کشف سیاره ای با خصوصیات مشابه زمین

۲۸م آذر ،

ممتازنیوز: ستاره شناسان امروز اعلام کردند سیاره ای در فاصله حدود دوازده سال نوری با زمین قرار دارد کە خصوصیات آن مشابه زمین است.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه  ، طبق تحقیقات ستاره شناسانی از استرالیا، انگلیس، شیلی و آمریکا، ستاره موسوم به تائو ستی (Tau Ceti)- ستاره مشابه خورشید و یکی از ستاره های نزدیک به زمین- دارای پنج سیاره است کە یکی از آنها خصوصیاتی مشابه زمین دارد.

به گفته ستاره شناسان، اندازه این سیاره پنج برابر زمین است.

به گفته ستاره شناسان، از سال هزار و نهصد و نود و پنج تا کنون حدود هشتصد سیاره فرا خورشیدی- سیاره هایی کە در مدار یک ستاره به غیر از خورشید زمین می چرخند- کشف شده است، اما هیچ یک از این سیاره ها خصوصیاتی مشابه زمین نداشتند. همه این سیاره ها یا سیاره های بزرگ متشکل از گاز بودند و یا سیاره های سنگی کە به خورشید خود بیش از حد نزدیک و در پی دمای بالا غیر قابل زندگی می باشند.

در واقع، مسئله حائز اهمیت برائ ستاره شناسان این بوده است کە سیاره ای کشف کنند کە فاصله آن با زمین بسیار نباشد و در عین حال در «فاصله طلایی» با خورشید خود قرار داشته باشد- منطقه ای کە دمای آن برائ زندگی مناسب و امکان مایع ماندن آب در آن وجود داشته باشد.

پژوهشگران در این روند با استفاده از فناوری دسته بندی بیش از شش هزار مورد اطلاعات خام و گزینش موردی، ستاره تائو ستی و پنج سیاره آن را کشف کردند.

استیو ووگت یک ستاره شناس کهنه کار و متخصص در کشف سیاره های فراخورشیدی در بیانیه خبری کە توسط دانشگاه هرتفوردشایر انگلیس انتشار یافت در این خصوص گفت: «کشف ستاره تائو ستی و سیاره قابل حیات آن با توجه به این دیدگاه صورت گرفت کە هر ستاره ای سیاراتی دارد و کەکشان احتمالا میزبان تعداد بسیاری از سیارات قابل حیات در اندازه زمین است.»

ستاره شناسان اروپایی در ماه اکتبر از کشف سیاره ای در اندازه زمین در فاصله چهار ممیز سه دهم سال نوری خبر دادند، اما این سیاره در فاصله طلایی با ستاره اش قرار نداشت و حیات در آن غیر ممکن بود.


.
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ