۱۰ زندانی ایرانی در مالزی تبرئه شدند

ایران > سیاست‌خارجی– ممتازنیوز:
۱۰ زندانی ایرانی پس از حدود سه سال گردش پرونده اتهامی آن‌ها در دادگاه‌های مالزی تبرئه شدند.

به گزارش ایرنا، این ۱۰ زندانی که به اتهام حمل مواد مخدر از نوع متامفتامین دستگیر شده بودند به دنبال پیگیری و تلاش بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور در دو روز قبل تبرئه شدند.

شش تن از این زندانیان شامل پنج زن و یک مرد به عنوان یک تیم بازداشت و چهار نفر دیگر از این زندانیان نیز به طور مجزا به اتهام حمل موادمخدر دستگیر شده بودند.

بخش کنسولی سفارت ایران در کوالالامپور به ایرنا اعلام کرد: این اشخاص بین دو و نیم تا سه سال در زندان‌های مالزی برای بررسی پرونده‌ها در بازداشت بودند و بخش کنسولی سفارت در این مدت برای تسریع در رسیدگی به پرونده آن‌ها با وکیل و نماینده دادستان همکاری داشت تا سرانجام این اشخاص تبرئه شدند.

بخش کنسولی سفارت ایران هم‌اکنون در حال پیگیری وضعیت پرونده سایر ایرانیان زندانی در مالزی است که روند رسیدگی به پرونده آن‌ها طولانی شده و منتظر پاسخ می باشند.

بخش کنسولی سفارت ایران در کوالالامپور اعلام کرد تسریع در تشکیل دادگاه و تبرئه و بازگرداندن این زندانیان ایرانی در مالزی هم اکنون مدنظر است و در این راستا تلاش می‌شود.

تعداد زنان ایرانی در زندان‌های مالزی کمتر از مردان است و به سبب شرایط آسیب‌پذیری این قشر از زندانیان، تسریع در رسیدگی به پرونده و آزادی آن‌ها از طرف بخش کنسولی سفارت ایران پیگیری می‌شود.

معضل عمده زندانیان ایرانی در مالزی ناشی از نوع رسیدگی به پرونده است. بعضی از این اشخاص هنگامی که یک دادگاه حکم آزادی و یا تبرئه یک فرد را صادر می‌کند، فرد دوباره دستگیر شده و اجازه بازگشت به کشور را نمی‌یابد که این بحث سبب پیچیدگی‌هایی در وضعیت زندانیان ایرانی در مالزی می‌شود.

سیدکاظم سجادی، مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه آذر ماه ۹۲ با سفر به کوالالامپور برای بررسی وضعیت زندانیان ایرانی با جمال‌الدین بن سعد، معاون مدیرکل سازمان زندان‌های این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

این مقام وزارت امور خارجه همچنین با بعضی زندانیان مرد و زن ایرانی و نیز روسای زندان‌های مربوطه دیدار و مسائل و مشکلات زندانیان ایرانی را مورد بررسی قرار داد.

مباحث رفاهی، سلامت و بهداشت، درمان، تغذیه، دیدار و تماس زندانیان با خانواده‌ها، مدت زمان طولانی دادرسی و تسهیل ارائه اقلام فرهنگی به زندانیان مانند کتاب و مجله در این دیدارها مورد تاکید قرار گرفت.

سجادی ضمن تشریح وضعیت ایرانیان زندانی در مالزی، بر رسیدگی به وضعیت آنان تاکید کرد و خواستار انجام هماهنگی‌های لازم برای امضای موافقتنامه تبادل محکومین بین دو کشور شد.

در صورت امضاء و اجرای موافقتنامه انتقال محکومین بین ایران و مالزی، زندانیان دو کشور مدت باقیمانده از دوران محکومیت – پس از دریافت حکم – را در کشورهای خود سپری خواهند کرد.

پیش از این دولت جمهوری اسلامی ایران از طریق سفارت کشورمان در کوالالامپور، پیش‌نویس پیشنهادی موافقتنامه مذکور را به وزارت امور خارجه مالزی ارائه نموده است. توافق، امضا و اجرایی شدن موافقتنامه مورد نظر به بررسی‌های گسترده و مدت زمان نسبتاً طولانی نیاز دارد.

هم اکنون بیش از سه هزار ایرانی در زندان‌های خارج از کشور در بازداشت می باشند اما به نقل از مقامات روند بازداشت ایرانیان در خارج طی سال‌های اخیر روند نزولی داشته است.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. زهرا گفت:

    خدا کند همه شان تبرییه شوند فرزند من هم در میانشان باشد یا خدا یعنی ان روز را می بینم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن