۹ میلیون تومان پول نقد در قبال ۴۵ میلیون تومان وام مسکن

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

اوراق تسهیلات خرید مسکن روز گذشته و امروز در برخی از سررسیدها از مرز ۱۰۰ هزار تومان گذشت و سیاست ایجاد محدودیت خرید و فروش تاکنون تأثیری در توقف روند نزولی نرخ نداشته است.

امروز از دقایق ابتدایی معاملات، اوراق امتیاز تسهیلات مسکن به بالاترین رقم از ابتدای راه‌اندازی رسید به طوری که در برخی نمادها از جمله دی ماه ۹۱، اسفند ۹۲ و فروردین ۹۳ از مرز ۱۰۰ هزار تومان هم گذشت.

متقاضی برای دریافت امتیاز وام ۴۵ میلیون تومانی بانک مسکن نیازمند ۹۰ برگ از اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن خواهد بود؛ هم‌اکنون هزینه تأمین این مقدار اوراق بابت وام ۴۵ میلیون تومانی به ۹ میلیون تومان به غیر از هزینه‌های اداری دفترخانه و بانکی رسید.

این در حالیست که فرابورس در مراحل مختلف، سیاست محدودیت خرید و فروش را اعمال می‌کند، اما این امرمانع از افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها نشده است.

بر اساس این گزارش، مدیران فرابورس و مسئولان سازمان بورس برای ایجاد تعادل در این بازار وعده‌هایی مبنی بر ایجاد صندوق بازارگردانی یا سرمایه‌گذاری در سپرده‌های ممتاز بانک مسکن توسط صندوق های سرمایه گذاری را داده بودند اما تاکنون هیچکدام از این وعده‌ها عملی نشده و قیمت اوراق همچنان روند صعودی به خود گرفته است.

در این خصوص کارشناسان بازار معتقدند که تقاضای واقعی منجر به افزایش شدید قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن شده و برخی سیاست‌های دولت منجر به کاهش سپرده‌های ممتاز بانک مسکن شد که علاوه بر افزایش تقاضا، عرضه‌ها روند کاهشی داشته باشند.

اما برخی دیگر داد و ستدهای این بازار را سفته بازی دانسته و می‌گویند: فرابورس بازار کارآیی برای معاملات اوراق تسهیلات نیست و سفته‌بازان برای استفاده از مابه‌التفاوت قیمت که همواره طی یک سال اخیر صعودی بوده منتفع می‌شوند.

بنابراین گزارش، از راه‌کارهای ایجاد تعادل در بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن، تحریک طرف عرضه با استفاده از سیاست‌های بازارگردانی یا سرمایه گذاری در سپرده‌هاست و با توجه به نیاز بخشی از مردم به این روش تأمین مالی، چالش افزایش هزینه‌ برای تهیه این اوراق برطرف شود.

– .

آخرین اخبار اقتصادی
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ