احتمال زلزله در تهران چقدر است؟

پس از زلزله اخیر تهران در دماوند – تهران و شایعات وقوع زلزله در تهران، نظرات مختلف کارشناسان در خصوص احتمال زلزله در تهران را جویا شدیم که در ادامه میخوانید

فوری: دکتر هدایی متخصص ژئومورفولوژی: زلزله ۴.۲ ریشتری ۱۲ فروردین ۹۷ در دماوند ربطی به گسل مشا و تهران ندارد و هیچ احتمال زلزله ای شهر تهران را تهدید نمی‌کند.

احتمال زلزله در تهران

به گزارش ممتاز نیوز اتفاق نظر کارشناسان بر این عقیده است که باید احتمال وقوع زلزله ۷ ریشتری در گسل شمال تهران را بعد از وقوع زلزله ۲۹ آذرماه خطری جدی دانست

گفتنی است تهران باید برای دو نوع زلزله احتمالی بزرگ مهیا باشد؛ زلزله‌ای که به دلیل حرکت گسل‌های زیر شهر به وقوع بپیوندد و زلزله‌ای که در فاصله‌ای دورتر از تهران اتفاق بیفتد.

البته کارشناسان معتقدند گسل فیروزکوه ربطی به گسل های تهران ندارد و احتمال زلزله در تهران پس از این زلزله وجود ندارد.

نظرات مهدی زارع در خصوص احتمال زلزله ۷ ریشتری تهران

مهدی زارع با بیان اینکه میزان احتمال زلزله در تهران به موضوع بازه زمانی زلزله‌ بستگی دارد، گفت: هر ۳۵۰۰ سال یک‌بار زلزله‌ای مهم در گسل شمال تهران اتفاق می‌افتد و آخرین زلزله به ۳۲۰۰ سال قبل برمی‌گردد.

زارع یادآورشد: به دنبال آنچه محاسبه کرده‌ایم بر اساس تغییرات ایجاد شده روی زمین گسل شمال تهران بر اثر زلزله ۲۹ آذرماه اختلاف تنش روی انتهای غربی این گسل ۵ بار افزایش پیدا کرده و انتهای شرق گسل اشتهارد نیز همین میزان تنش را داشته است.

احتمال زلزله در تهران از یک دهم درصد به دو دهم رسیده و می‌توان گفت که احتمال بروز زلزله ۷ ریشتری روی گسل شمال تهران ۲ برابر شده است.

مدیر گروه مهندسی زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تاکید کرد: هم‌اکنون افزایش تنشی در گسل شمال تهران مشاهده می‌کنیم به‌ویژه در منطقه وردآورد یا غرب تهران که با فرونشست زمین به دلیل پمپاژ آب همخوانی دارد.

خبرهای گذشته در خصوص احتمال زلزله در تهران

به گزارش ممتاز نیوز، زلزله ۴٫۲ ریشتری تهران دو پیام مهم داشت.

احتمال زلزله در تهران

اول آنکه بعد از زلزله ۵٫۲ ریشتری هفته‌ی پیش تهران، نگرانی‌هایی از این بابت وجود داشت که این زلزله پیش لرزه یک زلزله بزرگ دیگر باشد و دوم اینکه با توجه به اینکه در گسل اشتهارد در شمال غربی تهران رخ داده بود، باعث شود گسل شمال تهران را نیز فعال کند.

اما بعد از زلزله ۵٫۲ پس‌لرزه‌های قوی‌تری نیامد تا مشخص شود این زلزله اصلی بوده یا پیش‌لرزه.

بر همین فرض زمین‌لرزه ۴٫۲ ریشتری دیشب یک پیام مهم داشت که این زلزله پس‌لرزه زلزله‌ی هفته پیش تهران بود.

با این تفاسیر خوشبختانه زلزله‌ی هفته پیش، زلزله اصلی بوده و پیش‌لرزه‌ی زلزله‌ی برزگ‌تری نبوده است.

معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی با رد شایعه احتمال وقوع زلزله ۱۰ ریشتری در تهران گفت به طور کلی اصلا پتانسیل زلزله ۱۰ ریشتری وجود ندارد.

وی درباره احتمال فعال شدن گسل های تهران در اثر زلزله امشب نیز گفت: این زلزله ناشی از گسل کرج بوده و در مجاورت گسل‌های بزرگ شمال تهران و اشتهارد قرار دارد. بنابراین این گسل منتها الیه گسل‌های بزرگ بوده است. وی افزود: عمق این زلزله در ٧ کیلومتری زمین بوده است و یک چهارم جمعیت ایران این زلزله را حس کرده اند. احتمال وقوع دومینو وجود دارد و گسل جنوب کرج در ١٢٠٠ سال گذشته و گسل تهران در ٩٠٠ سال اخیر لرزشی نداشته و احتمال وقوع زلزله در این گسل‌ها وجود دارد.

وی ادامه داد: تجمیع قوای گسل‌های غیر فعال بستگی به توان لرزه زایی گسل‌های لرزیده شده دارد و معمولا با قدرت ٧ ریشتر فعالیت گسل‌های خفته آغاز می‌شود.

نظر رئیس مرکز تحقیقات مسکن در خصوص احتمال زلزله تهران

🔹این احتمال وجود دارد که گسل ماهدشت با توجه به تهاتری که با گسل‌های دیگر همچون گسل ایپک و اشتهارد دارد سبب زلزله بزرگ‌تری در تهران و البرز شود.
🔹گسل ماهدشت سابقه فعالیت چندانی نداشته است و حداکثر بزرگای آن ۶ ریشتر است.
🔹بعد از زلزله ۵.۲ ریشتری چندین پس‌لرزه رخ داد که از بزرگای زلزله کم شده است و امید داریم که زلزله نخست زلزله اصلی باشد.

احتمال زلزله در تهران

همچنین مرادی رییس مرکز لرزه‌نگاری در گفت‌وگو با شبکه خبر با اشاره به زلزله ۵٫۲ ریشتری تهران، کانون زلزله را در نزدیکی ملارد عنوان کرد و گفت: گسل اشتهارت فعال شده است و از این رو بهتر است مردم البرز و غرب تهران موارد ایمنی را رعایت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال پس لرزه وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به شدت زلزله، نمی‌توان گفت پیش لرزه بوده یا زلزله اصلی؛ احتمال وقوع زلزله و پس‌لرزه‌ها وجود دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره این که احتمال زلزله در تهران وجود دارد یا خیر گفت: احتمال پس‌لرزه‌ها وجود دارد، اما تمامی دستگاه‌ها در آماده باش قرار گرفته‌اند.

نجار تاکید کرد: آرامش و پرهیز از استرس در این لحظات ضروری خواهد بود و مردم باید به توصیه‌های کارشناسان توجه داشته باشند.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ