چه فصلی برای ماهیگیری مناسب است

در ذهن اکثر ماهیگیران سؤالات زیادی در این مورد وجود دارد که در چه فصلی به ماهیگیری بروند یا این که چه فصلی برای صید ماهی مناسب است.

فصل‌های سال از نظر دمای هوا و دمای آب متغیرند. این اختلاف دما بر آب تأثیر زیادی می‌گذارد، هر چه هوا سردتر شود آب دریاچه و بخصوص آب رودخانه‌ها سردتر می‌شود وهر چه هوا گرمتر شود آب رودخانه‌ها و به‌خصوص آب دریاچه‌ها گرمتر می‌شود.

در فصل تابستان اگر عمق آب زیاد باشد دمای سطح و لایه‌های زیر سطح آب گرم است ولی دمای لایه‌های خیلی زیر و کف آب سرد است چون حرارت آفتاب و تیزی نور خورشید کمتر به لایه‌های کف آب می‌رسد. همچنین اگر آب ساکن باشد دمای آب گرم می‌شود ولی اگر آب به‌سرعت در جریان باشد دمای آب کمتر و در نتیجه آب سردتر است.

بهترین فصل سال برای ماهیگیری

در فصل زمستان تمام سطوح و لایه‌های آب سرد است و دمای یکنواختی دارد. بعضی از دریاچه‌ها و سراب‌ها آب خودجوش گرم دارند که این گرمی آب در تمام فصول دمای یکنواختی دارد و در فصل زمستان هنگامی که برای ماهیگیری به چنین مکانی می‌روید مشاهده می‌کنید که از آب بخار بلند می‌شود. اما از تأثیر سرما و گرمای آب روی ماهی‌ها بگوییم؛ در فصل بهار هوا خنک است، در این فصل ماهی‌ها به جنب و جوش در می‌آیند و ماهی‌های بالغ شروع به جفت‌گیری و در نتیجه تخم ریزی می‌کنند. در فصل تابستان که همه آب‌ها گرم هستند ماهی‌ها فعالیت زیادی دارند و دائم در جنب وجوش و تغذیه هستند، در این فصل در تمامی آب‌ها بچه ماهی‌ها به وفور یافت می‌شوند و در حاشیه آب به‌صورت گله‌ای در حرکت هستند.

در اوایل فصل پائیز که هوا روبه خنکی می‌رود ماهی‌ها جنب و جوششان کمتر می‌شود و در قالب دسته‌های کوچک و بزرگ در می‌آیند. در اواخر فصل پائیز و زمستان که هوا خیلی سرد می‌شود، بیشتر ماهی‌ها که به سرمای آب خیلی حساس هستند، رفته رفته از جنب و جوش می‌افتند و در قسمت‌های عمیق آب یا گودال‌ها و شیار‌ها و همچنین کنار ریشه درختان داخل آب دور هم جمع می‌شوند و با استفاده از چربی خود زمستان را می‌گذرانند. تعداد خیلی خیلی کمی از ماهیان رشد یافته در فصل سرما به گردش در می‌آیند. اما نکته حائز اهمیت این است که بدانیم هر نوع ماهی در هر فصل به چه حالتی سمت قلاب می‌آید.

در فصل بهار چون ماهی‌ها تازه به جنب و جوش افتاده‌اند خیلی آرام به قلاب نوک می‌زنند و آرام با قلاب و طعمه بازی می‌کنند. پس نباید انتظار داشته باشیم در فصل بهار ماهی‌ها ضربه‌های محکم و سریع به قلاب بزنند.

بهترین فصل سال برای ماهیگیری تابستان است

در فصل تابستان ماهی‌ها در اوج جنب و جوش هستند و خیلی محکم به قلاب و طعمه ضربه می‌زنند و طعمه را تکه تکه می‌کنند. فصل تابستان اوج صید ماهی‌هایی همچون کپور، آمور، زردک، عروس ماهی، وغیره است.

در اواخر فصل تابستان و اوایل پائیز همچنان ماهی‌ها قدری جنب وجوش دارند و نسبتاً کم و بیش به سراغ قلاب و طعمه می‌آیند. معمولاً در اوایل پائیز ماهی‌های رشد یافته و سنگین وزن خوب به سراغ قلاب و طعمه می‌آیند، چون در این فصل طعمه‌های طبیعی مانند بچه‌ماهی، کرم، قورباغه و… کم یافت می‌شود. به ناچار این ماهی‌های بزرگ و سنگین برای ذخیره کردن چربی برای فصل زمستان به سراغ تقریباً هر طعمه‌ای می‌روند مانند طعمه‌هایی که ما در آب انداخته‌ایم.

اگر در فصل تابستان ماهی‌هایی نظیر کپور در وزن‌های کم مثلاً یک کیلوگرم یا نیم کیلوگرم صید می‌کنید حتماً در اواخر فصل تابستان کپور‌هایی به وزن دو کیلو و سه کیلو گرم به بالا صید خواهید کرد. در فصل زمستان نیز به دلیل سردی بیش از حد آب، ماهی‌ها خیلی کم جنب و جوش هستند و بندرت و اتفاقی سمت قلاب و طعمه می‌آیند.

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. علی گفت:

    کی گفته در بهار نمیشه ماهی گرفت. میشه به طور عالیم میشه. ماهیگیری فصلی نیست. ماهیگیری همیشه میشه.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *