گرفتن بینی هنگام عطسه به پرده گوش آسیب می‌زند

آبان ۱۳۹۸
ممتاز نیوز: متخصص گوش،حلق و بینی گفت: گرفتن بینی هنگام عطسه سبب مشکلاتی در سطح گوش میانی می‌شود و حتی ممکن است در مواردی خاص سبب پارگی یک پرده گوش تازه ترمیم‌ شده، بشود.

مهتاب ربانی اناری در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: اشخاص هنگام عطسه با نگه‌داشتن دستمال کاغذی در جلوی بینی و دهان از پرتاب قطره‌ها و ترشحات تنفسی به فضا و سطوح جلوگیری می‌کنند اما نباید به واسطه بستن دهان یا گرفتن بینی از بروز عطسه جلوگیری کرد.

 وی گفت: از نظر بهداشتی به منظور جلوگیری از سرایت و انتشار یافتن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا پیشنهاد می‌شود که اشخاص هنگام عطسه کردن با نگه‌داشتن دستمال کاغذی در جلوی بینی و دهان از پرتاب قطره‌ها و ترشحات تنفسی به فضا و سطوح جلوگیری کنند.

متخصص گوش، حلق و بینی گفت: در صورت در دسترس نبودن دستمال کاغذی استفاده از سطح داخلی ناحیه آرنج و قرار دادن این ناحیه در جلوی بینی و دهان پیشنهاد می‌شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: این امر به معنی مسدود کردن دهان و بینی و جلوگیری از بروز عطسه نیست؛ چرا که عطسه یک مکانیزم دفاعی راه‌های تنفسی به منظور خارج کردن ترشحات، محسوب می‌شود.

ربانی اناری ادامه داد: در صورت گرفتن و مسدود کردن سوراخ‌های بینی، حین عطسه کردن احتمال انتقال فشار هوا از طریق شیپور استاش که بین بینی و حلق واقع شده است به حفره گوش و پشت پرده گوش وجود دارد.

متخصص گوش، حلق و بینی افزود: این مسئله می‌تواند سبب مشکلاتی در سطح گوش میانی شود و حتی در مواردی خاص سبب پارگی یک پرده گوش تازه ترمیم‌ شده، بشود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران به اشخاص پیشنهاد کرد: به واسطه بستن دهان یا گرفتن بینی نباید از بروز عطسه جلوگیری کرد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *