کارت اعتباری کارگران حرکت نمادینی کە فراموش شد

۱۹م دیماه ،

دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران واگذاری کارت‌های اعتباری خرید کارگران را حرکتی نمادین توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار تعاون و اشتغال خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلامرضا عباسی در یک نشست خبری اظهار کرد: در حالی کە وزارت کار واگذاری کارت‌های خرید کارگران را به جهت افزایش قدرت خرید خانوارهای کارگری پیش‌بینی کرده بود ولی این واگذاری‌ها در سطح گسترده نبود و به شکل نمادین و به چند واگذاری محدود شد.

وی دربارهٔ‌ی پرداخت سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی اظهار کرد: با وجود آنکه ثبت‌نام کارگران ساختمانی و فصلی صورت گرفته، منتظر هستیم تا سهام عدالت آنها داده شود.

عباسی در ادامه با اشاره به اصلاحیه‌ ماده ۹۲ قانون نظام صنفی کە از سوی نمایندگان مجلس در قانون یک طرح پیشنهادی مطرح شد اظهار کرد: به سبب این اصلاحیه احراز سوابق کار باید از طریق شکایت و در ظرف زمانی سه ماهه صورت می‌گرفت و کارگر پس از اخراج تا سه ماه فرصت داشت کە نسبت به کارفرما به صورت کتبی شکایت کند در غیر این صورت بازرسان حق بازرسی از محیط کار را نداشتند و کارگر دچار ترس و نگرانی شده و حاضر نبود کە به خاطر حفظ بیمه خود شکایت کند، اما خوشبختانه باخبر شدیم کە این اصلاحیه در کمیسیون اقتصادی رد شده است.

دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از موضوع سه‌جانبه‌گرایی اظهار کرد: با وجود تاکید قانون نسبت به رعایت سه‌جانبه‌گرایی میان دولت، کارفرما و کارگر این موضوع در حد شعار بوده و عملا اتفاق نیفتاده است.

وی در عین حال به ماده ۲۳ قانون کار اشاره کرد و گفت: معتقدم قبل از ماده ۷۳ قانون کار باید به ماده ۲۳ کە اشاره به کار شایسته دارد پرداخته شود، زیرا قوانین باید از حقوق کار و تامین اجتماعی در زمان اشتغال و بیکاری یا بیماری و بازنشستگی از کارگر صیانت کند.

عباسی در پایان گفت کە اصلاح قوانین کار و تامین اجتماعی باید در راستای یکدیگر صورت گیرد و هرگونه بازنگری در قانون تامین اجتماعی با اولویت قانون کار باشد.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ