۴ روش گزینش داوطلبان دکتری در دانشگاهها

۲۱اردیبهشت،

ابراهیم خدایی دربارهٔ انصرافیهایی که در آزمون دکتری شرکت کرده اند، گفت: این دسته از داوطلبان تا زمانی که از طریق سازمان سنجش قبولی نهایی اعلام نشده باشند انصرافی تلقی نمی شوند زیرا هنوز نمره ای در مصاحبه برائ آنان منظور نشده و امکان انصراف از روند پذیرش را دارند.

روزگارنو: رئیس سازمان سنجش از اختیارات دانشگاهها برائ برگزاری آزمون کتبی خبر داد و گفت: دانشگاهها از ۴ طریق می توانند داوطلبان دکتری را در روند مصاحبه گزینش کنند.

به گزارش مهر، ابراهیم خدایی دربارهٔ انصرافیهایی که در آزمون دکتری شرکت کرده اند، گفت: این دسته از داوطلبان تا زمانی که از طریق سازمان سنجش قبولی نهایی اعلام نشده باشند انصرافی تلقی نمی شوند زیرا هنوز نمره ای در مصاحبه برائ آنان منظور نشده و امکان انصراف از روند پذیرش را دارند.

وی ادامه داد: اما اگر در مصاحبه شرکت کنند و نمره ای برائ آنان در نظر گرفته و در واقع قبولی دکتری به شمار آیند اما ثبت نام نکنند انصرافی تلقی و از شرکت در کنکور سال بعد محروم می شوند.

رئیس سازمان سنجش همچنین تأکید کرد: به سبب کم بودن ظرفیت پذیرش، انصراف در دوره های شبانه و شهریه ای نیز در کنکور دکتری محرومیت به دنبال دارد.

خدایی در خصوص زمان به اتمام رسیدن فرایند مصاحبه دکتری ۹۲ در دانشگاهها، اظهار داشت: دانشگاهها باید طی فرایند ۳۰ تا ۴۵ روزه مصاحبه داوطلبان را به پایان برسانند و نتایج را تا اول مردادماه به اطلاع سازمان سنجش برسانند.

وی دربارهٔ آن دسته از داوطلبانی که از سوی سازمان سنجش به دانشگاه چند شهر مختلف دعوت شده اند و ممکن است از نظر زمانی تداخلی در زمانهای مصاحبه برائ این داوطلبان ایجاد شود به مهر گفت: برائ این داوطلبان مشکلی ایجاد نمی شود زیرا ۱۰ روز پایانی زمان مصاحبه برائ چنین مشکلات احتمال در نظر گرفته شده است ضمن اینکه سازمان سنجش ترتیبی کرده و به دانشگاهها نیز اعلام کرده است که نسبت به اعلام زمان مصاحبه با در نظر گرفتن مسافت شهرها و زمان مصاحبه سایر دانشگاهها اقدام کنند.

رئیس سازمان سنجش همچنین دربارهٔ بعضی دانشگاهها که ممکن است داوطلبان را به شیوه های متفاوت حتی برگزاری آزمون گزینش و فیلتر کنند، تاکید کرد: ۵۰ درصد نمره پذیرش دانشجوی دکتری در اختیار دانشگاهها قرار دارد، بنابراین آنها می توانند از طریق مصاحبه، آزمون شفاهی، بررسی مدارک یا آزمون کتبی داوطلب را بسنجند که این موارد در حیطه اختیارات دانشگاهها است، گاهی اوقات به سبب معرفی تعداد بسیار داوطلبان به یک دانشگاه ممکن است آزمون کتبی نیز برگزار شود که مانعی در این زمینه برائ دانشگاهها وجود ندارد.

خدایی دربارهٔ میزان معرفی شدگان به مصاحبه دکتری ۹۲، اظهار داشت: برائ بیش از ۱۰ هزار ظرفیتی که از سوی دانشگاهها اعلام شده، ۲۱ هزار و ۸۸ نفر یعنی دو برابر ظرفیت اصلی، داوطلب معرفی شد که این میزان در سال قبل تقریبا ۱٫۵ برابر بود.


نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ