کمبودهای دارویی قابل انکار نیست

سلامت > عمومی– ممتازنیوز:
رییس انجمن داروسازان تهران با اشاره به کمبودهای دارویی و گردش اقتصادی ضعیف داروخانه‌ها از سازمان امور مالیاتی و بیمه‌ها خواست تا حساسیت اوضاع را درک کرده و در این شرایط به داروخانه‌ها کمک کنند تا بتوانند خدمات خوبی را به مردم ارایه دهند.

دکتر جلیل سعیدلو در گفت‌وگو با ایسنا، درباره کمبودهای دارویی گفت: درحال حاضر برخی کمبودهای دارویی وجود دارد. ازآنجا که داروهای تولید داخل نیز به نوعی به مواد اولیه وابسته هستند، ممکن است کمبودهایی در این زمینه نیز وجود داشته باشد.

وی افزود: در مجموع کمبودهای دارویی واقعیتی است که وجود دارد و مردم و مسوولان نیز از آن اطلاع دارند. البته هنر داروخانه‌ها نیز آن است که با مشاوره‌هایی که به پزشکان می‌دهند و پیشنهاداتی که به بیماران ارایه می‌کنند، این موضوع را مدیریت می‌کنند و این موضوع را به سمتی هدایت می‌کنند که بیمار دست خالی از داروخانه خارج نشود.

سعیدلو درباره کمبودهای دارویی ادامه داد: این کمبودها برخی داروهای تولید داخل و همچنین یک سری از داروهای وارداتی را شامل می‌شود به طوری که بیماران مبتلا به سرطان و همچنین بیماران خاص مدتی در تامین داروهایشان مشکل داشتند. داروهای عام هم اکنون با کمبودهایی مواجه است.

وی همچنین به گردش اقتصادی ضعیف داروخانه‌ها و اقدام سازمان امور مالیاتی مبنی بر ملزم کردن داروخانه‌ها به استفاده از سامانه و صندوق فروش و اعمال روش جدید مالیاتی، اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود، سازمان امور مالیاتی باید حساسیت اوضاع را درک کرده و در این شرایط حساس به داروخانه‌ها کمک کند تا داروخانه‌ها بتوانند از این شرایط گذر کرده و خدمات خوبی را به مردم ارایه دهند.

سعیدلو ادامه داد: متناسب با کمبودهای دارویی که ایجاد شده، داروخانه‌ها فروش‌هایشان را از دست می‌دهند. این شلوغی‌هایی که گاهی در داروخانه‌ها مشاهده می‌شود ناشی از آن است که بیمار در داروخانه نخست نتوانسته به دارویش دست یابد و مجبور است برای تهیه داروی خود به داروخانه‌های متعدد مراجعه کند و این شلوغی کاذب است.

وی افزود: مشکلاتی که در تامین ارز دارو بوجود آمده بود و وقفه‌هایی که در تامین مواد اولیه به موقع ایجاد شد، منجر به آن شد که روند مستمر تولید و توزیع گسسته شود و نهایتا در مقاطعی این کمبودها بوجود آمد. البته تمام دست اندرکاران در تولید، سازمان غذا و دارو، انجمن داروسازان و داروخانه‌ها تلاش‌ دارند تا از این برهه بگذریم.

رییس انجمن داروسازان تهران گفت: در چنین موقعیتی انتظار از سازمان امور مالیاتی و بیمه‌ها آن است که به داروخانه‌ها کمک کنند. همه از داروخانه‌ها و داروسازان انتظار ارایه خدمات کیفی دارند. این درحالی‌ است که ابتدا باید مشکلات داروسازان، اقتصاد داروخانه‌ها و مباحث حاشیه‌ای آن‌ها دیده شود؛ چرا که این مشکلات حاشیه‌ای اجازه نمی‌دهد داروسازان به مسوولیت خود بپردازند.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *