چرا طلا به قله ۱۸۰۰ دلاری نرسید؟

۸ م دیماه ،

چرا طلا به قله ۱۸۰۰ دلاری نرسید؟ | چاپ |
جمعه ۰۸ دی ساعت ۱۲:۳۸

بینا- قیمت جهانی هر اونس در طول سال میلادی ۲۰۱۲ نوسان قیمتی ۲۵۰ دلاری را تجربه کرد اما بر خلاف پیش‌بینی بسیاری از کارشناسان هرگز به قله ۱۸۰۰ دلار نرسید.
به گزارش بینا به نقل از نامه، سال ۲۰۱۲ در شرایطی رو به پایان است که بازار طلا در این سال نوسان فراوانی را تجربه کرد و البته بر خلاف پیش بینی های فراوان، بهای جهانی طلا به ۱۸۰۰ دلار نرسید.
قیمت جهانی هر اونس طلا در طول سال میلادی ۲۰۱۲ نوسان قیمتی ۲۵۰ دلاری را تجربه کرد.
بهای هر اونس طلا پس از آن که اوج ۱۷۹۰ دلار و ۳۰ سنتی را تجربه کرد، کف قیمتی ۱۵۴۰ دلار و ۳۰ سنتی را هم به ثبت رساند.
در ماه های اخیر نوسان بهای جهای طلا به واسطه بحران اقتصادی اروپا و شرایط ویژه اقتصادی آمریکا و همچنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب مجدد باراک اوباما به عنوان ریاست جمهوری این کشور افزایش یافته است و همین موضوع سبب شده کارشناسان برای پیش بینی قیمت طلا در سال ۲۰۱۳ با مشکل رو به رو شوند.
بر همین اساس پیش بینی های متفاوتی در این زمینه ارائه می گردد و عده ای از افزایش بهای جهانی طلا و رسیدن آن به مرز ۱۸۰۰ دلار در هر اونس سخن می گویند و عده ای معتقدند که طلا کشش ۱۸۰۰ دلاری ندارد و احتمال داررد بهای آن تا ۱۶۰۰ دلار در هر اونس نیز کاهش یابد.
البته بسیاری از کارشناسان داخلی نیز بهای جهانی طلا در سال آینده را پیش بینی کرده اند به طوری که ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با این پیش‌بینی که قیمت طلا در سال ۲۰۱۳ گران می‌شود،‌گفت که با گران شدن قیمت طلا در سال آینده،  میزان ارزش ارز در کشور کاهش پیدا می کند.
وی در توضیح دلایل خود برای گران شدن قیمت طلا گفت: در حال حاضر بسیاری از کشورها همچون آمریکا، ژاپن و چین به سمت ذخیره‌سازی طلا روی آورده‌اند، آنها به این نکته پی برده‌اند که سرمایه‌گذاری بر روی ارز ارزشی ندارد و با این رویکرد بانک‌هایشان را برای جمع‌آوری طلا مامور کردند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  تاکید کرد که با این رویکرد بسیاری از کشوهای جهان و به دنبال آن افزایش تقاضا برای ذخیره سازی،  قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۳ افزایش پیدا می کند.
فتحی پور با بیان اینکه همواره قیمت طلا در دنیا با نوساناتی روبرو بوده است، گفت: با توجه به این نوسانات باید پیش بینی های لازم برای ذخیره سازی طلا در کشور به عنوان امری ضروری انجام شود چون به میزان افزایش قیمت جهانی طلا، این قیمت در داخل کشور نیز افزایش پیدا می کند.


RSS
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ