گرانی ۱۰۰ درصدی‌ قیمت مسکن‌ در تهران

۰۶خردادماه،

بنابر ارزیابی کارشناسان مستقل قیمت مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری در مناطق شمالی تهران نزدیک به ۱۰۰ درصد گران شده است.

بنابر ارزیابی کارشناسان مستقل قیمت مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری در مناطق شمالی تهران نزدیک به ۱۰۰ درصد گران شده است.

افزایش نجومی قیمت مسکن در تهران هنوز متوقف نشده است اگر چه به نظر می رسید در فروردین ماه شتاب فزاینده قیمت ها در بازار مسکن اندکی کاهش پیدا کرده است اما ارزیابی کارشناسان آزاد نشان می دهد در اردیبهشت ماه شاهد شتاب گیری مجدد قیمت ها در بازار هستیم.

مقایسه قیمت مسکن در بعضی از محلات شهر تهران در نیمه شمالی پایتخت نشان می دهد قیمت های اردیبهشت ماه در مقایسه با اسفند سال ۹۱ معادل ۹ درصد افزایش پیدا کرده و در مقایسه با اردیبهشت ماه سال ۹۱ متوسط نرخ افزایش معادل ۷۸ درصد بوده است.

نکته جالب آنکه بر خلاف نیمه اول سال قبل که بیشترین افزایش قیمتها در مناطق متوسط نشین و محلات حاشیه ای تهران اتفاق افتاده بود، در اردیبهشت ماه سال ۹۱ شاهد افزایش تا ۱۰۰ درصدی قیمتها در مناطق شمالی تهران هستیم.

دلیل این مسئله به عرضه و تقاضای مسکن بازنگشته، بلکه ناشی از بازتاب کاهش ارزش پول ملی در ارزش دارایی هاست، در حال حاضر به نقل از فعالان بازار مسکن شاهد رکود مبادلات هستیم و این افزایش قیمت ها در واقع بیشتر ناشی از ارزش انتظاری املاک در مقابل سقوط ارزش پول است.

یعنی اگر صاحب ملکی در اردیبهشت ماه سال ۹۱ ملکی ۲۰۰ میلیون تومانی داشته است، با احتساب متوسط قیمت ۶۵۳ هزار تومانی سکه در اردیبهشت ماه سال ۹۱ دارایی با ارزی معادل ۳۰۶ عدد سکه را مالک بوده است.

امروز با متوسط قیمت یک میلیون و ۳۱۶ هزار تومانی سکه بهار آزادی ارزش ملک دویست میلیون تومانی به ۱۵۲ سکه کاهش پیدا کرده است، این مسئله سبب می گردد مالکان برای جبران زیان ناشی از کاهش ارزش اتفاق افتاده قیمت های انتظاری خود را افزایش دهند. امروز با احتساب افت ارزش پول که با قیمت سکه ارزیابی کردیم، قیمت ملک ۲۰۰ میلیون تومان سال ۹۱ باید به ۴۰۳ میلیون تومان افزایش پیدا کند تا براساس قیمت های نسبی مالک صاحب ملکی با ارزش سال ۹۱ باشد.

این منطق قیمت های نسبی در سالهای اخیر و همزمان با فشار تورمی ناشی از هدفمندی و تحریم ها، اصلی ترین عامل افزایش قیمت دارایی های ثابت بوده است.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *