چرا رنگ لب ها قرمز است ؟؟؟

۲۵خردادماه،

همه آدم ها هر چه قدر هم رنگ پوست شان تیره باشد، رنگ لب های شان قرمز است……

همه آدم ها هر چه قدر هم رنگ پوست شان تیره باشد، رنگ لب های شان قرمز است….
البته لب بعضی ها قرمزتر است و لب بعضی ها قرمزی کمتری دارد. راستی شما می دانید که چرا رنگ لب ها قرمز است؟
از بین تمام موجودات فقط لب انسان است که حاشیه ای بین بخش قرمز رنگ لب و مخاط دهان وجود دارد. در حقیقت حاشیه لب بخش قرمز لب شما را از مخاط صورتی رنگ داخل لب تان و از آن طرف از پوست تان جدا می کند.

لب ما قرمز است و سبب آن هم رگ های خونی است که در زیر پوست لب وجود دارند. سرخرگ ها رگ هایی می باشند که خون را از قلب به اعضای بدن می برند و سیاه رگ ها خون را از اعضای بدن به سمت قلب می برند.
بین این دو گروه از رگ ها نیز گروه سومی از رگ ها وجود دارند که خون را بین این دو رگ منتقل می کنند و مویرگ نامیده می شوند.

پوست لب بسیار نازک است و مویرگ های خونی در عمق کمی از پوست لب شما قرار گرفته اند و این سبب می گردد قرمزی خون داخل لب های شما بیشتر از ورای لب به چشم بیاید و شما تصور کنید که لب هایتان قرمز است. در واقع این رنگ خون داخل رگ ها است که لب شما را قرمز رنگ نشان می دهد.
هر چه پوست لب های شما نازک تر باشد می تواند قرمزی خون داخل رگ های زیر پوستی بهتر نشان دهد. بنابراین اشخاصی که پوست لب شان ظریف تر و نازک تر است می توانند لب های قرمزتر داشته باشند.
عامل دیگری که می تواند در رنگ لب های شما موثر باشند میزان عروق خونی زیر پوست لب شماست هر چه میزان این عروق بیشتر باشد و یا به سطح پوست نزدیک تر باشند قرمزی خون داخل آنها بیشتر از روی لب شما به چشم می آید و به طبع آن رنگ لب شما قرمزتر به نظر می رسد.

حتما شما هم اشخاص سیاه پوست و یا اشخاصی که پوست سبزه دارند را دیده اید این اشخاص لب شان چندان قرمز به نظر نمی رسد سبب اش آن است که رنگ پوست این اشخاص تیره است و تفاوت رنگ بسیاری بین قرمزی لب و رنگ پوست وجود ندارد به همین سبب هر چه قدر هم رنگ لب این اشخاص قرمز باشد و عروق خونی زیرپوست لب شان بسیار باشد باز هم رنگ لب آنها چندان قرمز نخواهد بود.

بنابراین اگر پوست فردی سفیدتر باشد و تفاوت رنگ بسیاری بین پوست لب و پوست اطراف دهان ملاحظه شود لب فرد قرمزتر به نظر می رسد. لب بچه ها معمولا قرمزتر از بزرگسالان به نظر می آید سبب اش آن است که پوست لب کودکان بسیار نازک است و این سبب می گردد که قرمزی عروق زیر پوست لب بیشتر به چشم بیاید. از طرف دیگر اشخاصی که عادت دارند لب هایشان را دایما مرطوب کنند لب های قرمزتری دارند. ولی این عادت می تواند به عفونت گوشه لب منجر شود.
در بعضی از بیماری ها هم پوست لب ممکن است قرمزتر به نظر بیاید که سببش التهاب پوست لب و پرخونی عروق زیرجلدی است. فراموش نکنید لب و زبان دو بخش از بدن می باشند که پر از عروق خونی می باشند و بریدگی در آنها می تواند سبب خونریزی شدید شود. به همین سبب بریدگی در این دو عضو باید فورا بخیه زده شود و فرد به اورژانس منتقل شود.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ