کودکان بد‌سرپرست را دریابیم

۲۹فروردین،
ممتاز نیوز : کودکان بد‌سرپرست کودکانی می باشند که دارای والدین بوده اما بنا به دلایلی پدر، مادر یا جد پدری آنان صلاحیت نگهداری از آنان را ندارند. این کودکان همان کودکانی می باشند که بر سر چهارراه‌ها مشغول گدایی یا وادار به تکدی‌گری یا گل‌فروشی یا … می‌شوند و به شدت در معرض آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی قرار دارند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از شرق ؛ متاسفانه جامعه ما با سه دسته کودکانی که نیازمند توجه و حمایت‌های خاص قانونی، حقوقی و اجتماعی می باشند، مواجه است.  این سه گروه شامل :

 ۱- کودکان بدسرپرست که شامل کودکانی است که در آن شرایطی که هر چند کودکان دارای سرپرست بوده، لیکن سرپرستان آنها فاقد صلاحیت لازم از جهات مختلف برای حضانت و نگهداری کودک می باشند.

بدسرپرست‌ها در واقع کودکانی می باشند که پدر یا مادر یا جد پدری‌شان در قید حیات است اما نداشتن صلاحیت اجتماعی و اخلاقی و… سبب شده آنها حق قانونی‌شان را برای نگهداری از فرزندشان از دست دهند. دلایل عدیده‌ای سبب بروز این وضعیت شده است اما سبب اصلی که سبب شده بر تعداد کودکان بدسرپرست افزوده شود، اعتیاد یک یا هر دو نفر از والدین است.

دسته دوم کودکان بی‌سرپرست می باشند که شامل کودکانی است که در شرایطی به هر سبب هر دو سرپرست خود را از دست داده‌اند .

دسته سوم مشمول کودکان تک‌‌سرپرست است به این معنی که شرایطی که کودکان به هر سبب یکی از والدین خود را از دست داده‌اند را شامل می‌شود.  کودک‌آزاری شخصیت و حرمت و کرامت کودک بد‌سرپرست را ویران و نابود می‌کند به نحوی که بعد از بررسی و شناسایی آثار فیزیکی کودک‌آزاری که از انواع شکستگی‌های سر و دست، شکست‌های مارپیچی، به سبب پیچاندن دست یا پای کودک به وجود می‌آید یا شکستگی و ضربات به سر و جمجمه که سبب خونریزی مغزی می‌شود که حیات و جان کودک را به خطر می‌اندازد همچنان‌که تاکنون موارد عدیده‌ای از مرگ این کودکان بر اثر این نوع کودک‌آزاری در مطبوعات چاپ شده است.

همچنین داغ‌کردن، کبود کردن بازو یا ران کودک در اثر فشار، خونریزی چشم، جدا شدن شبکیه چشم در اثر ضربات آسیب پرده گوشی و انواع سوختگی‌ها، آسیب روحی و روانی و سوءرفتار، سوءگفتار، بدگمانی به کودک، جدی نگرفتن کودک، توجه نکردن به تغذیه و بهداشت کودک، ترساندن کودک، تمسخر کودک و ارعاب‌های روانی مانند حبس کردن در زیر زمین تاریک، حمام، انباری یا محروم کردن از محبت، تهدید به بریدن گوش، کشتن، خرد کردن قلم پا، ناسزا گفتن توهین‌آمیز و منت گذاشتن بر سر کودک، بخشی از رفتار‌های نامناسبی است که کودک‌آزاری محسوب می‌شود.

منبع:ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *