۹۳۰ ساختمان گم شده دولت پیدا می‌شود؟

ایران > دولت– ممتازنیوز:
مساله گم شدن ۹۳۰ ساختمان دولتی در تهران موضوعی بود که هفته قبل توانست حاشیه‌هایی را ایجاد کند.

به گزارش فارس، خبر گم شدن ۹۳۰ ساختمان دولتی در تهران خبری بود که در روزهای قبل حساسیت فراوانی را ایجاد کرد.

منشا این خبر ادعای یکی از پایگاه اینترنتی‌های خبری بر مبنای نامه‌ای از حمید بقایی معاون اجرایی رئیس‌جمهور سابق و سرپرست نهاد ریاست جمهوری، بود.

بر اساس سند انتشار یافته در این پایگاه اینترنتی، معاون اجرایی رئیس دولت دهم در نامه‌ای که نه تاریخ آن مشخص است و نه مخاطبش، از عدم اظهار ساختمانی متعلق به دولت در شهر تهران توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی خبر می‌دهد.

بقایی در این نامه می‌نویسد: «بر طبق اظهار دستگاه‌ها اطلاعات مربوط به ۱۹۹ ملک در تهران ارائه شده است در حالی که طی بازدیدهای به عمل آمده حدود ۱۱۳۰ ساختمان دولتی در تهران شناسایی شده است.»

وی در ادامه این نامه نوشته است: «در پایان مقرر شد همه دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌ها بر اساس بخشنامه ۱۰۵۲۰۹ مورخ ۲۳/۵/۹۰ معاونت اجرایی رئیس جمهور (پیوست) و بخشنامه‌های معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری، ‌حداکثر تا ۱۸ فروردین ماه سال آینده نسبت به تکمیل و ارسال اطلاعات خواسته شده اقدام نمایند.»

بنابر این گزارش، ‌ در دولت دهم و بر اساس تصمیم شورای عالی اداری در ۵ اردیبهشت ماه سال ۹۰، ‌ به منظور بهره برداری مطلوب از ساختمان‌های اداری و نگهداری ساختمان‌های دولتی «کارگروه ساماندهی فضا‌ها و ساختمان‌های اداری» به ریاست معاون اجرایی رئیس جمهور تشکیل می‌شود.

این مصوبه دستگاه‌های اجرایی را موظف کرده بود که ساختمان‌های مازاد خود را به فروش برسانند و از عواید آن نسبت به تکمیل طرح‌ها و پروژه‌ها اقدام کنند.

اما ظاهرا این روند در دولت دهم بسیار مورد توجه دستگاه‌های دولتی قرار نگرفته و تنها ساختمان وزارت کشاورزی در میدان جهاد (فاطمی) قربانی این طرح شد.

این عدم اظهار ساختمان‌ها از سوی دولتی‌ها سبب نوشته شدن این نامه از سوی بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور وقت شد تا مسئولان دستگاه‌های دولتی این مصوبه را جدی‌تر بگیرند.

رسانه ملی نیز در قالب بخش برنامه «صرفا جهت اطلاع» به موضوع «گم شدن ۹۳۰ ساختمان دولتی» پرداخت.

این گزارش برای عدم اظهار ساختمان‌های دولتی توسط دستگاه‌های اجرایی از فعل «گم شدن» استفاده کرد!

خبرگزاری فارس برای مشخص شدن این موضوع با مرتضی بانک معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری تماس گرفت تا حقیقت موضوع را از وی جویا شود، ولی بانک ترجیح داد دربارهٔ این موضوع سکوت کند و سرانجام حمید بقایی نویسنده نامه مربوطه، ‌ موضوع ۹۳۰ ساختمان دولتی گم شده را مشخص کرد..

معاون اجرایی رئیس جمهور سابق در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، ‌ با بیان اینکه معنای مکاتبه من تاخیر در اعلام املاک دولتی بود، گفت: بسیار از دستگاه‌های دولتی اموال خود را در آن زمان اظهار نکرده و یا با تاخیر این کار را انجام دادند.

بقایی ادامه داد: بسیاری از ساختمان‌های دولتی اجاره‌ای بوده و در اختیار دولت نیست.

معاون سابق اجرایی نهاد که از انتشار یافتن خبر «گم شدن ۹۳۰ ساختمان دولتی» تعجب کرده بود، تصریح کرد: مگر می‌شود ساختمانی که متعلق به دولت است مفقود شود؟

استناد ناقص به بعضی اسناد و مکاتبات دولتی دربارهٔ موضوعات مختلف نظیر این موضوع، نه تنها مفید نیست بلکه تنها سببات درگیری ذهنی بیهوده جامعه را فراهم کرده و شایعه‌های نادرست را دامن خواهد زد.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ