احتمال زلزله در تهران چقدر است؟

پس از زلزله ۴٫۳ ریشتری امروز ۲۵ دی در فیروزکوه تهران و شایعات وقوع زلزله در تهران، نظرات مختلف کارشناسان در خصوص احتمال زلزله در تهران را جویا شدیم که در ادامه میخوانید

احتمال زلزله در تهران

به گزارش ممتاز نیوز اتفاق نظر کارشناسان بر این عقیده است که به احتمال زیاد زلزله ۴٫۳ ریشتری امروز فیروزکوه زمین لرزه اصلی بود.

همچنین گسل فیروزکوه ربطی به گسل های تهران ندارد و احتمال زلزله در تهران پس از این زلزله وجود ندارد

با توجه به فاصله ۱۲۰ کیلومتری کانون این زمین لرزه با تهران، درصورت زلزله بزرگتر در گسل فیروزکوه، ساختمانهای بلند تهران می توانند آسیب پذیر باشند و بررسی دستگاه‌های لرزه‌نگار و آمادگی نسبی نیروهای امدادی توصیه می‌شود.

گفتنی است تهران باید برای دو نوع زلزله احتمالی بزرگ مهیا باشد؛ زلزله‌ای که به دلیل حرکت گسل‌های زیر شهر به وقوع بپیوندد و زلزله‌ای که در فاصله‌ای دورتر از تهران اتفاق بیفتد.

خبرهای گذشته در خصوص احتمال زلزله در تهران

به گزارش ممتاز نیوز، زلزله ۴٫۲ ریشتری تهران دو پیام مهم داشت.

احتمال زلزله در تهران

اول آنکه بعد از زلزله ۵٫۲ ریشتری هفته‌ی پیش تهران، نگرانی‌هایی از این بابت وجود داشت که این زلزله پیش لرزه یک زلزله بزرگ دیگر باشد و دوم اینکه با توجه به اینکه در گسل اشتهارد در شمال غربی تهران رخ داده بود، باعث شود گسل شمال تهران را نیز فعال کند.

اما بعد از زلزله ۵٫۲ پس‌لرزه‌های قوی‌تری نیامد تا مشخص شود این زلزله اصلی بوده یا پیش‌لرزه.

بر همین فرض زمین‌لرزه ۴٫۲ ریشتری دیشب یک پیام مهم داشت که این زلزله پس‌لرزه زلزله‌ی هفته پیش تهران بود.

با این تفاسیر خوشبختانه زلزله‌ی هفته پیش، زلزله اصلی بوده و پیش‌لرزه‌ی زلزله‌ی برزگ‌تری نبوده است.

معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی با رد شایعه احتمال وقوع زلزله ۱۰ ریشتری در تهران گفت به طور کلی اصلا پتانسیل زلزله ۱۰ ریشتری وجود ندارد.

وی درباره احتمال فعال شدن گسل های تهران در اثر زلزله امشب نیز گفت: این زلزله ناشی از گسل کرج بوده و در مجاورت گسل‌های بزرگ شمال تهران و اشتهارد قرار دارد. بنابراین این گسل منتها الیه گسل‌های بزرگ بوده است. وی افزود: عمق این زلزله در ٧ کیلومتری زمین بوده است و یک چهارم جمعیت ایران این زلزله را حس کرده اند. احتمال وقوع دومینو وجود دارد و گسل جنوب کرج در ١٢٠٠ سال گذشته و گسل تهران در ٩٠٠ سال اخیر لرزشی نداشته و احتمال وقوع زلزله در این گسل‌ها وجود دارد.

وی ادامه داد: تجمیع قوای گسل‌های غیر فعال بستگی به توان لرزه زایی گسل‌های لرزیده شده دارد و معمولا با قدرت ٧ ریشتر فعالیت گسل‌های خفته آغاز می‌شود.

نظر رئیس مرکز تحقیقات مسکن در خصوص احتمال زلزله تهران

🔹این احتمال وجود دارد که گسل ماهدشت با توجه به تهاتری که با گسل‌های دیگر همچون گسل ایپک و اشتهارد دارد سبب زلزله بزرگ‌تری در تهران و البرز شود.
🔹گسل ماهدشت سابقه فعالیت چندانی نداشته است و حداکثر بزرگای آن ۶ ریشتر است.
🔹بعد از زلزله ۵.۲ ریشتری چندین پس‌لرزه رخ داد که از بزرگای زلزله کم شده است و امید داریم که زلزله نخست زلزله اصلی باشد.

احتمال زلزله در تهران

همچنین مرادی رییس مرکز لرزه‌نگاری در گفت‌وگو با شبکه خبر با اشاره به زلزله ۵٫۲ ریشتری تهران، کانون زلزله را در نزدیکی ملارد عنوان کرد و گفت: گسل اشتهارت فعال شده است و از این رو بهتر است مردم البرز و غرب تهران موارد ایمنی را رعایت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال پس لرزه وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به شدت زلزله، نمی‌توان گفت پیش لرزه بوده یا زلزله اصلی؛ احتمال وقوع زلزله و پس‌لرزه‌ها وجود دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره این که احتمال زلزله در تهران وجود دارد یا خیر گفت: احتمال پس‌لرزه‌ها وجود دارد، اما تمامی دستگاه‌ها در آماده باش قرار گرفته‌اند.

نجار تاکید کرد: آرامش و پرهیز از استرس در این لحظات ضروری خواهد بود و مردم باید به توصیه‌های کارشناسان توجه داشته باشند.

باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب احتمال زلزله در تهران چقدر است؟ بنویسید