چرا نباید با دهان نفس بکشیم؟

آذر ۱۳۹۹

متخصصان معتقدند که به طور طبیعی، تنفس از راه بینی سالم ‌تر از “تنفس دهانی” است.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ همه اشخاص حداقل یک بار هم که شده تنفس از طریق دهان را تجربه کرده اند. بعضی نیز همیشه و به صورت عادت از طریق دهان تنفس می کنند. تنفس دهانی اختلالی است که در صورت نادیده گرفته شدن می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. این عوارض شامل اختلال در خواب شبانه و حتی تغییراتی در فرم صورت به ویژه در کودکان می باشند.

متخصصان معتقدند که به طور طبیعی، تنفس از راه بینی سالم ‌تر از تنفس دهانی است. در مخاط بینی، هوا تصفیه شده و دمای آن نیز تنظیم می گردد.  تنفس دهانی در هنگام ورزش و فعالیت بدنی، به تنفس از طریق بینی کمک می کند، اما این حالت در شرایط عادی بدن و فعالیت های معمولی روزمره پیشنهاد نمی شود.

یکی از مشکلات شایع که منجر به تنفس از طریق دهان می گردد، گرفتگی مسیر بینی است که در اثر بیماری ‌های مختلفی از جمله “پولیپ بینی”، احتقان مزمن بینی، التهاب لوزه ها، “سینوزیت” و انحراف بینی ایجاد می گردد.  در بعضی اشخاص تنفس دهانی به سبب مشکلات آناتومیک و یا بیماری خاصی در بینی نیست، بلکه سبب اصلی آن عادت می باشد. در این شرایط با توجه و تمرین می توان مسیر تنفس را به بینی تغییر داد. 

عوارض تنفس دهانی

خشکی دهان و لب ها، تغییر شرایط میکروبی دهان، افزایش خطر “پوسیدگی دندان ‌ها”، التهاب لثه، ایجاد بوی بد در دهان و تاثیرات منفی بر روی شکل فک، زبان و صورت از عوارض مهم تنفس دهانی است.

اصلاح تنفس دهانی

اگر از طریق دهان نفس می کشید، در مرحله اول باید به متخصص فک و صورت یا گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا سبب این اختلال مشخص شود. در صورت وجود مشکلات آناتومیک و یا بیماری خاصی در مسیر تنفس بینی، درمان لازم انجام شده و نحوه تنفس اصلاح می گردد. اگر تنفس دهانی، صرفا از روی عادت باشد پزشک به شما آموزش می دهد که با انجام تمرین به طور طبیعی و از طریق بینی تنفس کنید.

منبع: سیمرغ


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن