کاخ سفید: آمریکا برای مذاکرات دو و چند جانبه با ایران آماده است

ایران > سیاست‌خارجی– سخنگوی کاخ سفید اظهار کرد که واشنگتن برای مذاکرات دو جانبه و چند جانبه با ایران آماده است.

خبرگزاری نووستی به نقل از فیلیپ جی کارنی، دبیر مطبوعاتی رییس جمهور آمریکا که روز دوشنبه در نشست خبری در واشنگتن با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، گزارش داد که برای مذاکرات دوجانبه و چندجانبه با ایران آمادگی دارد.

کارنی ضمن با اشاره به مراسم تحلیف حسن روحانی، رییس‌جمهور تازه ایران که در روز یکشنبه انجام شد، گفت: ما برای مذاکره با ایران هم در قالب گروه ۱+۵ و هم در سطح دو جانبه آماده هستیم.

بنا بر این گزارش، کارنی بار دیگر این موضع آمریکا را تکرار کرد که موضوع مذاکرات باید صرفنظر کردن ایران از برنامه هسته‌یی باشد.

وی با ادعای منزوی بودن ایران گفت که چنین مذاکراتی می‌تواند کشوری را که تحریم‌های سازمان ملل و آمریکا علیه آن اعمال شده، از حالت انزوا خارج سازد.

به گزارش ایسنا، سخنان وی در حالی مطرح می‌شود که حسن روحانی در سخنرانی خود در مراسم تحلیف تاکید کرد که اگر طرف مقابل پاسخ مناسب می‌خواهد باید به زبان تکریم و نه تحریم با ایران گفت‌وگو کند.

در عین حال ایران همواره تاکید کرده است که برنامه هسته‌یی را صرفا برای اهداف صلح‌آمیز دنبال می‌کند و از حقوق مشروع هسته‌یی خود صرف نظر نخواهد کرد.

آخرین دور مذاکرات ایران و گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین، آلمان) در روزهای ۵ و ۶ آوریل (۱۶ و ۱۷ فروردین ماه) در آلماتی پایتخت قزاقستان برگزار شد. زمان برگزاری دور تازه این مذاکرات هنوز مشخص نشده است.

کاخ سفید روز یکشنبه نیز در پی مراسم تحلیف در بیانیه‌ای این‌طور گفت: اگر این دولت تازه تعامل اساسی و جدی برای عمل به تعهدات بین‌المللی خود و یافتن راه حل صلح‌آمیز این مساله را انتخاب کند، شریکی مصمم را در آمریکا خواهد یافت.

در این بیانیه در عین حال آمده بود که «تحلیف رییس‌جمهور روحانی فرصتی است برای ایران تا به سرعت برای رفع نگرانی‌های عمیق جامعه بین‌المللی دربارهٔ برنامه هسته‌یی اقدام کند.»

سخنان کارنی و بیانیه کاخ سفید و اما و اگرهای مطرح شده در آن در حالی انتشار یافت که به تازگی مجلس نمایندگان آمریکا طرح تشدید تحریم های ایران را تصویب کرد که به نقل از نمایندگان شامل شدیدترین تحریم هایی است که تاکنون علیه تهران اعمال شده است. این طرح بعد از تصویب سنا و امضای اوباما می‌تواند به قانون تبدیل شود.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ