آزمایش انسانی اولین واکسن ایرانی کرونا آغاز شد

به گزارش ممتازنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم: دکتر مینو محرز اظهار داشت: برخی افراد تصور می‌‌کنند که اظهارات در مورد موفقیت‌‌های واکسن های ایرانی، خلاف واقع است اما دست کم گرفتن جوانان باهوش ایرانی که سرمایه‌‌های کشور هستند، غیرمنصفانه و نادرست است.

آزمایش انسانی اولین واکسن ایرانی کرونا آغاز شد

وی افزود: جوانان ایرانی که در حال ساخت واکسن ایرانی کووید۱۹ هستند یا افرادی که کیت تشخیصی ایرانی را تولید کردند، فارغ التحصیلان دانشگاه‌‌های خوب کشور هستند. اینها سواد و دانش کافی را دارند و امکانات هم برای ساخت واکسن در اختیار آنها قرار گرفته است.

محرز خاطرنشان کرد: برخی گروه‌‌ها در کشور نیز ضدواکسن هستند که افکار مالیخولیایی دارند که می‌‌گفتند با تزریق واکسن به دنبال وارد کردن عناصری به بدن هستند و نباید واکسن به بچه‌‌ها هم تزریق شود که این مطالب، غیرعلمی و نادرست است و اینها مردم را به بیراهه می‌‌کشند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: آزمایش فاز انسانی اولین واکسن ایرانی کرونا که موفق به کد اخلاق از کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت شده آغاز شده و داوطلبان باید سن ۱۸ تا ۵۰ سال داشته باشند و از دیگر شرایط داوطلبان، عدم ابتلا به بیماری‌‌های زمینه‌‌ای و نداشتن سابقه ابتلا به کووید۱۹ است.

نحوه تزریق واکسن کرونا ایرانی

محرز یادآور شد: نحوه تزریق واکسن کرونا ایرانی به داوطلبان در این طرح بزرگ ملی به زودی اطلاع رسانی می‌‌شود اما پیش بینی می‌‌شود که تعداد داوطلبان برای تزریق واکسن کرونا ایرانی زیاد باشد. این واکسن می‌‌تواند ایمنی مناسبی برای بدن ایجاد کند. یکی از شروط داوطلبان این است که قبلا سابقه ابتلا به کرونا را نداشته باشند.

وی افزود: آخرین مطالعه‌‌ای که در دانشگاه هاروارد انجام شده به این نتیجه رسیده که افرادی که آنتی بادی و IGG منفی هم دارند، مصونیت سلولی دارند و تا سالها می‌‌توانند در مقابل کووید۱۹ ایمن شوند اما برخی افراد تا کنون سابقه چندین بار ابتلا به این بیماری را دارند البته در این زمینه نیازمند انجام مطالعات بیشتری هستیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ