‌‌تغییر در ساعات درسی از مهر ماه

۳۱فروردین۱۳،

وزیر آموزش و پرورش از ‌‌تغییر در ساعات درسی از مهر ماه خبر داد و گفت: با تدوین سند برنامه درسی ملی، ساعت درسی با یک قانون برائ همیشه تعیین می‌شود.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از فارس، حمیدرضا حاجی‌بابایی در جمع فرهنگیان اهواز در تالار مهر اهواز اظهار کرد: سند برنامه درسی ملی برائ اولین‌بار در تاریخ آموزش و پرورش کشور تدوین شد.

وی خاطرنشان کرد: این سند رسماً رونمایی شد و به‌زودی به صورت یک کتاب در اختیار همه مدیران قرار می‌گیرد.

وزیر آموزش و پرورش از ابلاغ این سند خبر داد و تصریح کرد: سند برنامه درسی ملی پس از تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش به امضای رئیس جمهور رسید و ابلاغ شد.

حاجی‌بابایی با تشریح این سند گفت: سند برنامه درسی ملی یکی از مجموع پنج سند زیرمجموعه سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش است.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: ‌تاکنون هیچ نقشه راهی در سیستم آموزشی، به این شیوه که بر اساس آن همه کتب درسی با هم پیوستگی داشته باشند و ارتباط معناداری بین دریافت‌های دانش‌آموز هر دوره نسبت به دوره بعد ایجاد شود، وجود نداشت.

وی خاطرنشان کرد: این برنامه در مرحله اول برائ دوره دبیرستان اجرا خواهد شد؛ مهرماه سال ۹۲ برائ سال اول، مهرماه سال ۹۳ برائ سال دوم و مهرماه سال بعد از آن برائ سال سوم اجرا می‌شود و این روند تا پایان حذف پیش دانشگاهی پیش خواهد رفت.

وی افزود: مهرماه امسال کتاب‌های سال اول و ساعات درسی به دنبال برنامه درسی ملی تغییر می‌کند؛ در قبل برائ سال‌های اول، دوم و سوم دبیرستان هر هفته ۳۰ ساعت درس و در طول سال صد ساعت برنامه رسمی غیر کلاسی وجود داشت که براساس برنامه درسی ملی در این حوزه تغییرات لازم اعمال می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش براساس یک تعریف زمانی صورت می‌گیرد اقدامات عظیمی که در جهت تحول نظام آموزش و پرورش صورت گرفت نشان از آغاز حرکت بزرگ است.

حاجی‌بابایی یکی دیگر از زیرمجموعه‌های سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش را تدوین نظام رتبه‌بندی معلمان عنوان کرد و اظهار داشت: همه اقداماتی که تحت عنوان تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش انجام می‌شود، یک معنا و مفهوم مشترک دارد و آن این است که گفتمان آموزش و پرورش و نگاه به نظام آموزش و پرورش در کشور باید تغییر کند.

وی تصریح کرد: تا زمانی که نگاه به آموزش و پرورش تغییر نکرده است ما نمی‌توانیم نام تحول را بر اقدامات انجام گرفته بگذاریم.

وی در ادامه با اشاره به استقرار نظام ۳-۳-۶ گفت: در یک نگاه کلی هدف از این اجرای این برنامه این بوده که نشان دهیم نظام قدیم در بعضی قسمت‌ها یک نظام اشتباه است و بودن مقطع پیش‌دانشگاهی نیز یکی دیگر از اشتباهات نظام قدیم به شمار می‌رود.

حاجی بابایی افزود: این نظام به‌گونه‌ای بود که می‌توان آن را مانند ساختمانی تصور کرد که یک ششم از فنداسیون و استحکام آن کم و شش طبقه به همراه طبقه هفتم یعنی همان پیش دانشگاهی بر آن بنا نهاده شده‌است و قطعا این ساختمان با یک لرزش دچار مشکلات بی‌شماری می‌شود.

وی گفت: با استقرار نظام ۳-۳-۶ گفتمان در آموزش و پرورش، نگاه مردم، مسئولان، مدیران و همه معلمان نسبت به این نظام دچار تغییر شد.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ