کمبود ید مهمترین عامل عقب ماندگی ذهنی است

کمبود ید مهمترین عامل عقب ماندگی رشد ذهنی بشر است که البته قابل پیشگیری است.

به گزارش گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛ حسن نخودکار، کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به اینکه ید یکی از ریز مغذی های اساسی است، گفت: تولید هورمون تیروئید و تاثیر این هورمون در سلامت و اعمال حیاتی انسان از دوران جنینی، کودکی و بلوغ دلیل عمده اهمیت ید است.

حسن نخودکار افزود: کمبود ید سبب بروز اختلال های وسیعی بر توانایی های ذهنی و جسمی افراد جامعه بخصوص در کودکان و نوجوانان می شود.

وی شایعترین تجلی بالینی این کمبود را به صورت گواتر عنوان و تصریح کرد: بسیاری از اثرات کمبود ید در کاهش فعالیت مغزی می باشد که ممکن است به طور ظاهری نمایان نباشد.

وی با اشاره به اینکه علی رغم آنکه از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشور عاری از کمبود ید در منطقه شناخته شده است، اظهار داشت: لیکن متاسفانه تبلیغات ناآگاهانه و وسیع انواع نمک های سنگ، دریا و دریاچه با عنوان نمک های طبیعی و داشتن خواص درمانی و عدم تاثیر مصرف در بیماران دارای فشارخون بالا، بیماران قلبی، دیابتی و زنان باردار و هزار و یک خاصیت غیر واقع، غیر منطقی و غیر علمی به عنوان یک تهدید جدی برای هم میهنانمان تبدیل شده است.

کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کاشان اذعان داشت: عوارض جبران ناپذیر عدم وجود ید از یک سو، همچنین وجود فلزات سنگین همچون سرب، کادمیوم، جیوه و ( که باعث بروز انواع سرطان، بیماری های کلیوی می شود) و وجود گچ، شن و ماسه به عنوان یک ناخالصی غیر محلول در نمک های معرفی شده به عنوان نمک های طبیعی ( سنگ نمک، نمک دریا و دریاچه) باعث گمراهی آحاد مردم و مصرف آن تهدید جدی برای سلامت مردم می باشد.

نخودکار در پایان تاکید کرد: باید با مصرف صحیح نمک یددار تصفیه شده و استاندارد به میزان کافی از بروز اختلالات ناشی از کمبود ید پیشگیری کرد./ح


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ