کاهش قیمت طلا شاید وقتی دیگر

۱۰م دیماه ،

بینا- روز قبل خبری مبنی بر نرخ گذاری تازه طلا و سکه انتشار یافت که کمتر از ۲۴ ساعت این خبر از سوی بانک مرکزی تکذیب شد. در نرخ گذاری تازه قرار بود تا به جای استفاده از دلار آزاد از ارز مبادلاتی استفاده شود. خبر فوق با نظرات مختلفی از سوی فروشندگان، تولیدکنندگان و رییس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران روبرو شد.
براساس گزارش ایسنا، رییس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران با استقبال از نرخ گذاری تازه گفت:‌ این نرخ گذاری با استقبال مردم، اتحادیه و طلافروشان مواجه می گردد. سبب این استقبال رونق کسب و کار و بالا رفتن قدرت خرید مردم است که با این نرخ گذاری طلای ۱۸ عیار در حدود گرمی ۹۷ هزار تومان و سکه تمام ۹۷۰ هزار تومان معامله خواهد شد.
شیوه قیمت‌گذاری در این حالت همانند فرمول‌های قبل است. با این تفاوت که به جای دلار با نرخ آزاد دلار مبادله‌ای گنجانده شده و قیمت تازه به دست می‌آید.
در این باره یکی از فروشندگان عمده طلا در بازار تهران نیز عنوان کرد: با نرخ گذاری تازه، قیمت طلا پایین خواهد آمد اما این موضوع برای فروشنده تفاوت چندانی نمی‌کند زیرا ممکن است تنها برای یک روز دچار ضرر و زیان شود.
وی تصریح کرد: البته این ضرر و زیان به سبب این است که فروشندگان باید طلای خریداری شده با نرخ دلار آزاد را با نرخ مبادلاتی به فروش برسانند ولی چون آنان عمده فروش می باشند لذا روزانه طلا خرید و فروش می‌کنند و یک روز به طور مثال که ۱۰ کیلوگرم طلا را به فروش می رسانند فردای آن روز نیز ۱۰ کیلوگرم طلا با نرخ مبادلاتی خریداری می کنند.
او همچنین گفت: برای طلافروش عمده و طلاساز مهم مقدار طلای خریداری شده در روز است که باید با روز قبل برابری کند.
این طلافروش گفت: در حال حاضر بازار بسیار راکد است و آنچنان معامله‌ای صورت نمی گیرد و اگر طلاساز و طلافروش سرمایه خود را به پول تبدیل کنند و در بانک نگهداری کنند درآمدزایی بیشتری برایشان به همراه دارد.
به عقیده یک طلافروش دیگر در سطح شهر تهران این طرح تنها جوابگوی دو و سه هفته است و هیچ چیز در بازار قابل پیش بینی نیست.
وی ادامه داد: تا زمانی که این طرح اجرا نشود نمی توان نظری دارد. در یک هفته قبل بازار نوسان بسیاری را تجربه کرده است.
اما به فاصله کمتر از چند ساعت، بانک مرکزی نرخ‌گذاری تازه طلا بر اساس ارز مبادله‌ای را رد و اعلام کرد که نرخ ارز مبادله‌ای برای کالاهایی موضوعیت دارد که آن‌ها ارز مبادله‌ای گرفته باشند در حالی که این نوع ارز به طلا تعلق نمی‌گیرد.
وضعیت نرخ‌گذاری برای طلا در حالی است که در چند روز قبل پایگاه اینترنتی‌ها و سیستم پیام رسان اعلام نرخ غیر فعال شده اند که این روال طبق گفته فعالان بازار، طلافروشان و خریداران طلا را برای تعیین نرخ طلا با مشکل مواجه کرده است. در حال حاضر طلافروشان با رصد لحظه به لحظه پایگاه اینترنتی‌های جهانی اونس طلا و بازار آزاد دلار، قیمتی برای لحظه فروش خود به دست می‌آورند که این فرمول از اونس جهانی و قیمت دلار آزاد به روش زیر به دست می‌آید:
۸٫۹۹۹/(قیمت یک اونس طلا ضرب در قیمت دلار به ریال) = قیمت یک مثقال طلای ۱۸ عیار
قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار نیز از تقسیم نتیجه فوق بر عدد ۴٫۳۳۳۱۸ به دست می‌آید.

RSS
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ