گوشی Freedom 251 یا گوشی ۴ دلاری معروف، یک مانور تبلیغاتی ضعیف بود

تاریخ انتشار: ۹ July 2016 | 1:23 pm

شیرین‌کاری تبلیغاتی با گوشی 4 دلاری

اگر شک داشتید که گوشی Freedom 251 که به گوشی ۴ دلاری معروف شده تنها یک شیرین‌کاری تبلیغاتی ضعیف بوده، اتفاقات این روزها می‌تواند شک شما را به یقین تبدیل کند.

داستان گوشی ۴ دلاری جذاب‌تر می‌شود

 محسن چینه‌کش: اگر شک داشتید که گوشی Freedom 251 که به گوشی ۴ دلاری معروف شده تنها یک شیرین‌کاری تبلیغاتی ضعیف بوده، اتفاقات این روزها می‌تواند شک شما را به یقین تبدیل کند. حدود ۵ ماه پیش یعنی در ماه فوریه‌ی سال ۲۰۱۶ کمپانی «رینگینگ بلز» (Ringing Bells) که ادعای تولید کردن ارزان‌ترین گوشی هوشمند جهان را داشت قول داد که تا آخر ماه گذشته یعنی ژوئن ۲٫۵ میلیون دستگاه از گوشی Freedom 251 را عرضه خواهد کرد. پس‌ازآن این تعداد تا ۲۰۰ هزار دستگاه آب رفت و زمان عرضه نیز به ترتیب از ۲۸ ژوئن به ۳۰ ژوئن، ۶ جولای و در نهایت ۸ جولای موکول شد. البته این تنها زمان عرضه نیست که مدام در حال تغییر است. «موهیت گل» (Mohit Goel) مدیرعامل مرموز کمپانی رینگینگ بلز در عرض چند روز تعداد عرضه را نیز به ترتیب از ۲۰۰ هزار، به ۱۰ هزار و سپس ۵ هزار کاهش داده است.

909501_576.jpg

 

برای این‌که درک بهتری از شرایط داشته باشیم توجه کنید که کمپانی رینگینگ بلز اعلام کرده که حدود ۷۰ میلیون نفر برای دریافت این گوشی ثبت‌نام کرده‌اند و تخمین زده می‌شود حدود ۳۰ هزار نفر از آن‌ها پول را هم پرداخت کرده باشند. لابد کمپانی رینگینگ بلز برای آغاز حرکت به زمان نیاز دارد. ولی این‌طور نیست. این کمپانی حتی از قول خود برای عرضه‌ی ماهانه ۲۰۰ هزار دستگاه ه عقب‌نشینی کرد و با این حساب احتمالا شاید هیچ دستگاهی عرضه نکند.

«اگر به ما کمک شود شاید تعداد بیشتری گوشی عرضه کنیم و شاید هم در چند ماه آینده هیچ دستگاهی عرضه نکنیم. در حال حاضر تمرکز ما صرفا روی بیرون دادن گجت است.» (سخن‌گوی رینگینگ بلز)

کمکی که رینگینگ بلز از آن صحبت می‌کند چیست؟ موهیت گل نامه‌ای سرگشاده به نخست‌وزیر هند فرستاده و از او برای قرار دادن گوشی Freedom 251 در دستان ۷۵۰ میلیون شهروند هندی درخواست حمایت مالی کرده. گزیده‌ای از نامه به این قرار است: «ما گوشی Freedom 251 را به ارمغان آورده‌ایم که قرار است به شیوه‌ی پرداخت نقد هنگام تحویل عرضه شود. ولی ما با شکافی بین هزینه‌ی مواد اولیه (BOM) و قیمت فروش مواجه هستیم. بنابراین خاضعانه از دولت تقاضای حمایت می‌کنیم تا بتوانیم هدف خود را محقق کرده و دسترسی و استفاده از گوشی‌های هوشمند را تا دورترین نقاط مملکت بزرگ خود گسترش دهیم.»

قطعا این ایده‌ای زیباست ولی یک مشکل بزرگ وجود دارد: رینگینگ بلز می‌گوید برای اجرا کردن آن به ۵۰۰ میلیارد روپیه نیاز دارد. این رقم تقریبا معادل ۷٫۴ میلیارد دلار است. خب پس تا رینگینگ بلز این کمک کوچک را دریافت نکرده احتمالا خبری از گوشی نخواهد بود.

زمانی که رینگینگ بلز از سوی رسانه‌های هند در مورد نحوه‌ی تامین هزینه‌ها تحت‌فشار قرار گرفت، سخن‌گوی این شرکت اظهاراتی مبهم را در مورد مزیت مقیاس، درآمدهای حاصل از تبلیغات و البته سرویسی به نام WhiteCloud بیان کرد. سرویس ابری WhiteCloud پلتفرمی فرضی است که قرار است کاربران گوشی Freedom 251 بتوانند صدها اپلیکیشن را با قیمت‌هایی بین ۱ تا ۳ روپیه از آن دانلود کنند.

می‌توان حدس زد که برنامه تجاری واقعی در اصل جمع‌آوری میلیون‌ها آدرس ایمیل، ایجاد سروصدای زیاد در مورد یک گوشی بینهایت ارزان و استفاده از تبلغیات برای آغاز فروش سایر گجت‌ها بوده است. در واقع کمپانی رینگینگ بلز همین امروز یک تلویزیون HD، مجموعه‌ای از پاوربانک‌ها، گوشی‌های ساده و دو گوشی هوشمند جدید به نام‌های Elegance و Elegant معرفی کرده است. البته دیگر نباید همانند گوشی Freedom 251 انتظار قیمت‌هایی ارزان را داشته باشید. گوشی Elegant قیمتی برابر با ۳۹۹۹ روپیه (۵۹ دلار) و گوشی Elegance قیمتی برابر با ۴۴۹۹ روپیه (۶۶ دلار) دارد.

909502_230.jpg

مقایسه تصویر تبلیغاتی گوشی Elegant با LG G5

فقط برای این‌که درک کنید در اینجا به چه پدیده‌ای روبه‌رو هستیم کافی است توجه کنید که رینگینگ بلز طراحی لاک‌اسکرین LG G5 را به‌راحتی دزدیده و آن را روی تصاویر تبلیغاتی دو گوشی Elegance و Elegant قرار داده است. البته انجام چنین کاری از سوی شرکتی که برای مخفی کردن نام واقعی نمونه‌ی اولیه‌ی فرضی گوشی خود از لاک غلط‌گیر استفاده می‌کند اصلا تعجب‌آور نیست.

 

منبع: مجله دیجی کالا 

 

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ