آبله مرغان و خطر سکته مغزی در کودکان

خرداد  ۱۴۰۲
ممتاز نیوز: بررسی تازه پزشکان انگلیسی نشان می‌دهد که کودکان مبتلا به آبله مرغان بیشتر در معرض خطر سکته مغزی می باشند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از ایسنا، در این آزمایش‌ها اطلاعات مربوط به ۴۹ کودک در مدت ۶٫۵ سال مورد ارزیابی قرار گرفت. این کودکان در این فاصله زمانی به بیماری آبله مرغان مبتلا شده و سکته مغزی را نیز تجربه کرده بودند.

در این بررسی مشخص شد کودکان مبتلا به آبله مرغان شش ماه پس از ابتلا به این ویروس نسبت به مواقع دیگر بیشتر در معرض خطر سکته مغزی می باشند.

طبق بررسی‌های انجمن ملی سکته مغزی انگلیس، احتمال سکته مغزی در کودکان نادر است و سالانه از بین هر ۱۰۰ هزار کودک و نوجوان زیر ۱۵ سال، شش مورد سکته مغزی گزارش می‌شود. این آمار تایید می‌کند تعداد کودکانی که پس از ابتلا به آبله مرغان سکته مغزی را تجربه می‌کنند بسیار پایین است.

پیش از این در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۱ میلادی انجام گرفت مشخص شد حدود ۳۱ درصد کودکانی که سکته مغزی کرده‌اند یک سال پیش از آن آبله مرغان داشته‌اند در حالی که این آمار سال قبل ۹ درصد بوده است.

محققان دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن اظهار داشتند: در میان کودکانی که سکته مغزی می‌کنند مشکلاتی همچون بیماری‌های عصبی شایع است و لازم است بررسی‌هایی بیشتری انجام شود تا چگونگی تاثیر آبله مرغان و دیگر عفونت‌ها بر افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی در کودکان مشخص گردد.

محققان همچنین اظهار داشتند: ارتباط میان آبله مرغان و سکته مغزی در اشخاص بزرگسال تایید نشده است.

به علاوه طبق بررسی‌ها تا این لحظه بین آبله مرغان و سکته مغزی ارتباطی ملاحظه شده اما این هنوز به این مفهوم نیست که آبله مرغان سبب سکته مغزی است.

به گزارش لایوساینس، این احتمال وجود دارد که ویروس آبله مرغان با آسیب رساندن و ملتهب کردن رگ‌ها خطر مسدود شدن عروق را که به سکته مغزی منجر می‌شود، افزایش دهد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *