گمرک بدون مجوز اجازه ورود و خروج کالا را نمی دهد

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

در هشت ماهه اول سال،۱۲ تن اشیا هنری ،اشیا کلکسیون یا عتیقه به ارزش ۴۷ هزارو ۳۹۲ دلار از کشور صادر شده است.

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران طبق آمار گمرک، در هشت ماهه اول امسال،۱۲ تن اشیا هنری ، اشیا کلکسیون یا عتیقه به ارزش ۴۷ هزارو ۳۹۲ دلار از کشور صادر شده است.

بر اساس این گزارش ممتاز به نقل از این میزان صادرات از نظر وزنی ۲۲٫۲۶ درصد و از نظر ارزشی ۸۶٫۰۳ درصد کاهش را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

بر اساس این گزارش ممتاز به نقل از در مدت یاد شده ۱۳ تن اشیا هنری ، اشیا کلکسیون یا عتیقه به ارزش۶۹ هزار و ۶۲۳ دلار به کشور وارد شده است که از نظر وزنی ۷۴٫۱۳درصد و از نظر ارزشی ۶۲٫۴۳ درصد کاهش را نشان می دهد.

این در حالی است که چندی پیش پایگاه خبری کمیسیون اروپا اعلام کرده است که در ۹ ماه اول سال جاری میلادی،۳۴۳ هزار یورو شی عتیقه با قدمت بالای ۱۰۰ سال از ایران به اتحادیه اروپا انتقال داده شده و آمار مربوط به آن در مبادی گمرکی ثبت شده است.

همچنین معاون میراث فرهنگی کشور بیان داشته که خروج اشیای عتیقه از کشور خلاف قانون است و در این زمینه سازمان گمرک باید پاسخگو باشد.

در این زمینه محمد رضا نادری معاون فنی و امور گمرکی گمرک در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران گفت:هنگامی که ادعایی مطرح می شود باید سند ارائه شود.در گمرک برای کالاهای وارداتی و صادراتی باید اظهار نامه ارائه شود و در آن مشخصات و نوع کالا ذکر شودکه این اظهار نامه سند ترخیص می شود.

وی افزود :در قانون تعریف شده است که اشیا عتیقه یا میراث فرهنگی به تشخیص سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی می تواند از گمرک خارج شود در غیر این صورت اگر مجوز میراث فرهنگی نباشد خروج آن ممنوع است.

بنابراین اگر این کالا به گمرک اظهار شده باشد و جنبه میراث فرهنگی داشته باشد گمرک قطعا نظر سازمان میراث فرهنگی را جویا می شود.

نادری در ادامه گفت:همانطور که برای ورود کالا به کشور گمرک بدون نظرسازمان استاندارد اجازه ورود آن به کشور را نمی دهد برای خروج هر شی عتیقه گمرک بدون مجوز سازمان میراث فرهنگی اجازه خروج آن را صادر نمی کند.در کل این سازمان های مربوطه می باشند که مجوز ورود و خروج کالا را صادر می کنند و گمرک در این امر دخالتی ندارد.

معاون فنی و امور گمرکی تصریح کرد:همچنین رقم ۳۴۳ هزار یورو برای عتیقه رقم زیادی نیست وارزش اقلام عتیقه مانند فرش و یا آثار هنرمندان بیشتر از این است.

وی در ادامه گفت :اگرسند ترخیص ارائه شود و مشخص شودنهاد های نظارتی گمرک به آن رسیدگی خواهند کرد.
 

انتهای پیام/
 
 


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ