آخرین سفر خارجی احمدی‌نژاد در قامت ریاست‌جمهوری

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

محمود احمدی‌نژاد در حالی که حدود دو هفته به پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش مانده است، امروز در آخرین سفر بین‌لمللی خود برای دومین بار به عراق سفر می‌کند.

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در آخرین سفر بین‌المللی خود امروز پنجشنبه بر اساس آنچه ‌علی سعیدلو معاون بین‌المللی وی گفته است, به قصد توسعه روابط دوجانبه اقتصادی به عراق سفر می‌کند.

سفر احمدی‌نژاد به عراق قرار بود دی ماه سال قبل انجام شود اما چند روز قبل از انجام این سفر محمد‌رضا فرقانی مدیر‌کل بین‌الملل  وقت دفتر رئیس‌جمهور از لغو این سفر خبر داد و به تسنیم گفت که مبنای این سفر دیدار با طالبانی رئیس‌جمهور عراق بود اما به سبب بیماری وی این سفر لغو شده است.

اما حالا روز قبل علی‌اکبر صالحی وزیر امورخارجه دربارهٔ دلایل این سفر می‌گوید: ما حجم بسیار قراردادها را با کشور عراق داریم که اگر بخواهیم آن را اجرا کنیم، بسیار خوب است.

احمدی‌نژاد در این سفر دو روزه با مقامات عالی‌رتبه عراق از جمله نوری مالکی، اول‌وزیر هم دیدار و گفت‌و‌گو خواهد کرد. دیدار از شهرهای نجف و کربلا با هدف زیارت اماکن مذهبی ، از دیگر برنامه‌های محمود احمدی‌نژاد به عراق است.

این دومین سفر احمدی‌نژاد به عراق در هشت سال دوره ریاست جمهوری اوست.

او اولین بار در اسفندماه سال ۱۳۸۶ به عنوان اولین رئیس جمهور ایران و بالاترین مقام بعد از انقلاب بهمن ۵۷ به عراق سفر کرد.

سفر احمدی‌نژاد به عراق در اسفند ۸۶، اولین سفر یک رئیس جمهور ایران به عراق، در تاریخ بیست و نه ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود.

در آن سفر احمدی‌نژاد در بغداد به خبرنگاران گفته بود: “دیدار از عراق بدون دیکتاتور، برایم بسیار مسرت بخش است”؛ همین جمله وی تیتر یک بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی در آن زمان شد.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که احمدی‌نژاد حدوداً ۱۴ روز دیگر کلید پاستور را به حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب تحویل خواهد داد و این آخرین سفر برون‌مرزی وی در قامت رئیس‌جمهور به حساب‌ می‌آید.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *