آخرین اخبار از زلزله خراسان جنوبی/ مردم وحشت زده به خیابان ها ریختند/ پیش بینی خسارت در ۶ روستا + تصویر ماهواره ای مرکز زلزله

دبیر ستاد مدیریت بحران قاینات با اشاره به وقوع زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵٫۲ ریشتر در شهرستانهای قاینات و زیرکوه، گفت: به محض وقوع زلزله، مراتب از طریق فرمانداران قاینات و زیرکوه به اعضای ستاد ابلاغ و آماده باش کامل داده شد.

علی اکبر اکبری‌راد به ایسنا گفت: شدت این زمین لرزه به حدی بود که مردم وحشت‌زده به خیابان‌ها آمدند و بنا بر اظهارات مسوولین محلی، حتی دزدگیر برخی بانک‌ها به صدا در آمده بود.

وی با بیان اینکه شدت زلزله در بخش‌های زهان و در شهرستان تازه تاسیس “زیرکوه” بیشتر احساس شد، تصریح کرد: در شهرهای قاین و اسفدن و روستاهای بخش مرکزی قاینات هم زمین‌لرزه محسوس بود.

همچنین محمود مظفر رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفتگو با مهر با بیان اینکه این زلزله در زهان و حاجی آباد از توابع خراسان جنوبی رخ داده است گفت: تاکنون ۳ تیم ارزیابی به مناطق اعزام شده و و ضعیت ۱۰ روستا را بررسی کرده اند. تاکنون هیچگونه خسارت مالی و جانی گزارش نشده است.

 

مناطق کوهستانی و فرسوده زیرکوه در معرض آسیب

فرماندار شهرستان زیرکوه با تاکید بر اینکه برخی از بافتهای فرسوده و کوهستانی زیرکوه در برابر زلزله مقاوم نیست گفت: این مناطق در معرض آسیب در زمین لرزه هستند.

فرهاد فلاحتی با اشاره به اینکه زمین لرزه سال ۷۶ در منطقه زیرکوه تخریب بسیار بالایی داشته و پس از آن نوسازی برخی از واحدهای مسکونی انجام شده است، به مهر گفت: این مناطق امن بوده و جای نگرانی برای تخریب این مناطق نیست.

وی اضافه کرد: اما این در حالی است، که برخی مناطق به دلیل عدم مشارکت مردم نوسازی نشده و همچنان در معرض آسیب قرار دارد.

فلاحتی با بیان اینکه تسهیلات بهسازی مسکن روستائی فرصت مناسبی برای ایمن سازی مناطق مسکونی است، از مردم خواست: از این تسهیلات استفاده کرده و به بهسازی بافت های فرسوده بپردازند.

وی با اشاره به وقوع زمین لرزه بامداد امروز در حوالی روستای زهان، عنوان کرد: با توجه به گزارشات ارسالی تاکنون این زمین لرزه خسارت جانی نداشته است.

 پیش بینی خسارت در ۶ روستا

وی ریزش کوه در بخش زهان و در حوالی روستای پیشه رو یکی از خسارات اعلام شده از این زلزله است، عنوان کرد: در این راستا دو جاده در این بخش مسدود شده که یکی از جاده ها بازگشایی شده و جاده دیگر مسدود است.

فرماندار شهرستان زیرکوه ترک خوردگی منازل روستائی در منطقه زیرکوه را از دیگر خسارات این زمین لرزه برشمرد و بیان کرد: پیش بینی می شود حدود شش روستا ازبخش کوهستانی زیرکوه و زهان خسارت دیده باشد.
۴۷۴۷

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.