چند نکته درباره بوق‌های هنگام روشن کردن رایانه

یک کارشناس فناوری اطلاعات به کاربران رایانه هشدار داد: صدا و بوق‌هایی را که هنگام روشن کردن کامپیوتر از درون کیس به گوش می‌رسد، جدی بگیرید.

سعیده آزادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: تفاوت این بوق‌ها در نوع آن و تعداد آن‌هاست که بیان‌گر یک مشکل در مادربورد است و وقتی کامپیوتر روشن شده و برای بالا آمدن آماده می‌شود و یا هنگامی که کامپیوتر Reset می‌شود، BIOS سیستم شخص با عملکردی به نام POST به تست کردن سخت‌افزار سیستم می‌پردازد تا از درستی اتصال انواع Deviceها مطلع شود.

وی تصریح کرد: در این صورت اگر سیستم با مشکلی مواجه شود، POST برای BIOS پیغام خطا می‌فرستد. این‌ بوق‌ها هستند که باعث اطلاع کاربر از پیش آمدن مشکل می‌شوند، بنابراین بهتر است کاربران با این‌گونه بوق‌ها آشنا شوند و در صورت هرگونه ایرادی، خود کاربر در صورت امکان به رفع اشکال سیستم ‌پردازد، البته همان‌طور که BIOSهای سیستم از سوی شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند.

آزادی در ادامه به برخی بوق‌ها اشاره کرد و افزود: برای نمونه یک بوق که نشان‌گر اشکال از DRAM است و بنابراین مشکلی در حافظه سیستم به وجود آمده است و حالت بعدی دو بوق است که بیان‌گر این مشکل است که حافظه فاقد تعادل است و تساوی گردش در حافظه به درستی کار نمی‌کند.

به گفته او سه بوق نشان‌گر این مشکل است که ۶۴ کیلوبایت مورد نیاز برای شروع و راه‌اندازی سیستم در دسترس نیست که به RAM سیستم برمی‌گردد و همچنین ۴ بوق نیز نشان می‌دهد که تایمر سیستم شخص با مشکل مواجه شده است که مانع از درستی هم‌زمان عملکرد مادربورد می‌شود.

این کارشناس فناوری اطلاعات، ۵ بوق را نشانه‌ای برای بیان بروز مشکل در CPU دانست و افزود:۶ بوق نیز بیان می‌کند که Controller ورودی A20/Keyboard با مشکل مواجه است و IC کنترل کننده کی‌بورد با مشکل مواجه شده است و مانع از ورود A20 برای سوئیچ کردن پردازنده می‌شود.

آزادی، ۷ بوق و ۸ بوق را نیز به ترتیب نشان‌گر وجود مشکل در حافظه مجازی Virtual و بروز مشکل در حافظه کارت ویدئو دانست و خاطرنشان کرد: زمانی که ROM سیستم دچار مشکل باشد و چیپ BIOS ROM روی Motherboard دچار خطا شود، مادربرد سیستم ۹ بوق خواهد زد و همچنین در صورت بروز ۱۰ بوق CMOS مشکل دارد و ایرادی در Motherboard مانع از فعل و انفعال با CMOS می‌شود و همچنین ۱۱ بوق نیز نشان‌گر مشکل در Cache در Level 2 حافظه است.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ