کارل بیلت: تروئیکای اروپا قویا با رویکرد آمریکا در قبال ایران مخالف‌ است

نخست وزیر پیشین سوئد اعلام کرد که سه کشور اروپایی با اقدام آمریکا مبنی بر تلاش برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه مخالف هستند.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا، کارل بیلت، نخست‌وزیر پیشین سوئد روز جمعه در واکنش به فعال‌سازی مکانیسم ماشه توسط آمریکا در توییتی نوشت: «آلمان، فرانسه و انگلیس با رویکرد غرب وحشی ایالات متحده علیه ایران مخالف هستند. ما از تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم از اتخاذ هرگونه اقدامی که منجر به عمیق‌تر شدن ناهم‌اندیشی‌ها در شورای امنیت و یا پیامدهای نامساعد جدی‌ در کار این شورا ایجاد می‌کند، خودداری کنند.»

ایالات متحده آمریکا ضمن متهم کردن ایران به عدم پایبندی به توافق هسته‌ای، رسما شورای امنیت سازمان ملل را از خواست خود برای فعال کردن «مکانیسم ماشه» آگاه کرد.

تاکنون این پیشنهاد آمریکا با مخالفت تمام قد کشورهای مختلف روبرو شده است؛ آنها اعلام کرده اند که آمریکا که خود ناقض برجام است نمی تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.

در صورت فعال‌سازی مکانیسم ماشه، شورای امنیت یک ماه فرصت دارد قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تصویب کند؛ در غیر این صورت، تحریم‌ها خود به خود بازخواهد گشت.

هفته گذشته تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه ای مبنی بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران با شکست مواجه شد.

این اولین بار بود که آمریکا پیشنهادی را در شورای امنیت مطرح و تنها یک کشور (جمهوری دومینیکن) از آن حمایت کرد. کارشناسان سیاست خارجی این اتفاق را شکستی بی سابقه و خفت بار برای آمریکا و آن را نشان از فروپاشی اقتدار پوشالی آمریکا دانستند.
انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن