کشف ۵ سکه‌ ۱۴۰۰ ساله در سیرجان

این مطلب در تاریخ دوشنبه ۱۵آبان۱۳۹۴ lبه نقل از منبع ذکر شده در پرتال خبری ممتاز نیوز درج گردیده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مسئول موزه سیرجان گفت: ۵ سکه ضرب سیرجان و دیوارنگاری در منزل تخریب شده قدیمی روستای محمودآباد این شهرستان کشف شد.

به گزارش انتخاب lبه نقل از فارس، محسن اسدی از کشف پنج سکه ضرب سیرجان خبر داد و اظهار داشت: این سکه‌ها تحویل موزه واقع در دارالقرآن سیرجان شد تا این موزه گویای قدمت سیرجان lبه عنوان ایالت شرقی ایران باشد.

وی افزود: در موزه سیرجان بیش از یک‌هزار سکه از دوران‌های مختلف قاجاریه، صفویه و اشکانیان وجود دارد و با تحویل پنج سکه دیگر که مربوط lبه سال ۳۷ هجری و نام سیرجان روی آن حک شده است، مشخص شد یک‌هزار و ۴۰۰ سال پیش سکه در این شهر ضرب می‌شده و یکی از ولایت‌های مهم ایران بوده است.

اسدی با بیان اینکه این سکه‌ها هم مربوط lبه پیش از اسلام و هم مربوط lبه بعد از اسلام است، تصریح نمود: همچنین دیروز در خانه‌ای قدیمی که در روستای محمودآباد سادات سیرجان وجود دارد در آن دیوارنگاری مربوط lبه ۲۰۰ سال پیش دوران قاجاریه کشف شد.

مسئول موزه سیرجان گفت: این خانه که تخریب شده است، منزل مسکونی فردی تاجر در منطقه بوده که نقاش این دیوار فردی lبه نام علی‌اکبر است و در نقوش دیوارنگاری مضامین رزمی و بزمی است.

اسدی افزود: روستای محمود‌آباد سادات در سیرجان قدمت ۴۰۰ ساله دارد و در آن بادگیرها و یخدان‌هایی است که اخیرا میراث فرهنگی استان اقدام lبه مرمت و تعمیر بادگیر قدیمی آن نموده است.


خبرگزاری انتخاب |

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *