گزگز انگشتان علامت درگیری عصبی مچ دست است

تیر ۱۳۹۹
ممتاز نیوز: یک جراح دست گفت: علائم درگیری عصبی مچ دست در خانم‌های میانسال با سابقه کار فراوان یا تایپ مکرر یا بیماری‌ زمینه‌ای دیابت یا تیروئید می‌تواند به صورت درد شبانه و گزگز انگشتان بروز پیدا کند.

روشنک مرادی در گفت‌وگو با فارس اظهارداشت: بیماری‌های مچ دست، بیماری‌های متفاوتی می باشند که شایع‌ترین آنها مواردی می باشند که با بافت نرم، عصب، عضله و تاندون مرتبطند.

این جراح دست ادامه داد: یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مچ دست التهاب تاندون‌ها است که به سبب استفاده بیش از حد یا غلط از دست اتفاق می‌افتد.

رئیس کمیته آموزش فدراسیون پزشکی ورزشی آسیا تصریح کرد: کسانی که بار و وسایل‌های بیش از حد تحمل، حمل می‌کنند یا ورزشکاران حرفه‌ای که به طور مرتب با وسایل ورزشی به طور غلط تمرین می‌کنند دچار التهاب تاندون‌های مچ دست می‌شوند.

این متخصص ارتوپدی اضافه کرد: این استفاده غلط می‌تواند به صورت ضایعات عصبی مچ دست نیز خود را نشان دهد.

مرادی افزود: به عنوان مثال در خانم‌های میانسال با سابقه کار فراوان یا تایپ مکرر یا بیماری‌ زمینه‌ای دیابت یا تیروئید می تواند علائم درگیری عصبی -به سبب تنگی کانال مچ دست – آشکار شود و به صورت درد شبانه و گزگز انگشتان در مراحل اولیه خود را نشان دهد.

این جراح دست ادامه داد: بیماری‌های تاندونی اغلب با حرکت انگشت دست، درد بیشتری پیدا می‌کنند.

رئیس کمیته آموزش فدراسیون پزشکی- ورزشی آسیا تصریح کرد: شکستگی مچ دست جزء شایع‌ترین شکستگی‌های بدن است که می‌تواند هم در اشخاص جوان دیده شود و هم در اشخاص پیر البته با زمینه پوکی استخوان.

مرادی، درمان ضایعات بافت نرم را با درمان دارویی و بی حرکتی و کاهش فعالیت دانست و افزود: در بعضی موارد حتی نیاز به جراحی نیز پیدا می‌شود.

این جراح دست ادامه داد: در مورد شکستگی‌های مچ دست باید به یاد داشت که به سبب نقش کلیدی دست در زندگی روزمره لازم است تشخیص و تمام مراحل درمان از گچ‌گیری گرفته تا جراحی، تحت نظر متخصصان این رشته انجام شود.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ