۶۷۰۰ تن مرغ ذخیره‌سازی شد

معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه در سال ۹۱ هفت میلیون تن علوفه دامی خریداری شده است،گفت: ۴ کشتی هم اکنون در بندر آماده توزیع است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس عباس پشم‌فروش در نشست خبری با اعلام این خبر اظهار داشت: چهار کشتی شامل (یک کشتی سویا، دو کشتی ذرت و یک کشتی جو در بندر آماده توزیع است).

 

معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام افزود: از ۷ میلیون تن علوفه خریداری شده یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن وارد کشور شده،۳۵۰ هزار تن توزیع شده است و بقیه در انبار‌ها موجود است.

 

پشم‌فروش گفت: پیش‌بینی تامین نهاده از سوی شرکت پشتیبانی امور دام تا ۳ ماهه اول سال ۹۲ هم انجام شده است.

 

وی ادامه داد: ۱۷ سال است در شرکت امور پشتیبانی دام مشغول خدمت هستم و هیچ وقت چنین محکم و استوار نتوانسته بودم در زمینه تأمین علوفه دامداران صحبت کنم.

 

پشم‌فروش گفت: در حال حاضر ۲۹۰ هزار تن سویا، ۲۶۵ هزار تن جو و ۸۱۵ هزار تن ذرت در انبارهای کشور وجود دارد.

 

وی همچنین تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار هر کیلوگرم ذرت ۶۰۰ تومان، جو ۵۹۰ تومان، سویا ۹۰۰ تومان تحویل دامداران می‌شود.

 

وی با بیان اینکه تولید داخلی نهاده‌های دامی ۵۳ درصد نیاز کل کشور را تأمین می‌کند، گفت: برای تأمین ۴۷ درصد متکی به واردات هستیم.

 

پشم فروش افزود: طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی تولید ذرت در کشور ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن، جو ۳٫۵ میلیون تن و کنجاله سویا ۸۰۰ هزار تن، جمعا ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است.

 

وی ادامه داد: اما نیاز کشور در زمینه ذرت ۵٫۵ میلیون تن، جو ۵ میلیون تن و کنجاله سویا ۳٫۵ میلیون تن و جمعا ۱۴ میلیون تن است که ۶٫۶ دهم میلیون تن کسری از طریق واردات تأمین می‌شود.

 

وی در پاسخ به اینکه طبق اعلام تولید‌کنندگان شرکت پشتیبانی امور دام نتوانست نهاده‌ها را به موقع و به اندازه کافی تأمین کند،گفت: شرکت پشتیبانی امور دام از ۲۸ اسفند سال ۹۰ مکلف به تأمین و توزیع نهاده‌ها شد.اعتبار آن از خرداد‌ماه سال ۹۱ تخصیص یافت و در طول این مدت کشور از نظر نهاده‌ به غیر از کنجاله سویا هیچ مشکلی نداشت.

 

پشم فروش افزود: پیش از این بخش خصوصی مسئول تأمین و توزیع بود،اما به دلیل مشکلاتی که در نرخ ارز و شرایط سیاسی به وجود آمد دیگر آنها ریسک نوسان قیمت را قبول نکردند و شرکت پشتیبانی امور دام مسئول تأمین شد.

 

وی همچنین گفت: معمولاً نهاده‌های دامی وارداتی از کشورهای برزیل و اوکراین وارد کشور می‌شود.

 

* ذخیره‌سازی مرغ به قیمت ۴ هزار و ۸۰۰ تومان

 

پشم‌فروش گفت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار روزانه ۵۰۰ تن مرغ تولید داخل به قیمت ۴ هزار و ۶۰۰ تومان(خالی کردن امعاء و احشاء با دست) و ۴ هزار و ۸۰۰ تومان از تولید‌کنندگان خریداری می‌شود.

 

وی افزود: تاکنون ۶ هزار و ۷۰۰ تن مرغ ذخیره‌سازی شده است.

 

پشم فروش: همچنین تصریح کرد: ذخیره‌سازی مرغ برای تثبیت قیمت انجام می‌گیرد و متعهد هستیم در صورتی که قیمت بازار از ۴ هزار و ۸۰۰ تومان پایین بیاید این شرکت آنها را خریداری کند.

 

وی همچنین گفت: شرکت پشتیبانی امور دام در زمینه گوشت قرمز نیز برنامه ذخیره‌سازی دارد که طبق برنامه از منطقه سیستان و بلوچستان وارد می‌کند.

دام و طیور

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *