آخرین جزئیات مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب + تکذیب یک خبر

تیر ۱۴۰۳

عبدالرضا مصری در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، دربارهٔ آخرین جزئیات مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب گفت: مسئولان اجرایی مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب با قوت و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته کار خود را انجام می‌دهند و هیچگونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی با اشاره به مهمانان حاضر در این مراسم گفت: هنوز لیست مهمانان حاضر در  مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب نهایی نشده است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: زمان برگزاری مراسم تحلیف تغییری نکرده است و رأس ساعت ۱۵:۳۰ روز یکشنبه ۱۳ مرداد مهمانان در مجلس حاضر شده و ساعت ۱۶ به صورت رسمی آغاز خواهد شد.

مصری در ادامه به حضور یا عدم حضور سید محمد خاتمی در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب اشاره کرد و گفت: اسم آقای خاتمی در لیست پیشنهادی رئیس‌جمهور منتخب نیست و هیچ‌گونه دعوتی نیز از وی نشده است.

وی همچنین با تکذیب خبر “برگشت فهرست مهمانان رئیس‌جمهور منتخب” که توسط یکی از خبرگزاری‌ها انتشار یافته بود، تصریح کرد: چنین موضوعی صحت ندارد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خاطر‌نشان کرد: اکثر مهمانان مراسم تحلیف حجت‌السلام و المسلمین حسن روحانی پس از برگزاری مراسم باز خواهند گشت.

نماینده کرمانشاه با اشاره به هزینه برگزاری  مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب گفت: این مراسم هزینه‌ خاصی ندارد، ماه رمضان است و اکثر مهمانان برمی‌گردند، و انتقال مهمانان از فرودگاه به مجلس با ماشین‌های وزارت امور خارجه نیز هزینه‌ای ندراد.

لازم به یادآوریست پیش از این سید محمد یثربی مدیر‌کل تشریفات مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه تا روز پنج‌شنبه لیست قطعی میهمانان مراسم تحلیف “حجت‌الاسلام حسن روحانی” مشخص خواهد شد، گفته بود مدعوین برای جمع‌بندی نهایی در حال بررسی دعوت جمهوری اسلامی ایران می باشند.
 
مدیر کل تشریفات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تا این لحظه حضور ۱۰ رئیس جمهور از جمله رؤسای جمهور کشورهای پاکستان، افغانستان، ارمنستان، لبنان، قزاقستان، کره شمالی، ترکمنستان، گینه بیسائو، توگو، تاجیکستان، کفیل ریاست جمهوری عراق، معاون رئیس جمهور ونزوئلا، سه اول وزیر، پنج رئیس مجلس و شش وزیر خارجه در مراسم تحلیف قطعی است.
 
یثربی با بیان اینکه حضور مقامات کشورهای اروپایی در مراسم تحلیف در حال بررسی بوده و  تعداد کشورهای اروپایی حاضر در مراسم قطعی نشده است، افزود: از طرف دیگر دربارهٔ حضور “جک استراو” در این مراسم هنوز پاسخی از سوی وی داده نشده است.

مدیر کل تشریفات مجلس شورای اسلامی همچنین با اعلام اینکه از مقامات  آمریکایی برای حضور در مراسم تحلیف دعوتی به عمل نیامده است، تصریح کرد: به‌طور حتم تا پایان هفته تعداد مقامات حاضر در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه روسای مجلس روسیه، ونزوئلا، الجزایر، آذربایجان و کنگو و اول وزیر سوریه و اول وزیر سوازیلند میهمانان مراسم تحلیف خواهند بود، گفت: نماینده دبیر کل سازمان ملل میهمان ویژه مراسم تحلیف خواهد بود.
 
یثربی همچنین اظهارداشت: بسیاری از کشورهای دعوت شده در حال بررسی موضوع بوده و اعلام کردند که در روزهای آینده نظر نهایی خود را خواهند گفت و بعضی کشورها نیز اعلام کردند که در سطح وزیر در مراسم تحلیف شرکت خواهند کرد.
 
مدیر کل اداره کل تشریفات مجلس، با تأکید بر اینکه از روز شنبه ( ۱۲مرداد) مقامات کشورهای خارجی برای حضور در مراسم تحلیف وارد تهران می‌شوند، بیان کرد: تدابیر لازم برای اسکان این تعداد از میهمانان در صحن علنی اندیشیده شده که بر این اساس از جایگاه تماشاگران مجلس نیز استفاده می‌شود.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: تعداد دقیق میهمانان تا روز پنج‌شنبه مشخص شده و آخرین خبرها مراسم تحلیف نیز توسط رئیس ستاد تحلیف به خبرنگاران و رسانه‌ها اعلام خواهد شد؛ مطمئنا تعداد میهمانان افزایش خواهد یافت.

اضافه می گردد مراسم تحلیف حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسن روحانی روز یک شنبه ۱۳ مرداد ماه با حضور مهمانان داخلی و خارجی در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.