کدگذاری زنبورستان‌های استان با استفاده از سامانه GIS آغاز شد

با توجه به گستردگی زنبورستان‌ها و اهمیت کنترل بیماری‌های زنبورعسل، طرح کدگذاری زنبورستان‌های استان در قالب سیستم GIS جهت اجرای سیستم پایش بیماری‌های زنبورعسل همزمان با طرح آمارگیری از زنبورستان‌های استان آغاز شد.

به گزارش ایانا از اداره‌کل دامپزشکی خراسان رضوی، رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های طیور، کرم ابریشم و زنبورعسل این اداره کل، همزمان با هفته دامپزشکی با اعلام این مطلب گفت: در این طرح اطلاعات مورد نظر شامل طول و عرض جغرافیایی، کد استان، شهرستان، زنبورستان، تعداد و نوع کندو (صنعتی یا بومی)، مشخصات زنبوردار و نوع بیماری مشاهده شده در زنبورستان جمع‌آوری و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت و این اطلاعات به‌عنوان اطلاعات پایه برای تمامی برنامه‌ریزی‌های دامپزشکی استان علیه بیماری‌های زنبور عسل بکار گرفته خواهد شد.

دکتر سیدرضا دیانت مقدم افزود: در حال حاضر بیش از ۱۲۰ هزار کندو و یک‌هزار و ۶۰۰ نفر بهره‌بردار فعال در سطح استان به امر تولید عسل اشتغال دارند.

وی با اشاره به ۴۲۳ بازدید انجام شده از مزارع پرورش طیور استان خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون، دامپزشکی استان بر ۳۷ میلیون جوجه‌ریزی در سطح مرغداری‌های استان نظارت داشته و در همین مدت بیش از ۲۱۰ میلیون دز واکسن برای مقابله با بیماری‌های طیور و پیشگیری از بروز آنها در صنعت مرغداری مصرف شده است.

دیانت مقدم از مرغداران و کلیه پرورش‌دهندگان طیور خواست تا توصیه‌های دامپزشکی را در جهت پیشگیری از ابتلای واحد پرورشی خود به بیماری‌های مختلف رعایت کنند./

L-910712-01

دام و طیور

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ