یکی از مهمترین خواسته های ما از روسیه ساخت ماهواره ‘ ایران ست ‘ است

۲۱ آبان ، فاوانیوز: رئیس سازمان فضایی ایران در دیدار با وزیر مخابرات روسیه گفت: یکی از مهمترین خواسته های ما از روسیه ساخت ماهواره ‘ ایران ست ‘ است .

حمید فاضلی ‘ روز چهارشنبه در دیدار با’ ایگور شگو لو’ در محل سازمان فضایی ایران ، با اشاره به امضای یک پروتکل همکاری های فضایی بین ایران و روسیه اظهار داشت: در جهتی همکاری های فضایی بین دو کشور ایران و روسیه ، ۲ سال پیش یک پروتکل همکاری بین مسئولان دو کشور به امضا رسیده است که مهمترین موضوع این پروتکل ساخت ماهواره ‘ ایران ست ‘ است .

به گزارش تفسیری فاوانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی هوافضای ایران وی افزود: یک کار گروه مشترک نیز در این زمینه شکل گرفته که هر شش ماه یکبار نشست هایی را برگزار می کند که تاکنون ۲ نشست برگزار شده است .

فاضلی افزود: در قالب این همکاریها موفقیت هایی داشته ایم ، اما ما علاقمندیم که بر سرعت اجرای مفاد این پروتکل افزوده شود و این پروتکل شکل عملیاتی و اجرای واقعی به خود بگیرد .

رئیس سازمان فضایی ایران خطاب به وزیر مخابرات روسیه اظهار داشت : ایران سه موقعیت ماهواره ثبت شده در اتحادیه جهانی مخابرات دارد که به سبب تحریماتی ظالمانه تاکنون موفق نشده ماهواره را در این موقعیت ها مستقر کند .

فاضلی ادامه داد : اگر چه در یکی از این موقعیت ها ماهواره داریم که با موفقیت کار می کند اما در مورد دو موقعیت ماهواره ای دیگر به سبب عدم استفاده با مشکل از دست دادن موقعیت های ماهواره ای خود روبرو هستیم که امیدوارم با کمک کشور دوست و همسایه روسیه بتوانیم ماهواره ‘ ایران ست ‘ را در یکی از این موقعیت ها قرار دهیم .

رئیس سازمان فضایی کشورمان با اشاره به ارتقا جایگاه این سازمان در کشور گفت: طی یک سال اخیر سازمان فضایی ایران از وزارت ارتباطات جدا و به نهاد ریاست جمهوری پیوست که سبب این ارتقا سازمانی نیز توجه خاص رئیس جمهور به فعالیت های فضایی است .

وی افزود: در جایگاه تازه از ما انتظار هست که با تسریع فعالیت های علمی , عقب ماندگی های دوران جنگ و دفاع مقدس را پر کنیم .

فاضلی گفت: ایران همچنین در زمینه ساخت ماهواره های نسل تازه و اعزام فضا نورد ایرانی به مدار زمین از همکاری روسیه استقبال می کند .

وزیر مخابرات روسیه نیز اظهار داشت : ارتباطات ماهواره ای بخش مهمی از اقتصاد روسیه را به خود اختصاص داده است و این ارتباطات از وزارت مخابرات کشور جدا و زیر نظر آژانس فضایی روسیه اداره می گردد .

‘ایگور شگولو ‘ افزود: وزارت مخابرات مشتری اصلی و سفارش دهنده همه ماهواره ها و ارتباطات ماهواره ای است .

وی ادامه داد : اخیرا اقدامات بسیاری در زمینه منظومه های مخابراتی در روسیه در حال انجام است و چهار ماهواره مخابراتی در حال ساخت داریم که اولین آنها در تابستان ا مسال به فضاپرتاب خواهد شد و بعد از آن تا سال ۲۰۱۵ با فاصله های وقتی کوتاه سه ماهواره دیگر نیز به فضا خواهیم فرستاد.

این مقام روسی افزود: پژوهشگاه علمی تحقیقاتی روسیه در زمینه توسعه صنایع فضایی بسیار فعال است و در زمینه ساخت ماهواره های کوچک می تواند به کشور ایران کمک کند ، در واقع این پژوهشگاه تجربه های هنگفتی دارد که اگر تمایل داشته باشید می توانیم در این بخش طرحی را برای همکاری آماده کنیم .

وی افزود: روسیه همچنین در زمینه تلویزیون های ماهواره ای و اینترنت آمادگی همکاری با ایران را دارد .

فاوا نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ