۵+۱ دربارهٔ پیشنهادهای ایران برخورد سازنده داشته باشند/گامهای متقابل و هم وزن پیشنهاد کردیم

۱۴فروردین۱۳،

6-30.jpeg

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته یی ایران گفت: در مذاکرات آلماتی ۲ جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهای مشخص و راهگشایی را برائ پیشبرد روند گفت و گوها ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به آلماتی، علی باقری معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به برگزاری دور دیگری از گفت و گوها میان جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ با بیان اینکه چند ماه قبل ایران طرح جامعی را به نام طرح “مسکو” در مذاکرات ایران و ۱+۵ در روسیه به طرف مقابل ارائه کرد، افزود: این طرح ابعاد مختلف روند گفت و گوها را در بر می گرفت و مبنا و چارچوب هایی که لازم است تا گفت و گوها بر اساس آن استوار شود در دل آن دیده شده بود.

باقری ادامه داد: برائ شکل گیری گفت و گوهای جامع بین ایران و شش کشور برنامه عملیاتی در آلماتی ۲ ارائه شد که دربرگیرنده پیشنهادهای مشخص و راهگشایی برائ حرکت گفت و گوها به سمت جلو بود. بر اساس آن چه که بعضی می نامند، “گام هایی اعتمادساز” باید توسط دو طرف برداشته شود که این گام ها دور تازهی از همکاری ها میان دو طرف را شکل می دهد.

وی تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران در برنامه عملیاتی خود پیشنهادهایش را به گونه ای تنظیم کرده است که گام های متقابل به صورت هم جنس، متقابل و هم وزن برداشته شوند.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تاکید کرد که ایران بر این نظر است که این گام های اعتمادساز به عنوان بخشی از راه حل جامع حل و فصل موضوع دیده شود تا ما را به هدف نزدیک کند. این گام ها بخشی جدا یا در این که در کنار راه حل جامع دیده شود، نیست و نباید این گونه تلقی شود.

باقری با اشاره به نشست عصر در روز اول خاطرنشان کرد: در جلسه عصر نمایندگان شش کشور سوال ها و ابهام های خود را مطرح کردند و دکتر جلیلی به تفصیل به همه ابهام ها پاسخ دادند و فرصتی شد که ابعاد و زوایای بیش تری از پیشنهادهای ایران برائ همه توضیح داده و بیش تر تبیین شود.

این عضو تیم مذاکره کننده کشورمان با اشاره به دیدارهای دو جانبه اش با بعضی از نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ در حاشیه روز اول مذاکرات گفت: ملاقات خوبی با معان وزیر خارجه چین داشتم و ملاقاتم با معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در گروه ۱+۵ پرمحتوا بود.

باقری همچنین از احتمال برگزاری دیدارهای دو جانبه دیگر در روز شنبه خبر داد و افزود: انتظار داریم فردا دور دیگری از گفت و گوها برگزار شود تا دیدگاه های تکمیلی طرف مقابل را دربارهٔ پیشنهادی های مشخص ایران داشته باشیم.وی ابراز امیدواری کرد که طرف مقابل نسبت به پیشنهادهای ایران برخوردی سازنده داشته باشد تا به نتایج ملموس دست یابیم.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ