چگونه در مقابل دیگران باهوش به نظر برسیم

http://www.momtaznews.com/wp-content/plugins/wprobotf/images/c52ee__sci861.jpg

 

هیچ‌کس به دنبال آن نیست که فردی دستپاچه در قرارهایش باشد. حتی در خسته‌کننده‌ترین و تکراری‌ترین دیدارها هم می‌توان به طرز نامعقولی وانمود به علاقه کرد. شاید قصد رفتن برای تسویه حساب داشته باشید. ممکن است بسیار عصبانی باشید که مجبورید منتظر بمانید که یک قرار غیرکاری تمام شود تا نوبت شما شود یا شاید به طرز عجیبی از رئیس خود متنفر باشید. وضعیت هرچه که باشد، مهم نیست که چقدر خواهان حضور در قرار نیستید، بلکه مهم آن است که همچنان نیازمند آنید که طوری رفتار کنید که علاقه و توجه بیشتری از خود نشان دهید. علاوه‌بر مناسب بودن نشان دادن نبوغ و علاقه خود، افزایش شهرت شما در نبوغ و باهوش بودن، می‌تواند سود سنگینی را برای شما به همراه داشته باشد. باور کنید یا نه، اگر از تکنیک‌های زیر استفاده کنید، شما حتی می‌توانید یکی از باهوش‌ترین افراد در اتاق ملاقات به نظر برسید:

۱- زمانی که فرد باهوشی چیزی می‌گوید، آن را تکرار کنید و آن را «ایده جالب» بنامید.
هرکسی می‌داند که کدام یک از همکارانش مغز متفکر عملیات و کدام یک بی‌ارزشی بیش نیست. زمانی که یکی از همسالان شما در یک قرار ملاقات با ایده‌ای جدید نزد شما می‌آید، تنها کاری که لازم است انجام دهید آن است که با آرامش و به آرامی حرف‌های او را تکرار کنید و در نهایت بگویید: ایده جالبی است. با این کار نه تنها تیم شما فکر می‌کند که شما فردی نابغه و با تدبیر هستید، بلکه از توجه شما بسیار لذت می‌برند و به این باور می‌رسند که شما مانند مجسمه‌ای روی مبل ننشسته‌اید تا به حرف‌های طرف مقابل‌تان گوش دهید.

۲- سر خود را به علامت توافق تکان دهید.
زمانی که عقیده خود را ابراز می‌دارید، آیا دوست دارید طرف مقابل حرف شما را تایید کند یا ترجیح می‌دهید شنونده‌تان به شما توهین کند و با شما وارد بحث شود؟خود را جای سایر افراد بگذارید، حرفه‌ای‌ترین افراد دوست دارند که همکارانشان نظراتشان را تصدیق کنند و مورد تعریف و تمجید آنها واقع شوند. بنابراین زمانی که همکارانتان یا رئیس‌تان در ملاقات شروع به صحبت می‌کنند، با علاقه سر خود را به نشانه تایید تکان دهید تا به همه نشان دهید چه اندازه در بحث حضور دارید. فارغ از اینکه چه مقدار طرف مقابلتان کج فهم است، اما هرکس به نظر خودش بسیار باهوش است. بنابراین زمانی که سر خود را به نشانه تایید حرف‌های همکارتان تکان می‌دهید آنها شما را باهوش تلقی می‌کنند.

۳- از کلمات یا عبارات سنگین اما آشنا استفاده کنید.
آیا با این کلمات، عبارات یا افراد آشنا هستید:
*تغییر پارادایم
*جهان‌شمول
*اشتراک مساعی
*پیتر دراکر
*مقیاس

اگر جواب شما منفی است، در روزهای تعطیل وقت بیشتری را برای یادگیری این‌گونه کلمات زیبا و سنگین بگذارید و عبارت‌های جدیدی را به دایره حرفه‌ای واژگان کسب و کار خود اضافه کنید و در معلومات خود تجدید نظر کنید. نباید تنها به‌دلیل فایق آمدن بر مخاطرات نظری و فرضی این کار را انجام دهید. این کار را باید برای توانایی انداختن گوهر دانش خود در خلال صحبتتان در قرار ملاقات انجام دهید. تنها به این فکر کنید که اگر جمله بعدی را این‌گونه شروع کنید چه اندازه باهوش جلوه خواهید کرد: «به قول پیتر دراکر…».

۴- از ملامت و سرزنش کردن دیگران اجتناب کنید.
دوستش دارید یا از او متنفرید، اما دلیلی وجود دارد که در حال حاضر دونالد ترامپ به سطر اول اخبار تبدیل شده و بسیاری از آرا را به نفع خود تغییر داده و به دنبال ریاست‌جمهوری است. ترامپ این بازی را بهتر از هرکس دیگری می‌شناسد؛ حتی زمانی که به کلی از کوره در می‌رود، می‌داند چگونه رفتار کند تا باهوش به نظر برسد. به‌عنوان مثال زمانی را به یاد بیاورید که ترامپ اشتباه خود را پذیرفت. احتمالا شما به خوبی این صحنه را به یاد نمی‌آورید زیرا او عذرخواهی نکرد و از پذیرش اشتباه خود سرباز زد. در عوض، او شروع به سرزنش فرد دیگری کرد و جریان سخنرانی را به نحوی تغییر داد که گویی اتفاقی نیفتاده است.

۵- با سوال پرسیدن از دادن جواب سوال طفره بروید.
زمانی که کسی از شما سوالی می‌پرسد، احتمالا انتظار جواب خاصی را دارد. خوشبختانه، راهی وجود دارد تا از جواب دادن طفره بروید: سوال بپرسید. البته اگر هرگز و هرگز به سوال‌ها جواب ندهید این روش کاربردی نخواهد داشت. اما استفاده گهگاه از آن در راستای تاکتیک اصلی حتما کارساز خواهد بود. فرض کنید رئیستان از شما در زمینه نحوه پیشرفت پروژه می‌پرسد. به جای جواب دادن مستقیم، می‌توانید بگویید: به خوبی در حال پیشروی است، تنها منتظر آلیسون هستم تا x و y و z را تهیه کند. در اینجا شما مانند یک رئیس رفتار کرده‌اید و آلیسون باید توضیح بدهد که چرا مواد اولیه را همچنان تهیه نکرده است.

۶- درباره کمالات و معلومات خود صحبت کنید.
جدا از آنکه بزرگ‌ترین پیروزی شما در شغلتان چیست، مطمئن باشید بار دیگر آن را تکرار خواهید کرد، خصوصا اگر این پیروزی شما را نسبت به همکارانتان پیش می‌اندازد. چه چیزی بهتر از اینکه برای نشان دادن هوش خود فخر‌فروشی کنید و بگویید که زمانی این کار را بهتر از هرکس دیگری انجام داده‌اید؟

۷- تبدیل به غول جست‌وجوی اینترنت و آمار شوید.
آیا تا کنون همکارانتان از شما سوالی پرسیده‌اند که می‌توان در کسری از ثانیه آن را در گوگل جست‌وجو کرد؟اگر هیچ‌وقت از همکارانتان سوال‌های ساده نپرسید و خودتان جواب آنها را جست‌وجو و پیدا کنید، آنها فکر می‌کنند شما باهوش هستید. در مقابل، به‌عنوان مثال از همکارانتان بپرسید اکنون در آلمان ساعت چند است و احتمالا آنها را مجبور خواهید کرد تا سراغ گوگل بروند تا بتوانند جواب شما را بدهند. اما قطعا آنها به این نتیجه می‌رسند که شما کندذهنی بیش نیستید. برای باهوش به نظر برسیم، باید تبدیل به غول جست‌وجوی اینترنتی شوید.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ