کدام خودرو جایگزین ماکسیما می‌شود؟

۱۶اردیبهشت،

ممتازنیوز: در شرایطی که حدود هفت ماه پیش ماکسیما از خطوط تولید پارس خودرو خارج شد تاکنون هیچ خودرویی جایگزین آن نشده است.

به گزارش ایسنا، ۲۹ مهرماه سال قبل خبر توقف تولید ماکسیما انتشار یافت. ماکسیما خودروی ژاپنی پرقدرتی بود که تولید آن از اسفند ماه سال ۱۳۸۰ در ایران آغاز شد.

در آن زمان ماکسیما تنها خودروی لوکس تولید داخل محسوب می‌شد و البته هنوز هم به جز بدنه خودرو که مربوط به یک دهه پیش است، از نظر مشخصات فنی و ایمنی یکی از بهترین‌های خودروهای تولید داخل محسوب می‌شود.

ماکسیما خودرویی ۶ سیلندر بوده و حجم موتور آن ۳۰۰۰ سی‌سی است. طول این خودرو چهار متر و ۹۳۰ سانتی‌متر، عرض آن یک متر و ۷۸۰ سانتی‌متر و ارتفاع آن یک متر و ۴۳۵ سانتی‌متر است. حداکثر سرعت آن نیز ۲۵۵ کیلومتر بر ساعت است.

تولید ماکسیما در ایران با استقبال خریداران مواجه شد و اعلام ناگهانی از رده خارج شدن آن که از بازار مناسبی در داخل کشور برخوردار بود نیز تعجب کارشناسان صنعت خودرو را برانگیخت.

در یکی از واکنش‌ها به این موضوع مدیرعامل وقت شرکت پارس خودرو که پایه‌گذار تولید ماکسیما در ایران بود، انتقاداتی را نسبت به عملکرد مدیران فعلی شرکت پارس خودرو در زمینه توقف تولید ماکسیما وارد کرد.

هاشم یکه‌زارع اواخر مهر ماه سال قبل اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به آنکه حدود ۱۰ سال از عمر تولید ماکسیما در ایران می‌گذرد، به سبب کاهش تیراژ تولید این خودرو در جهان تامین قطعات آن برای شرکت مادر (نیسان) صرفه اقتصادی ندارد. به همین سبب نیسان اعلام کرده که امکان ادامه تامین قطعات ماکسیمای قدیمی وجود نداشته و به این سبب تولید آن در پارس خودرو متوقف شد.

مدیرعامل وقت شرکت پارس خودرو خاطرنشان کرد: در حال حاضر مدل تازه ماکسیما همچنان در ژاپن و آمریکا تولید می‌شود بنابراین مناسب بود که مسوولان پارس خودرو در سال‌های قبل در زمینه تولید مدل‌های تازه این خودرو با شرکت نیسان وارد مذاکره می‌شدند تا از توقف تولید یک خودروی با کیفیت داخلی جوگیری می‌شد. با این حال برای مسوولان پارس خودرو در زمینه تولید خودروهای بهتر آرزوی موفقیت می‌کنیم.

پس از این اظهارات بود که مدیرعامل فعلی شرکت پارس خودرو در پاسخ به انتقادات مطرح شده در زمینه فقدان برنامه‌ریزی برای تولید مدل‌های تازه خودروی ماکسیما در ایران، از رایزنی‌های این شرکت برای این منظور خبر داد.

روح‌الله صمدی مله اظهار کرد: در این زمینه فعالیت‌های لازم صورت گرفته که البته هنوز به نتیجه قطعی برای اعلام نرسیده است. ولی به هر حال ما برای فعالیت در این حوزه از بازار در حال رایزنی هستیم.

وی البته خودروی تیانا را جایگزین ماکسیما اعلام کرد. این در حالی است که تیانا تیراژ تولید محدودی داشته و سال قبل کمتر از هزار و ۳۰۰ دستگاه از این خودرو تولید شده است. همچنین قیمت تیانا در حد قابل ملاحظه‌ای بیشتر از خودروی ماکسیما است.

در این شرایط تاکنون وعده مدیرعامل پارس خودرو برای تولید مدل تازه ماکسیما در ایران محقق نشده است.


نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن