کرم‌ها تاثیری بر درمان ترک‌های پوست ندارند

۳۰م دیماه ،

یک متخصص پوست و مو گفت: کرم‌های موجود در بازار در پیشگیری یا درمان استریا(خطوط ناشی از کشیدگی پوست) ندارند چراکه این امر به میزان مقاومت پوست و ژنتیک اشخاص بستگی دارد……

 
 قسمت اصلی پوست که درم( Derm) نامیده می‌شود از دو عنصر کلاژن و الاستین تشکیل شده که کلاژن اسکلت اصلی پوست را تشکیل می‌دهد و الاستین خاصیت کششی پوست را حفظ می‌کند.

وی افزود: در بعضی مواقع با کشیده شدن بیش از حد پوست مانند هنگام بارداری و یا چاقی مفرط این الاستین‌ها پاره شده و ترک در پوست ایجاد می‌شود.

این متخصص پوست و مو اضافه کرد: این شرایط در حالت عادی به وفور در خانم‌های باردار به سبب اتساع غیرعادی شکم، در حوالی سن بلوغ در ناحیه ران، باسن و سینه، در آقایان به سبب قد کشیدن ناگهانی در ناحیه کمر و ستون مهره‌ها و در ورزشکاران به سبب رشد ناگهانی ماهیچه در بازوها ایجاد می‌شود.

امیری یکی دیگر از سبب‌های ایجاد ترک در پوست را مصرف داروهای کورتون عنوان کرد و گفت: داروهای کورتون که هم به صورت خوراکی و هم موضعی برای زیبایی‌های خاص و به‌طور خودسرانه مصرف می‌شود اینگونه عوارض را در پی دارد.

وی در مورد نحوه درمان این ترک‌ها گفت: این خطوط در اشخاص سفیدپوست ابتدا به شکل خطوط قرمزرنگ و گاها همراه با خارش یا سوزش آغاز می‌شود و پس از ۶ ماه به خطوط سفید تبدیل می‌شود اما در اشخاص تیره‌تر این خطوط نیز تیره‌تر است.

امیری افزود: برای درمان این خطوط به شرطی که تازه ایجاد شده باشد می‌توان از لیزر PDL و یا کرم‌های ترتینوئین برای کاهش این خطوط استفاده کرد ولی این خطوط کاملا از بین نمی‌رود.

این متخصص پوست و مو اذعان داشت: در فازی که خطوط قدیمی شده و به خطوط سفیدرنگ تبدیل شده‌اند از لیزرهای فراکشنال CO2 نتیجه بهتری می‌توان گرفت و غیر از این روش‌ها کرم‌های موجود در بازار هیچ تاثیری بر بهبود این خطوط ندارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه‌الله در پاسخ به اینکه در خانم‌های باردار کرم‌های ضد ترک برای شکم بسیار تجویز می‌شود گفت: حتی استفاده از این کرم‌ها برای پیشگیری از ایجاد ترک مؤثر نیست. چرا که ایجاد ترک بسته به نوع پوست و میزان مقاومت الاستین آن دارد.

امیری در پایان به اشخاصی که در سن بلوغ می باشند پیشنهاد کرد تا خوراک و نحوه تغذیه خود را کنترل کنند چرا که چاق شدن ناگهانی در ایجاد ترک پوستی بسیار مؤثر است.

باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ