چرا «حریم سلطان» این همه دشمن داشت؟!

این خبر در تاریخ 17م دیماه 1391 بە نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

 

مجله ایده آل: «مسئولان آن شبكه ماهواره‌ای مدعی می باشند كه 8 درصد وقت روزانه مردم ایران صرف تماشای این شبكه می‌شود.» (در این آمار حتما شك كنید، زیرا چطور می‌توان بە چنین آماری رسید؟ این آمار مرا یاد آمار اعلام حضور تماشاگران در ورزشگاه‌های ایران می‌اندازد كه بە طور مثال اعلام می‌شود 94519 نفر در استادیوم حاضر می باشند!) اما اگر این آمار را درست بدانیم، یعنی ایرانی‌ها 2 میلیون ساعت در روز بە تماشای این مجموعه می‌نشینند و این یعنی هر فرد ایرانی بە طور متوسط روزی 2 ساعت این برنامه‌ها را تماشا می‌كند (دقت كنید هر ایرانی!) در نهایت اینكه بە تقریب می‌شود گفت  اگر آمار نفوذ این مجموعه را رقم شاید باورنكردنی 50درصد بگیریم، آن وقت باید بگوییم كه هر قسمت این مجموعه را نیمی از جمعیت ایران تماشا می‌كند؟ می‌دانیم كه این آمار باوركردنی نیست و قطعا اغراق ژورنالیستی در آن بە كار رفته است، اما حتی اگر 5 میلیون هموطن ما هر شب بە تماشای این مجموعه بنشینند، این تمام ایران است كه ضرر كرده‌؛ می‌دانید چرا؟ بە دلایل زیر.

 

 

چــــــرا «حریم سلطان» را نباید تماشا كرد؟

دلیل اول: اقتصاددانان می‌گویند این سریال را نبینید

 

مسئله «اقتصاد» مهم است  تبلیغ برائ سرمایه‌گذاری در تركیه

سریال «حریم سلطان» در تركیه انتقادات فراوانی را سبب شده است، رئیس‌جمهور، رئیس مجلس نمایندگان، سران احزاب، اداره نظارت بر برنامه‌‌های تلویزیونی و… تركیه در موارد مختلف بە این سریال اعتراض كرده‌اند، اما می‌دانید جواب مسئولان و سازندگان این سریال چه بوده است؟ مسئولان شبكه‌های تلویزیونی show و star تركیه مدعی شده‌اند كه این كشور در سال 2011، بیش از 150 میلیون دلار از صادرات سریال تلویزیونی درآمد داشته و مدعی شده‌اند كه این میزان در سال 2012 بە حدود 400 میلیون دلار خواهد رسید. (همین سریال حریم سلطان در حال حاضر در 44 كشور جهان پخش می‌شود.) در واقع پخش این سریال پولی را از جیب تك‌تك ما خارج ساخته و بە كشور همسایه سرازیر می‌كند، اما مسئله دردناك‌تر این است كه در ورای تمام سریال‌های تركیه‌ای پخش شده در سال‌های اخیر یك هدف بزرگ وجود دارد و آن هم تبلیغ زندگی و سرمایه‌گذاری در تركیه است.

در واقع سیاست تركیه در سال‌های اخیر جذب سرمایه خارجی با تبلیغ «اهدای اقامت و تابعیت در این كشور با سرمایه‌گذاری یا خرید ملك» است؛شیوه‌ای کە تا حدودی در مورد کشور همسایه جواب داده و حالا متقاضیان دریافت اقامت در این كشور با خرید یك ملك یا سرمایه‌‌گذاری در ایجاد  یك شركت، بە هدف خود می‌رسند. همین سیاست ساده چقدر پول از كشور ما خارج می‌كند؟ بعضی خبرنگاران ایرانی ساكن تركیه ادعا می‌کنند کە بر اساس تخمین‌ها در ماه‌های اخیر، حدود 500 خانواده ایرانی در هر ماه درخواست اقامت در تركیه با خرید ملك یا سرمایه‌گذاری را داده‌اند كه می‌توان گفت هر خانواده با خود 500 تا یك میلیون دلار سرمایه از ایران خارج و بە تركیه وارد می‌كند؛ این یعنی سالانه بین 2 تا 3 میلیارد دلار سرمایه ایرانی از كشوری كه بە تك‌تك آن دلارها نیاز دارد خارج و بە كشور تركیه كه در مورد سیاست‌های كلی حتی نمی‌توان واژه كشور «دوست» را برائش بە كار برد، وارد می‌شود. قطعا می‌دانید كه تماشای تك‌تك سریال‌های ترك در این روند فرار سرمایه‌ها متهم و شریك جرم می باشند و بە نظر من كه تماشای این سریال در بعد كلان در واقع بە ضرر تك‌تك ایرانی‌هاست.


 

 

دلیل دوم: جامعه‌شناسان می‌گویند این سریال را نبینید

 

رؤیای زنده كردن امپراتوری عثمانی بە دنبال تكرار استعمار

شاید خروج سرمایه‌ها و البته خروج اشخاص متخصص و موفق ایرانی از كشور و كوچ بە تركیه دردناك باشد، اما سیاست‌های استعماری پنهان و آشكار همسایه غربی هم بە همین اندازه و شاید بیش از آن دردناك است؛ شاید صدای دولتمردان ترك از سریال «یك قرن احتشام» درآمده باشد، اما فكر می‌كنید سیاستمداران و برنامه‌ریزان اصلی تركیه در سال‌های اخیر در فكر تجدید همان امپراتوری مشهور عثمانی نیستند؟

تركیه آشكارا بە صورت واضح و علنی در مسائل داخلی سوریه دخالت می‌كند، در شمال عراق هم ترك‌ها آشكارا بە فكر افزایش نفوذ خود می باشند، در كشورهای ارمنستان و آذربایجان هم كه سال‌هاست ترك‌ها رؤیای الحاق آشكار یا پنهان این كشورها بە قلمرو خود را دارند و سیاست‌هایشان در این راستا متمركز است و آشكارا این جمهوری‌ها بە حیاط خلوت ترك‌ها بدل شده‌اند، در مورد تبلیغات پنهان و آشكار قوم‌گرایی و ناسیونالیسم مبتنی بر نژاد این كشور در استان‌های شمال غرب ایران هم بهتر است حرفی نزنیم زیرا محال است در این مورد چیزی نشنیده باشید؛ متاسفانه تمام سریال‌های ترك درواقع تبلیغی برائ این كشور و امكاناتش می باشند. در كل باید بگویم بە نظر من، تماشای سریالی مثل حریم سلطان، كه فعلا در پشت آن تفكرات استعماری و رؤیای احیای امپراتوری عثمانی نهفته است آب بە آسیاب «غیردوست» ریختن است و بس.


 

 

دلیل سوم: پزشکان می‌گویند این سریال را نبینید

 

چرا حال خودتان را بد می‌كنید؟  حال شما خوب است

اصلا بحث‌‌های كلان اقتصادی و سیاسی را فراموش كنید، مگر اعصاب پولادین دارید كه هر شب پای چنین سریالی هدر بدهید؟ اگر بیننده سریال میباشید همین حالا بە احساس‌تان در زمان تماشای بخش‌های مختلف سریال فكر كنید، آیا در زمان تماشای هر قسمت سریال حال‌تان خوب است؟ از لحاظ روانشناسی، هر قسمت یك سریال تلویزیونی كه برائ مخاطب عام ساخته می‌شود باید در انتها بە گونه‌ای مدیریت شود كه حال تماشاگر در انتهای تماشای هر قسمت خوب باشد نه بد، حتی در سریال‌های فوق‌اكشن و با ریتم سریع مثل «Lost» و «24» الگوی معمول سریال‌سازی سالم، یعنی هیجان، تنش و آرامش رعایت می‌شود؛ در این سریال‌ها ممكن است درگیر هیجان، احساسات شدید، بغض، خشم، عصبانیت و… شوید اما لحظه‌ها و راهكارهایی برائ تخلیه انرژی شما در نظر گرفته می‌شود. در واقع در زمان تماشای یك سریال تلویزیونی سالم، شما هم احساس تنش خواهید داشت و هم احساس آرامش و حس‌های ناراحتی و شادی در كنار هم قرار خواهد گرفت.

یك سریال خوب، آن است كه در هر قسمتش لحظه‌های شاد، آرامش‌بخش و خالی‌كننده انرژی در كنار لحظه‌های تنش، هیجان، عصبانیت و التهاب باشد، اما در سریال حریم سلطان هرچه هست توطئه، رودررویی، خشم، عصبانیت، درگیری و منازعه است و لاغیر، واقعا در زمان تماشای این مجموعه در بیشتر لحظات شما یا حس بغض دارید یا ترس، یا حس هیجان اوج گرفته یا احساس عصبانیت. در این سریال آدم‌های بهتر و مناسب‌تر از لحاظ الگوهای عقلانی و اخلاقی اسیر دست انسان‌‌های پلید  با داخلی ناسالم می باشند و برائ همین آشكارا در بسیاری لحظات توازن عاطفی معقول تماشاگر بە هم می‌خورد. اگر این حرف‌ها را قبول ندارید یك بار پس از پایان یك قسمت مجموعه ببینید حالتان چطور است؛ سبب هم نیاورید كه حتما این مجموعه حال خوبی می‌دهد كه تماشاگران پیگیر آن می‌شوند، زیرا اینطور نیست و در واقع سازندگان مجموعه هوشمندانه از عنصر «وابستگی» و «اعتیاد» بە داستان خود استفاده كرده‌اند و این مثل اعتیاد فرد سیگاری بە سیگار است كه هر بار كشیدن سیگار دیگر لذتی بە او نمی‌دهد، اما نمی‌تواند دست از سیگار كشیدن بردارد. باور كنید اگر بە تماشای این مجموعه ننشینید حالتان بهتر خواهد بود.


 

 

دلیل چهارم: روانشناسان می‌گویند این سریال را نبینید

 

همه این آدم‌ها بیمارند روانشناسی را كمی مرور كنید

به نظر شما كدام‌یك از كاراكترهای این مجموعه از لحاظ روانی، انسان‌هایی سالم محسوب می‌شوند؟ واقعا از لحاظ روانشناسی تمام این كاراكترها كه در داستان معرفی شده‌اند پر از عقده‌های پنهان و آشكار می باشند  و رفتار و روابط آنها بە هیچ لحاظ «سالم» محسوب نمی‌شود؛ عقده رسیدن بە قدرت (و ثروت)، حس انتقام و كینه‌‌توزی بیمارگونه، خشونت در حد افراط (و حتی وحشی‌گونه)، بدبینی‌های افراطی و… در این سریال موج می‌زند و در نقطه مقابل، نشانی از مهربانیت و محبت نیست و اگر هم محبت و مهربانی باشد آشكارا تصنعی و غیرواقعی و بیشتر بە سبب نیاز است؛ حتی روابط مادران و پدران با فرزندان، خواهران و برادران و همسران هم سالم نیست. واقعا یك كودك دختر یا پسر در آستانه سن بلوغ با تماشای چنین مجموعه‌ای چه حس و حالی خواهد داشت و چه فرا خواهد گرفت؟ اعتقاد شخصی من این است كه چنین مجموعه‌ای جز درس كینه‌توزی، حرص، بخیل بودن در حس و احساس، مال و قدرت‌دوستی و صرفا فكر كردن بە خود، چیز دیگری بە بیننده‌اش نمی‌دهد.


دلیل پنجم: تاریخ‌دانان می‌گویند این سریال را نبینید

 

 

به تاریخ ایران فكر كرده‌اید؟  اگر ناسیونالیست میباشید

اما سبب آخر من برائ آنكه نباید این سریال را تماشا كرد، یك سبب ناسیونالیستی صرف است؛ سلطان سلیمان آشكارا دشمن ایران، حكومت ایران و مذهب رسمی ایرانیان بود. او سه بار بە طور عمده بە ایران لشكركشی كرد، شهرهای ایران را تسخیر كرد و بسیاری از مردان ایرانی را از دم تیغ گذراند و بسیاری از زنان ایرانی را بە كنیزی برد، شاه طهماسب صفوی كه معاصر او بود، بە سبب ضعف‌های سپاهش، همیشه از رودررویی مستقیم با لشكر عثمانی اجتناب می‌كرد و با استراتژی «زمین سوخته» سپاهیان عثمانی را زمین‌گیر می‌كرد اما در نهایت تجاوزات شاه عثمانی بە غرب ایران چندین شهر را ویران كرده و بسیاری از مردم ایران را كشت، تخریب مسجدی از شیعیان در تبریز و كشته شدن نمازگزاران شیعه در شهرهای ابهر و سلطانیه، ردپاهایی است كه از جنایت سلطان عثمانی و سپاهش در خاك ایران بە یادگار مانده و البته توهین سلطان ترك بە سلطان ایرانی با فرستادن لباس زنانه برائ او توهین بە كل ملت ایران بود و حالا نوادگان همان زن‌ها و مردهای آسیب‌دیده آیا باید بە تماشای شاهكارهای سلطان عثمانی بنشینند؟ آیا واقعا تماشای حضور كنیزكان ایرانی در دربار سلطان قدرقدرت ترك لذت‌بخش است؟

مجله اینترنتی برترین ها سبک زندگی سلامت دکوراسیون موفقیت کودک

باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه 353نظر ثبت شده
 1. پویا گفت:

  من در تعجبم از اینکه وقتی کشور هایی که قبولشان نداریم ودشمن صدایشان میکنیم روزی را در جهان ثبت میکنند وبه ان ارزش قایلند که کوروش نام دارد (7 ابان) که ما حتی در رسانه هایمان اسمش را هم نمیاوریم وقتی منشور او را سر در سازمان حقوق بشر میبینیم وما سر در دادگستری هایمان هم نمیبینیم وقتی تاریخ تمدن کشور مان را از کتاب کودکانمان حذف میکنیم وقتی از نادر شاه وپادشاهانی که برای یکپارچه کردن کشورمان و خارج کردن از دست اقوام اجنبی شجاعتها از خود نشان دادند حتی یک فیلم نمیسازیم

  • مهدی گفت:

   تو چه قدر حوصله داری

  • ایراندخت گفت:

   نادر شاه اسطوره ی توئه؟ اگه اینطوره خواهش می کنم وقتی راجع به چیزی مطالعه نکردی و اطلاعات کاف نداری نظر نده.کتاب “تاریخ اجتماعی ایران در عصر افشاریه” از “دکتر رضا شعبانی” رو بخون.قسمت هایی از این کتاب:
   “نادر در هویزه قتل عام کرد و سه روز مردم شهر را به سربازان خود بخشید…” یا “نادر مردم شوشتر را به سربازان خود بخشید تا سه روز هر چه می خواهند بکنند” یا “نادر در کرمان جماعت زیادی را کشته یا کور کرده است تنها بدین دلیل که پول کافی برای پرداخت مالیات های سنگینی که بر آنها بسته شده نداشته اند”
   چرا باید در مورد چنین آدم وحشی ای که حتی به پسرش رحم نکرد و کورش کرد فیلم بسازیم؟ لطفا وقتی اطلاعات ندارید اظهار فضل نکنید

   • مهدي گفت:

    خانوم ايراندخت سعي كن هيچوقت هويت ايرانيتو از ياد مبري ما خيلي اسطوره داريم كه به انها بنازيم سلطان سليمان يك ادم كش بود كه براي ترويج اسلام دست به جنايت هاي بسيار زد و مردم ميشينن اين سريال هاي مزخرف و ميبينند كه بر پايه شهوت ايران يعني كوروش بابك خرمدين ابومسلم خراساني ستارخان باقرخان ايران مختار نيست

   • سعید گفت:

    شما بهتره اسمتونو بزارین عرب دخت

  • abi گفت:

   ای گفتی .با غیرت .

  • سعید گفت:

   با این که اصلا دلم نمی خواد ولی نمی دونم چرا با تک تک حرفای پوریا موافقم

  • مفرد مؤنث گفت:

   من تبریک میگم به دشمنان…
   به هدفشون رسیدن…
   وای خدا…
   با چه منطقی این حرفها رو زدید خدا میدونه…

  • اا گفت:

   پویا درست میگه.. اخه این چه وضعشه؟

 2. امید گفت:

  فقط انتقاد میکنید از این فیلمها بجاش سینما داغون ایرانو درست کنید که بی روح با موضوعهای تکراری و قدیمی

 3. تاران گفت:

  چرا این موضوع را این قدر بزرگ کرده اید .؟؟؟ تمام سریال های کشور ترکیه روی اعصاب است .!!! از نظر من ، به خاطر اختلاف فرهنگی میباشد . و دوم اینکه سریال ترکی را با سریال های امریکایی مقایسه کردن ، کمی دور از انصاف است . و سوم اینکه اگه بخواهیم درجه بندی کنیم ، جدا از محتوا در کشور خودمون سریال های تاریخی بهتر میسازند .
  و من خواهش میکنم به این سریال فقط به عنوان یک سریال نگاه کنید و نه بیشتر . و این قدر مردم ایران را ضعیف جلوه ندهید .که با دیدن یک سریال چنان تحت تاثیر قرار میگیرند که روی اعصاب و روان انها تاثیر دارد .
  اتفاقا اگه بخواهیم آن را از نظر شخصیت پردازی تحلیل کنیم . شاه عثمانی را بسیار ضعیف و سست عنصر نشان داده است و ……

  • artemis گفت:

   دوست عزیز انسان ایرانی و غیر ایرانی نداره من خودم یه ایرانی پرست سفت و سختم ولی خواهشا اینقدر نژاد پرستانه نحرف این انتقادا هم کاملا درست و علمین یکم بهشون فکر کنی متوجه این موضوع میشی.
   ما خودمون از وقتی این سریال رو ندیدیم خیلی آروم تریم به هرحال انسان روح و عاطفه داره و این چیزا روش تاثیر میزاره. پس چرا ب جای چیزای اعضاب خورد کنی مثل این نریم کمدی های جالب ببینیم چ ایرانی چ خارجی.حیفه ک ب جای داد و گریه و حرض خوردن بخندیم؟ ن خدایی حیفه؟

 4. علیرضا گفت:

  میخواستم بدونم این فیلما یا اصلن ماهواره نبینیم بیام شبکه های ملی رو ببینیم که همه درحال صحبت با شیخ ها هستن آره؟

 5. فرزاد گفت:

  وقتی در تلویزیون خودمون از فیلم های تاریخی ایران خبری نباشه نتیجش همین میشه دیگه، همش تاریخ اعراب نشون میدن!!!

 6. هادی گفت:

  یکی نیست به اینا بگه که پول باکو و ترک خوب زیر زبونشون مزه کرده …متاسفانه حافظه تاریخی ملت ما خیلی پایینه . باید از خود شاه عباس و شاه اسماعیل بپرسن که چرا با ترکهای عثمانی اونقدر جنگیدن ! شهریار عزیز میگه : تکلم به لهجه ملت نیارد بهر کس – ملتی با یک زبان کمتر به یاد آرد زمان . متاسفانه از ماست که بر ماست و اینو انگلیسی ها زودتر از ما فهمیدند . قبلا نون انگلیس و میخوردن حالا لیر ترکیه و منات باکو رو … من مشهدیم اما آذربایجان نیز مانند خراسان پاره ی تن من هست … مادر نزاید بزاریم کسی اونو از ایران جدا کنه … \پاینده ایران

 7. sadegh گفت:

  واقعا مردم ایران بی رگ . بی عرضه وبی غیرت. اگه مردم ایران غیرت داشتند تاالان شبکه جم رابرداشته بودند.یکی نیست بگه مگه ما خودمون سینما نداریم بجایی اینکه این همه پول مفت به یک سریال بدردنخوربدیم بیایم به سینمای کشورخودمون کمک کنیم تا فیلم های بهتری بسازنند .

 8. بهراد گفت:

  کاملا با متن شما موافقم.بگذریم از اینکه به دلایل روانشناختی که بحثش طولانیه بعضی ها همیشه عادت به ابراز خود به صورت مخالف هستن.این کانال وقت و اعصاب و به طبع اون خیلی چیزای خانواده ایرانی رو داره ازش میگیره.به هر حال ما جهان سومیم و از ویژگی های کشور جهان سوم این هست که همیشه ملت ساده آن کشور بازیچه ملل دیگر و یا رئوس مملکت خودشون قرار میگیرن.
  حالا هی بیوفتید به جون هم بجای ابراز وجود برید این وقتتون رو مطالعه کنید که متوسط مطالعه توی کشورمون: ۲ دقیقه (بدون زمان خواندن قرآن، مفاتیح و روزنامه) این نباشه!

 9. هه... گفت:

  سریال مزخرف…مثه همه ی برنامه های جم..
  موضوع صفر…
  فقط اسم مینویسن …شخصیت هارو بهم وصل میکن…
  این با اون میره زیر پتو..
  ترکا هم اینجوری میخوان بگن بعله ما اروپایی شدیم..

 10. منتظر گفت:

  به حمد خدا از 19 دی 1391 تا الان عده ی زیادی به هم بد بین شدند,فحش دادند,بدوبیراه گفتند,انگیزه های زیادی برای کشت وکشتار فراهم شد,حس نژاد پرستی در بین دوستان تقویت شد و….!دوستان چه نتیجه ای گرفتید خدا وکیلی دیدید یه فیلم یا هرچی چه قدر میتونه بین یه کشور اختلاف بندازه بچه ها ازین به بعد مواظب باشید همه ما یکی هستیم نژاد بهانهس اصل شرافته شرافت… اگه امروز این فیلما رو میسازن دشمن یادگرفته از چه راهی وارد شه وضربه بزنه. دوستار همتون

 11. mary گفت:

  به جاي اين انتقادا تشويق كنيد كه ايرانم بتونه يه سريال درباره كورش بزرگ و زمان هخامنشيان بسازه كه ايران واقعي معرفي بشه. شايد ايران هم بتونه يع تبليغ مثبت داشته باشه و اين چهر ه ي بدي كه براي خيلي ها تداعي ميشه از بين بره

  • artemis گفت:

   ب خدا این آرزوی منه )))))):

   • annanatasha گفت:

    نفس تو از جای گرم بلند میشه ایرانم بتونه یه سریال درباره کورش بزرگ زمان هخامنشیان بسازه ههههههه کاری که شاه سابق در شیراز کرد با برگزاری جشنهای دوهزار و پانصد ساله که باعث مسخره کردن خارجی ه ا البته ترس از شاه سابق هم شد که به ضررش تمام شد maryای کاش شاه هم یک مشاوری مثل تو داشت که به جای این جشن های دوهزدار وپانصد ساله سریال کورش را می ساخت اینا فقط سریالهای چرندی مثل مختار اشغال می سازند که جز ادم کشی کار دیگری بلد نبود انتقام مختار از شهدای کربلا خیلی بد نشان داده شد ایروونی ها بلد نیستند سریال بسازند ایروونی ها بلد نیستند فیلم بسازند برید مصاحبه استاد محمد متوسلانی در روزنامه جوان را بخوانید که چقدر از فیلم های ایرانی جدید انتقاد کرده است

 12. هادی گفت:

  دلایلی که در این مطالب نام برده شد هیچ کدام منطقی نبودند یعنی چه که( مسئله «اقتصاد» مهم است تبلیغ برائ سرمایه‌گذاری در ترکیه) هر کشوری، تاکید می کنم هر کشوری،هدفش از تولید و عرضه محصولات فرهنگی سرازیر شدن منابع اقتصادی و بهبود صنعت توریسم می باشد و خیلی بی خردانه خواهد بود اگر فکر کنیم که چون کشور خودمان در این مورد نا توان است کشور های دیگر هم نباید چنین کاری کنند.در ضمن این دلیلی که آورده شد.منظورش خرید حق پخش یک سریال توسط یک کشور است که تا به حال حق پخش این سریال توسط کشور ما خریداری نشده و هر کسی هم این سریال را دیده از طریق ماهواره بوده.دلایل دیگری هم که نام برده شد هر کدام به نوعی قابل رد کردن است.در مورد دلیل سوم هم ذکر یک نکته را خالی از لطف نمی بینم.اگر اینطور که می گویید و حال ما با دیدن این سریال بد می شود چرا سریال هایی در کشور ما پخش می شود که واقعا خشونت در آن ها موج می زند(مانند سریال جومونگ ،امپراطوری باد ها و … تعداد بسیار زیادی که می شود از آن ها نام برد.همچنین وقتی کشوری مانند کره که اصلا در طول تاریخ امپراطوری از آن ها وجود نداشته و همواره تحت سیطره چین زندگی کرده وچندین سریال از تاریخ جعلی خود ساخته و روانه بازار کرده اند و مسئولین صدا سیما نیز با خشنودی حق پخش آن ها را خریداری کرده و چندین و چند بار از شبکه های مختلف سیما پخش می کنند چرا هیچ کس سراغ تاریخ دان ها نرفته و ادعای ناسونالیستی نمی کند.حتی بازیگر آن سریال به ایران دعوت می شود و ملت برای دیدن او در فرودگاه سر ودست می شکنند و گروهی از ایران برای ساخت مستندی به نام موج کره ای راهی کشور کره می شوند .چرا هیچ وقت این مسائل مطرح نمی شوند ؟چرا برای آن دلیل نمی آورید در حالیکه امپراطوری عثمانی یکی از چندین امپراطوری بزرگ طول تاریخ بوده که بارها حکومت روم شرقی(بیزانس) را از مرز های خود عقب رانده و امپراطوری بوده است که در طول تاریخ و در طی جنگ های صلیبی بار ها مسیحیان را از اورشلیم بیرون رانده و سردار دلاوری همچون صلاح الدین ایوبی از این امپراطوری سر بر آورده است.لطفا اگر دلیل می آورید لطفا به شعور مردم توهین نکنید.دلایلی که آورده اید حتی کودکان پیش دبستانی را هم قانع نمی کند .

 13. محمد اندیمشکی گفت:

  من یکی از طرفداران و بینندگان پر و پا قرص این سریالم ولی منکر این نمیشم که سازندگان این سریال جاهایی تاریخ رو تحریف کرده و درش دست برده اند ولی تقریبا کلیات تاریخی فیلم حفظ شده.(از قدیم هم گفته اند تاریخ را ملت پیروز مینویسد).
  فقط افسوس میخورم که چرا در زمان سلطان سلیمان پادشاه ایران شاه طهماسب بود.تصور کنید بجای این باصطلاح پادشاه،دلاوران و شجاعمردان و دلیرانی مثل کوروش کبیر یا خشایارشا یا نادر شاه افشار و یا حتی لطفعلی خان زند شاه ایران بودند،اونوقت آیا میدیدیم سلیمان عثمانی جرأت میکرد به خاک عزیز ما حتی نظر چپ بکنه چه برسه 3 بار به ایران حمله بکنه و حتی آنزمان ادعا کنه در دنیا فقط یک امپراطوری و سلطان است آنهم عثمانی و سلطان سلیمان!!!
  بامید روزی که شاهد نمایش جهانی آثاری با محتوای پادشاهان افتخار آفرین و تمدن پرور ایرانی باشیم نه بوالهوسان زنباره،فاسد و خونریزی که در توهم بودند و خودشان را سلطان و ارباب دنیا میپنداشتند.

  • mina گفت:

   سیحدیر گوراخ سنده کوروشی وجود خارجی داشته توهم زدی؟بدبختها نه فرهنگی دارین نه تمدن اما یه زمانی چند ملیون سال پیش 100000000000000000000000 سال پیش با فرهنگ بودین الان که باید تو فضا زندگی میکردین با اون اوصاف قدیم جمع کنین با با توهم زده ها

 14. حامد گفت:

  برای کسایی متاسفم که تعصب ترکی دارن نه ایرانی.کسایی که این فیلم مزخرف ضد ایرانی رو نگا میکنن و بدون آگاهی سنگ سلیمانو به سینه میزنن.از همه تبعیضا و همه مظلومیتا و محرومیتای سرزمینم دلم میگیره.مردمی که همیشه زیردست و بازیچه بودن همیشه بی سواد و بیخبر از همه چی.خواهشا دیگه بازیچه ترکا نشین

  • حسين گفت:

   چقدر باهات موافقم حامد عزيز
   شخصيت سليمان در اين سريال،با شخصيت واقعي سلطان سليمان عثماني متفاوت است
   اگر هم وطنان آذري ما بدانند كه عثماني ها چه جناياتي در تبريز و نخجوان مرتكب شده اند،ديگر اين سريال را تماشا نخواهند كرد

   بيچاره شاه عباس كبير كه چگونه در يك حمله ي هوشمندانه(در سال 1606 ميلادي)تبريز،ارمنستان،گرجستان،كردستان و … را از چنگ تركان جنايتكار عثماني در آورد و بزرگترين شكست را به آنها داد

   بيچاره شاه تهماسب ما كه با ارتش ايران اينقدر جلوي لشكر كشي هاي اين مردك هوسران را گرفتند
   اما حالا فرزندان آذري ايران تن شاه عباس كبير را در گور مي لرزانند

 15. حمید گفت:

  متاسفانه رسانه های داخلی هیچ جذابیتی ندارند.این در حالیست که برنامه های ماهواره ای هم از جذابیت و هم سر گرمی بالایی برخوردار هستند.

 16. رویا گفت:

  تاریخ گواه است وبس

 17. سونیا گفت:

  برو بابا یه تفریح بیشتر نداریم اونمسریال دیدنه خداروشکر ندیدی تا حالا اگه میدیدی 1000000تا مود دیگه ام مینوشتی برو دنبال کارت تویی که این چرندیاتو مینویسی خدت سریالو 100بار سریالو جوییدیییییی

 18. مریم گفت:

  سلام من با دیدین این سریال مخالف نیستم خب ان زمان جنگ بوده و خود ایران هم اگه پادشاه قدرتمندی داشت میتونست عکس این قضیه پیش بیاد و اونه به ترکیه حمله کنن که اگه این اتفاق میفتاد ما هم مپل ترکیه ها که به این تاریخشون مینازن ما هم بنازیم همانطئر که از پیروزی در مقابل عراق میبالیم خب اینها تواناییشو داشتن فیلم ساختن ما هم اگه میتونیم از دوران نادرشاه و صفویه و دوران پر افتخار تاریخیمون بسازیم و بیننده جذب کنیم به همین راحتی.

 19. آریو برزن گفت:

  حریم سلطان یک فیلم بسیار قشنگ ودیدنی هست من آریو برزن هستم و10 سالم کسایی کنمی دونند بدونند که حریم سلطان تا 2سال دیگ ادامه دارد داخل شبکه جم گفت که حریم سلطان تا 2 سال دیگه ادامه دارد آریو برزن رستم زاد

 20. ناشناس گفت:

  ما فقط بلدید خودتون از ترکها مخ بکنید یا فیلمهایی بسازید که ترکها رفتگر شون هستن با این کارهاتون هم ایران رااز بین بردید وهم تاریخ را وهم اختلاف در مملکت انداختید ببین دیگران چه میکنن .این بی عرضگی صداوسیما است که صداوسیما را وسیله نفاق قرار داده
  ترکیه با اون فیلماش حتی اروپا را مجذوب خود کرده

 21. خرم سلطان گفت:

  اگه با حریم سلطان مخالفید…

 22. سحرمحمدی گفت:

  خداییش فیلمهابرای سرگرمیه جالبم هست.فقط بایدجنبه داشت

 23. مهدی گفت:

  من مهدی اهل ارومیه هستم. ما این سریال رو از تلویزیون ترکیه و صدالبته با نگاه تمسخرآمیز نگاه میکنیم. خودکارشناسان و اساتید تاریخ ترکیه هم این سریال رو کاری تجاری در جهت تبلیغ البسه و زیورآلات زنانه عنوان میکنن و در خود سریال همواره از انحرافات تاریخی اون نقد می کنن. جدای از بحث این سریال ،ترکهای عثمانی همیشه عقده بزرگی از ایرانیها دارند. اونا همیشه میخوان برتری خودشون رو به رخ ایرانی ها بکشن. ما آذریهای ایران بزرگ همواره از پدرانمان در مورد ایران پرستی و تاریخ بزرگ اون شنیده ایم و همواره در مواقع بحران هم ثابت کردیم که شرق تا غرب و شمال تا جنوب این کشور قطعه ای از وجود ماست. هیچ قومی به اندازه ما وابسته ایران و ایرانیتش نیست. دوستان تاریخ نه بوسیله صداو سیما و نه بوسیله سینما و رسانه تبلیغ نمیشه. این ما هستیم که همواره باید به ایرانیت خودمون افتخار کنیم و به کودکان خود بیاموزیم که فارس و کرد و لر و بلوچ و عرب و ترکمن و گیلکی و مازنی همه یک خانواده اند. من میدونم که برخی از همزبانان ما ادعای تجزیه طلبی دارند. ما ایرانیها از زمان انوشیروان همواره مالیخولیای برترین قوم دنیا رو توذهنمون پرورش دادیم. بدون اینکه ذره ای در عمل به رشد فرهنگی و توسعه قومی خودمون فکر کنیم. خود ترکیه ایها، اعراب، اکراد عراقی، آذریهای آذربایجان،همشون میدونن که ما چه کسانی هستی و دردرون خود با وجود عقده ای که دارن همیشه ه دیده احترام به ملت ایران نگاه می کنن. ما هیچ وقت در تاریخ ویرانگر و متجاوز نبودیم و نخواهیم بود. ما ایرانیها نه با حریم سلطان بلکه با آتش 1000000000 درجه هم فرهنگمون ذوب نمیشه.

  • زهرا گفت:

   اقای مهدی سلام
   خیلی جواب زیبایی دادی، واقعا دستت درد نکنه
   امیدوارم روزی برسه که ما هم بتونیم فرهنگ و تاریخ اصیل ایرانی را جدای از عرب هابه تصویر بکشانیم. خدا به این ملت مظلوم کمک کنه
   با ارزوی سرافرازی ایران عزیز

  • آرمان ؛ اورمیه گفت:

   همشهری ؛ کجا با دیده احترام به ایرانیا نگاه میکنن ؛
   وجدانا تعداد ایرانیانی که بدون داشتن مشکل سیاسی در ترکیه زندگی میکنن یا درس میخونن اصلا قابل مقایسه هست با تعداد ترکیه هایی که در ایران هستند ؟ تو ترکیه فقط وفقط و فقط به قیمت بنزین و کلا انرژی ایران حسرت میخورن ولاغیر ؛ خواهش میکنم بخاطر حس بیگانه پرستی یا همون وطن پرستی قوندارمای فارسی دروغ نگو ؛ خواهش میکنم

  • حسين گفت:

   زنده باشي مهدي جان
   به صحبت هاي پوشالي كسي كه خود را آرمان معرفي كرده هم توجه نكن
   معلومه از كجا داره تامين ميشه

 24. نوئد گفت:

  اگه واقعا ایرانی هستیم و ایران پاره تن ماست شما رو به سرمایه گذاری در منطقه ازاد ماکو دعوت میکنم. خیلی جدی بگیرید دوستان

 25. یلدا گفت:

  کاش حداقل توی حرف باهم متحد باشیم
  به خدا این کشورای مخالف، دلشون به حال ما نمیسوزه
  واسه اینکه خودشونو بالا ببرن، مارو پایین میارن
  نباید گذشته ی خودمونو با قبول کردن اینجور سریالا، پایین بیاریمو دشمن شاد باشیم
  این یه ظلمه و ما نباید بپذیریم

 26. tik tak گفت:

  این حرفا مزخرفن واقعا هم فیلم باحالیه

 27. Hoshiar گفت:

  افرین سونیا جون راس گفتی, اونایی که میگن این سریال
  مزخرفه بخدا بیشترشون یک قسمت از سریال رو ازدست ندادن

 28. وحید گفت:

  آخه بابا تا کی باید سریال های مزخرف ایرانی راببینیم مختارنامه بخوره تو سرتون سریال های ایرانی ارزش انتقاد را هم ندارند بترکید و ببینید که کشور همسایه اینقدر عرضه داره که همه سریللهایش دیدنییه شما هم بروید جمهوری اسلامی فراعنه و یوزارسیف بسازید خاک تو سر همه ما

  • annanatasha گفت:

   کاملن موافقم مختارنامه اشغال بود ک مختار را یک انتقام جوی قاتل بیمنطق معرفی کرده بود میرباقری برعکس فیلم ادم برفی این سریال مختار نامه را خیلی بد ساخته بودسریال ترکیه ای حلالم کن را شبکه دو پخش می کرد که نصفه نیمه گذاشت سریال قطره ای عبرت را دیگه نگذاشت از سریال کلید اسرار هم تقلید تهوع اوری کردند به نام شاید برای شما اتفاق بیفتد که شده بود مرکز بازی مارال مونا فرجاد دختران جلیل فرجاد سریال یوسف یوزلی که به نام گمگشته پخش شد خیلی اموزنده بود سریال های ترکیه ای خیلی تاثیر گزار تر اموزنده تر هستند این سریال ستایش دو که جمعه می گذاره که بازی زنیکه عفریته نرگس محمدی که خدا لعنتش کنه باعث پس زدن مخاطب شده همه دارند نرگس محمدی را نفرین می کنند خدا ذلیلش کنه بازی مهدی سلوکی داریوش ارجمند را خراب کرد زنیکه صیغه سعید سلطانیه حتمن که اوردتش

 29. سحر گفت:

  به نظر من آمارم زیاد اغراق نکرده …من فک میکنم آماربیشتر از این هم باشه؛هرچند باورش سخته.

 30. فرزین گفت:

  سلام شما این همه وقت گذاشتی مقاله نوشتی که حریم سلطان را نبینید بعد پایین صفحتون همش پر از مطالب و تبلیغات مربوط به حریم سلطان
  واقعا خودتون رو مسخره کردید یا ما رو!!!!!!!؟؟؟؟؟

 31. کژال گفت:

  خوب راست میگه دیگه این تبلیغاتوون دیگه واسه چیه… من خودم اوایل فیلمهای جم رو میدیدم اما واقعا دیدم خیلی بی محتوا هستن واسه همین دیگه وقتمو هدر ندادم اکثرا پادشاهی تو تمومه کشورها همیشه باظلم واستبداد همراه بوده توایرانم همینطور.در کل این ضعف صداوسیمای ایران هستش که ملت مجبورن بشینن اینارو ببینن

 32. شبنم گفت:

  سلام . باید بگم من خودم تبریزی هستم و از سریال های ترکیه دل خوشی ندارم ولی واقعیت اینه که بدون اغراق شاید بیشتر از 70 درصد تبریزی ها تلویزیون ترکیه رو به طور جدی دنبال می کنن تا جایی که عملا خودشون رو ترکیه ای می دونن و اگر هم انتقادی از ترکیه یا تلویزیونش بکنی چنان بهشون بر می خوره که انگار فحش ناموسی دادی من به عینه دارم میبینم که مردمم روز به روز دارن از ایرانی بودن دور میشن و به سوی بی هویتی میرن و کار وقتی بالا میگیره که یک هموطن مثلا اصفهانی یا تهرانی و.. شروع کنه به فحش دادن به اذری ها چنان دعوایی راه میفته که نگو .خیلی راحته که تقصیر رو گردن همدیگه بندازیم من قبول دارم که تلویزیون ایران درب و داغونه یا نفوذ اعراب صدمات جبران ناپذیری به فرهنگ ما زده اما واقعیت اینه که قدم اول از اونجایی شروع میشه گه ما قومیت رو بر ایرانی بودن ترجیح می دیم و همدیگه رو مسخره میکنیم ویادمون میره بچهامون رو با هویت ایرانی اشنا کنیم . به امید ایرانی سرفراز .

 33. احمد گفت:

  چقدر حوصله دارید شما من در دودقیقه میگم چون ایران این سریال را قبول ندارد و این سریال قرار است فصل جدیدش دو باره شروع شود ******ختم کلام****

 34. پاشا گفت:

  شما که لیاقت ندارین .. بزارین مردم خودشون به یه جای برسن .
  برین یه کم پیشرفت کنین…
  روانشناسی گفته نبین … دکتر گفته نبین ……
  چیز شعر تایلندی نگو دیگه …….

 35. سینا گفت:

  تا وقتی انقد بی عرضه باشیم همینه….

 36. احسان از اصفهان گفت:

  دوستان ایرانی سلام .
  به نظر من حکومت خیلی بیشتر ازاینها میتونه به یکپارچه بودن اقوام ایرانی کمک کنه ! در ضمن اگه از طرف اصفهانیها به هموطنان دلاور آذری توهین شده من از همشون معذرت می خوام.

 37. وحید گفت:

  سلام.من اهل تبریز هستم. چند بار به ترکیه و اذربایجان سفر کردم.اونجا هنوز توی میدانها مجسمه پادشاههاشون و اسطورههاشون برق میزنه.تو کشور ما چی؟کی به مجسمه پادشاهامون اهمیت داد؟به اسم طاغوت همشونو داغون کردن با اینکه حد اقل جنبه زیبای و توریستی هم داره.وقتی تو میدون کوراوغلی اذربایجان مجسمه کور اوغلی رو دیدم اشک تو چشام جمع شد.به خودم گفتم اگه همچین مجسمه ای تو ایران بود خوب حتما حال و روزش معلوم بود. من از سریال خوشم اومد چون بلدن تاریخشونو هم بد و هم خوب بیان کنن تا تاریخشون فراموش نشه.همه سریالهامون شده تاریخ عربها.اگر همینطور پیش بره بچه های ما باید تاریخ اریایی رو فراموش کنن و خودشونو با عربها همخو کنن.متاسفم. اگر بر فرض مثال همه پادشاههای ما بد بودن بازم اشکالی نداره همین بد بودنشونو به تصویر بکشید.با کشورهای همسایه کاری نداشته باشید ما اول باید خودمونو درست کنیم بعد در موردشون نظر بدیم.حداقل واضحه که کشورشون روز به روز رو به پیشرفته.

 38. سحر گفت:

  کلا سریالهای مزخرف ترکی فقط یه موضوع داره عشق و خیانت و خودکشی و آدم کشی و بیمارستان و زندان. هیچ خلاقیتی نداره باز حسین سهیلی زاده چند تا سریال ساخته هرکدومشون باهمدیگه فرق دارن. اما سریال چرت و پرت ترکی خیلی کلیشه ای هستن.

 39. سجاد گفت:

  من ترکم اهل تبریز هستم خون. ترک در رگهایم جاریست. به تمام ترکها ی روی زمین بخصوص امپراطوری بزرگ عثمانی تمام سلسله های ترکیی کدرایران حکومت کردند. افتخار میکنم

 40. سیما گفت:

  منم ترکم و اصلا و ابدا به سلسله ظالم عثمانی و مخصوصا سلطان سلیمان ظالم و کثیف و هوسباز و شهوتران و جنایتکار افتخار نمیکنم. من فقط به انسانها و سردمداران عادل و پاکسرشت افتخار میکنم حالا چه ترک باشن چه غیرترک

 41. سیما گفت:

  درضمن از یه آدم هرزه و خودپرستی به نام خرم سلطان متنفرم

 42. farzan گفت:

  منم از خرم سلطان متنفرم

 43. farzan گفت:

  شبکه جم تمام سریالاش هوس و شهوت، خیانت و عشق دروغی رو میرسونه به مخاطبش،نه آموزنده اس و نه به درد بخور جز اینکه افکار مردم رو منفی کنن و بحث و جدل ایجاد کنه این شبکه هیچ چیز دیگه ای نداره هر روز با چند نفرن اسمشو گذاشتن عشق و دوست داشتن برید خودتونو جمع کنید شماها از عشق چیزی هم سرتون میشه واقعأ واستون متأسفم

 44. f گفت:

  شبکه Gem آشغال ترین و پوچ ترین شبکه اس

 45. مصطفی گفت:

  خانم ایران دخت باسلام خواهشن شما توهین نکن اگه کمی تاریخ سرنت میشه وادعای کتاب می کنی اونها شورشی بودن ونادر شورش راازبین برد مگه شما وفرزندان بعد شما دوست ندارید تاریخ ازیاد رفته ابران رو بدونن همه حرف ما اینه که چرا دنیا ازتمدن وتاریخ ما چیزی نباید بدونه اگه تلویزیون بابت دوبله فیلمهای کره ای این همه هزینه می کنه یک قسمت ازتاریخ هخامنشی – نادرشاه یا شاعران حافظ سعدی خیام و….رو به تصویر بکشه چی میشه کمی نسبت به تاریخ خود مهربان باشیم کمی به آیندگان فکر کنیم نگزاریم همه رو ازما بگیرن یه فیلم درمورد قدمت خلیج فارس ساختیم مارکوپولو وخیلیها ازاون درسفرنامه هاشون یاد کردن چرا تاریخ ماروازکتابها حذف کنیم چرا چرا چرا چرا چرا چرا

 46. محمد گفت:

  سلام به همه
  من خودم آريايي و پارس هستم اما بهتره هميشه منطقي برخورد كنيم با اين مسائل نه احساسي اگه واقعا كسي اين سريالها رو و شبكه ها رو دوست نداره خوب نگاه نكنه نيازي نيست بهشون يا به كسي يا كشوري يا قومي توهين بشه به جاي اينكار بايد از صدا و سيماي كشور خودمون گله بكنيم
  تا يكم به خودش بياد و اينقدر توهين و نفاق را به ملت خودمون ياد نده با ارزوي تائيد نظرم

 47. کورش آنزانی از ایذه گفت:

  درود
  وقتی ما به فرهنگ برجسته و برتر خود اهمیت نمی دیم و جامعه را به زور از فرهنگ و اصالت ایرانی اش دور میکنیم وقتی فرهنگ در جامعه تهی می شود باید هر لحظه منتظر جایگزینی هر فرهنگی در درون جامعه مان باشیم

 48. سارا گفت:

  شما نمی توانید مثله کبک سر زیر برف بگیرید و بگویید هیچ اتفاقی در حاله رخ دادن نیست متاسفانه هست مردم این سریال را می بینند و دوست دارند به کشورهایی نظیر ترکیه بروند و اقامت بگیرند چندان که با قایق به استرالیا می روند وحاصر میشوند در گینه نو بمانند و در فقر دست و پا بزنند اما به ایران باز نگردند ثانیا از نظر تاریخی این سریال کاملا اتفاق افتاده و صحت دارد و در نهایت اینکه دولت ترکیه به خاطر اینکه این سریال امپراطوری عثمانی را با زن برده ای اکراینی زیر سوال می برد مشکل دارد نه با اصل ماجرا و یک تذکر اینکه خلاف تصور شما نویسنده عزیز مردم گوسفند نیستند تا هر چه می نویسید را رسما باور کنند عقل دارند ضمنا یادمون نرفته واسه سریال جمونگ که اتفاقا خود صداوسیما پخش میکرد و ماله کره بود نه ترکیه همین بلواها به پا شد به جای حسودی کردن بهتره از افسانه تا تاریخ شمام از ایرانمون اجازه بدبیدسریالهای قدرتمندی ساخته ببشه

نظرتان را در مورد مطلب چرا «حریم سلطان» این همه دشمن داشت؟! بنویسید