آخرین آمار وزارت بهداشت از مبتلایان به ایدز در کشور/ابتلا ۵۲ درصد از بیماران از طریق اعتیاد تزریقی

رییس اداره ایدز گفت: در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۵۲ درصد، برقراری روابط جنسی ۳۳ درصد، و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳٫۴ را تشکیل داده است.

به گزارش گروه سلامت ممتازنیوز به نقل از خبرگزاری دانا(دانا خبر)، رییس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: بر اساس آمار جمع آوری شده از دانشگاه های علوم پزشکی، تا اول دی مجموعا ۲۷ هزار و ۴۱۶ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسایی شده‌اند که ۸۹ درصد آنان را مردان ۱۱درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، عباس صداقت گفت: تاکنون ۵۴۲۸ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۵۶۱۶ نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند.  ۴۵٫۹ درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلا در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

به گفته صداقت علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تا کنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف کنندگان مواد (۶۸٫۵ درصد)، رابطه جنسی (۱۳٫۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۱٫۳ درصد) بوده است و راه انتقال در ۱۷٫۱ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

رییس اداره ایدز افزود: در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۵۲ درصد، برقراری روابط جنسی ۳۳ درصد، و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳٫۴ را تشکیل داده است.

وی گفت: در ۱۱٫۶ درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است ضمناً ۷۴٫۴ درصد موارد شناسایی شده در این سال را مردان ۲۵٫۶ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.


خبرگزاری دانا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ