۱۲ هزار نفر از بیماران دیالیزی نیازمند پیوند کلیه هستند / انجام پیوند غیرمجاز عضو، بخش درمان یک بیمارستان را تعطیل کرد

رییس اداره پیوند و بیماران خاص وزارت بهداشت با اعلام تعطیلی یک بیمارستان به دلیل انجام پیوند عضو از یک ایرانی به تبعه خارجی گفت: از دادستانی اجازه تعطیلی بخش اورولوژی این بیمارستان گرفته و پروانه کار دو پزشک این بیمارستان باطل شد و رتبه بیمارستان از دو به سه تنزل یافت.

12 هزار نفر از بیماران دیالیزی نیازمند پیوند کلیه هستند / انجام پیوند غیرمجاز عضو، بخش درمانی یک بیمارستان را تعطیل کرد

به گزارش گروه سلامت ممتازنیوز به نقل از خبرگزاری دانا(داناخبر)، کتایون نجفی زاده با بیان اینکه پیوند عضو تبعه ایرانی به تبعه خارجی ممنوع است،به ایرنا گفت: چند روز پیش، پس از اعلام انجام پیوند عضو یک ایرانی به تبعه خارجی به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بلافاصله بازرسان به بیمارستان مذکور اعزام شدند و پس از تایید گزارش، از پیوند کلیه فرد ایرانی به فرد خارجی جلوگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: از دادستانی اجازه تعطیلی بخش اورولوژی این بیمارستان گرفته و پروانه کار دو پزشک این بیمارستان باطل شد و رتبه بیمارستان از دو به سه تنزل یافت.

رییس اداره پیوند و بیماران خاص وزارت بهداشت با اشاره به اینکه برای نخستین بار است که با چنین تخلفی مواجه می شود، گفت: پیوند عضو به تبعه خارجی در کشوری مانند آمریکا تا ۱۰ درصد موارد پیوند از مرگ مغزی جایز اما در ایران ممنوع است؛ اگر اجازه پیوند عضو از فرد زنده را (در مورد اتباع خارجی) بدهیم ممکن است مسایل غیرقانونی و ناپسندی در کشور شکل گیرد.

انجام سالانه سه هزار پیوند کلیه در کشور

نجفی زاده افزود: اکنون ۲۴ هزار بیمار دیالیزی در کشور وجود دارد که حدود ۱۲ هزار نفر آنان نیازمند پیوند کلیه هستند و سالانه سه هزار نفر نیز در کشور پیوند کلیه می شوند.

وی یادآور شد: شناسایی بیمارستان متخلف با همکاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دفتر مدیریت بالینی وزارت بهداشت، واحد نظارت و بازرسی وزارت بهداشت و شخص وزیر بهداشت انجام گرفت.


خبرگزاری دانا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ