چند روش عالی برای ارتقای اعتماد به نفس و رفع استرس

” چند روش عالی برای ارتقای اعتماد به نفس و رفع استرس” عنوان پستی است که بلاگر وبلاگ “نگاهی نو به زندگی” نوشته شده است.

به گزارش ایسنا در این پست می‌خوانیم:

عادت کنید با خودتان گفت‌وگوی مثبت داشته باشید:

عادت گفت‌وگوی مثبت یا منفی با خود از کودکی آغاز می‌شود. معمولاً عادت گفت‌وگو با خود چیزیست که تفکر ما را در طول سالیان شکل می‌دهد و به طرق مختلف با اثر کردن بر میزان استرس در زندگی بر ما تاثیر می‌گذارد. اما هر زمانی برای تغییر آن مناسب است. در این مقاله راه‌هایی برای جلوگیری از گفت‌وگوی منفی با خود و ارتقای کارآیی و اعتماد به نفستان و همچنین از بین بردن استرس برای شما ارائه می‌کنیم.


عادات خود را تشخیص دهید:

اولین قدم برای تغییر این است که نسبت به این مشکل آگاهی پیدا کنید. ممکن است متوجه نشوید که چه زمان‌هایی در ذهنتان گفت‌وگوی منفی دارید یا این که این عادت تا چه میزان بر تجربیاتتان اثر می‌گذارد. استراتژی‌های زیر می‌تواند کمکتان کند از گفت‌وگوهای درونی خود آگاهتر و با محتوای آنها آشنا شوید.


نوشتن خاطرات:

همیشه دفتر یادداشتی همراه خود داشته باشید و هر فکر منفی را که به سراغتان می‌آید در آن یادداشت کنید. آخر روز یک خلاصه کلی از تمام افکار آن روزتان بنویسید یا در مورد یک موضوع خاص احساستان را بنویسید و بعداً آن را تحلیل کنید. نوشتن خاطرات روزانه ابزار بسیار خوبی برای آزمایش فرایندهای ذهنی و درونی‌تان است.


توقف افکار:

وقتی متوجه می‌شوید که حرف و فکری منفی از ذهنتان می‌گذرد همان موقع به خودتان ایست بدهید. بلند گفتن این کلمه قدرت بیشتری در متوقف کردن افکارتان دارد و باعث می‌شود بفهمید چقدر برای توقف افکارتان تلاش کرده‌اید.

دستبند لاستیکی:

یک راهکار درمانی دیگر این است که یک دستبند لاستیکی دور مچتان بیندازید. هر بار که متوجه شدید فکر منفی از ذهنتان می گذرد آن دستبند را بکشید و بعد رها کنید تا به دستتان ضربه بزند. این درد کوچک می‌تواند نتیجه فکر منفی‌تان باشد و باعث می شود که از افکارتان آگاه‌تر شوید و سعی کنید افکار منفی را از خودتان دور کنید.


جملات را جایگزین کنید:

یک راه خوب برای متوقف کردن یک عادت بد این است که آن را با یک عادت بهتر جایگزین کنید. حال که نسبت به گفت‌وگوی درونی خود آگاهی پیدا کردید، چند راهکار برای تغییر آن ذکر می‌کنیم:

انتخاب واژه:

آیا تا به حال در بیمارستان بوده‌اید؟ متوجه شده‌اید که پرستاران چطور به جای کلمه “درد” از کلمه “ناراحتی” استفاده می‌کنند؟ این کار به این دلیل انجام می‌شود چون “درد” واژه‌ای قوی‌تر است و صحبت کردن در مورد میزان “درد” باعث می‌شود تجربه شما از آن شدیدتر شود تا زمانی که در مورد میزان “ناراحتی” خود صحبت می‌کنید. می‌توانید از این راهکار در زندگی روزمره هم استفاده کنید. در گفت‌وگوهای درونی خود سعی کنید واژه‌هایی را که انرژی منفی زیادی دارند با واژه‌های خنثی جایگزین کنید. مثلاً به جای این که بگویید از فلان چیز “متنفرم” بگویید از فلان چیز “عصبانی‌ام”.


عبارات منفی را با سوال جایگزین کنید:

عبارات منفی مثل “من نمی‌توانم اینکار را انجام دهم” یا “این غیرممکن است” بسیار مخرب هستند چون استرس شما را بالا می‌برند و باعث می‌شوند دیگر دنبال راه حل نباشید. دفعه بعدی که متوجه شدید در مورد چیزی افکار منفی به ذهنتان هجوم آورده، آن عبارات منفی را به سوال تبدیل کنید. پس در عوض جمله‌های بالا بگویید، “چطور می‌توانم از عهده این کار برآیم؟” یا ” انجام این کار چطور ممکن می‌شود؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ