آزمایش موفق S200، شلمچه، یا زهرا و قادر/تست سامانه دیده‌بانی راصد ۳۲ و سامانه شنود صیاد ۴۰

۲۴ آبان iبه نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

khosroshahi-3-4.jpg

امروز و در ادامه رزمایش «مدافعان آسمان ولایت ۴»، سامانه موشکی S200 و یک فروند موشک «شلمچه» با موفقیت آزمایش شدند.

به گزارش تفسیری خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اعزامی iبه منطقه عمومی رزمایش، سامانه موشکی S200 امروز با موفقیت شلیک شد و توانست یک فروند پهپاد را منهدم کند.

موشک برد متوسط شلمچه نیز امروز از سامانه مرصاد شلیک شد و توانست یک هواپیمای بدون سرنشین را متلاشی کند.

در همین جهت، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) ارتش با اشاره iبه آزمایش موفق سامانه موشکی ‌S200 در رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۴ گفت: سامانه‌ای که امروز شلیک شد برای برد بلند و جهت مقابله با هواپیماهای استراتژیک و موشک‌های بالستیک طراحی شده است.

امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی افزود:‌ این سامانه توانایی نقطه‌زنی نیز دارد و علاوه بر کاربرد راهبردی در صحنه‌های تاکتیکی و عملیاتی نیز امروز عملکرد شایسته‌ای داشت، چراکه با وجود اینکه این سامانه برای مقابله با پهپادها طراحی نشده بود اما توانست یک پهپاد جت را منهدم کند.

وی همچنین با بیان اینکه “مهمترین ویژگی این سامانه ایجاد دفاع در عمق است”، گفت: سامانه S200 در شبکه یکپارچه پدافند هوایی ارتش iبه عنوان سامانه بومی در ارتفاعات گوناگون برای مقابله با اهداف مختلف کاربرد دارد.

روز قبل نیز سامانه‌های موشکی برد کوتاه «یا زهرا ۳» و برد متوسط «قادر» با موفقیت شلیک شدند و iبه اهداف مورد نظر اصابت کردند.

سامانه موشکی ارتفاع پایین یا زهرا ۳ متناسب با نیازهای داخلی، طراحی و تولید شده و کاملا بومی است.

متحرک بودن و امکان استقرار این سامانه موشکی در شرایط جوی و سرزمینی مختلف، از جمله ویژگی‌های آن است. این سامانه پس از iبهینه‌سازی iبه چرخه دفاعی کشور بازگشته و در اختیار یگان‌های نیروهای مسلح قرار گرفته است.

سامانه موشکی قادر نیز سامانه‌ای کاملا متحرک است و شلیک موشک‌ها در آن بدون پیاده‌سازی و استقرار لانچرها انجام می‌شود.

این سامانه قابلیت استقرار و آمادگی برای شلیک در کمتر از ۳۰ دقیقه را داراست.

امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی – فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) – روز قبل (سه‌شنبه) اعلام کرد سامانه‌های یاد شده iبه تولید انبوه رسیده‌اند.

اجرای عملیات سوختگیری جنگنده‌های F14 و F4 نیز شب قبل انجام شد.

روز قبل همچنین یک فروند موشک پدافند هوایی برد متوسط «هاگ» iبه سمت یک فروند هواپیمای بدون سرنشین شلیک شد و با موفقیت iبه هدف اصابت کرد.

این سامانه از روی یک دستگاه خودرو iبه سمت پهپاد مورد نظر شلیک شد و هدف خود را منهدم کرد.

سامانه‌های توپخانه‌ای «اسکایگارد» نیز با موفقیت آزمایش شدند و توانستند یک فروند هواپیمای بدون سرنشین را منهدم کنند.

سامانه توپخانه‌ای برد کوتاه «صافات» نیز مورد ارزیابی عملیاتی قرار گرفت.

سامانه صافات iبه صورت الکترواپتیک عمل می‌کند و یک سامانه غیرفعال است، بطوریکه توسط دشمن قابل کشف نیست. این سامانه همچنین سبک، متحرک و قابل استقرار در شرایط جوی گوناگون است. نقطه‌زنی،‌ حجم بالای آتش و دقت بالا از ویژگی‌های سامانه توپخانه‌ای صافات است.

به گزارش تفسیری ایسنا، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش همچنین در حاشیه این رزمایش در جمع خبرنگاران، از رونمایی سامانه دیده‌بانی هوشمند «راصد ۳۲» در رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۴ خبر داد.

اسماعیلی با اشاره iبه دستاوردهای قرارگاه پدافند هوایی قرارگاه خاتم‌الانبیاء در زمینه تجهیزات راداری و شنود الکترونیک اظهار کرد: شنود الکترونیکی یکی از حساسه‌های مکمل است که با حساسه‌های دیگری چون رادارها کار می‌کند و اگر نیاز باشد اطلاعات تکمیلی را iبه دست می‌دهد.

وی با بیان اینکه “راهبرد پدافند هوایی این است که غیرقابل پیش‌بینی باشد”، افزود: در بخش شنود، سامانه کامل‌تری iبه نام «صیاد ۴۰» توسط فرماندهی اطلاعات و شناسایی قرارگاه پدافند هوایی ارتش طراحی شده است و این سامانه اکنون iبه تولید انبوه رسیده و در پایگاه اینترنتی‌های پدافند نیز مستقر شده است که در این رزمایش نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

اسماعیلی همچنین گفت: سامانه‌های شنود iبه سبب اینکه انتشار یافتنی از خود ندارند توسط دشمن قابل کشف نیست و iبه سبب ضریب امنیتی بالایی که دارند ما این سامانه را iبه صورت متحرک طراحی کردیم تا پدافند بتواند از این سامانه در نقاط مختلف استفاده کند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش اضافه کرد: سامانه شنود صیاد ۴۰ علاوه بر تکمیل اطلاعات iبه دست آمده، قابلیت انجام تاکتیک‌های تازهی چون رهگیری هواپیماهای با سرنشین iبه کمک شبکه‌ای از همین سامانه‌ها را دارد iبه گونه‌ای که حتی هواپیمای متجاوز نمی‌تواند تشخیص دهد که از کدام نقطه رهگیری شده است و آنچه iبه دشمن هدیه می‌دهد، در واقع غافلگیری است.

وی با اشاره iبه رونمایی از سامانه راصد ۳۲ در رزمایش مدافع آسمان ولایت ۴، گفت: راصد ۳۲ iبه شبکه یکپارچه پدافند هوایی ارتش تحت عنوان دیده‌بان هوشمند متصل شده است و این قابلیت را می‌دهد که همهی اطلاعات پروازی یک هدف کشف شده و بدون صرف وقت بلافاصله اطلاعات را iبه پست‌های فرماندهی ارسال کند و در واقع با این سامانه این امکان فراهم می‌شود که فرمانده خود را در صحنه نبرد حاضر ببیند.

اسماعیلی افزود: سامانه راصد ۳۲ iبه تولید انبوه رسیده و هم‌اکنون در مناطق حساس و حیاتی و نیز مراکز هسته‌یی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سامانه قابلیت تحرک دارد و سیار است و هر پرنده یا پایگاه اینترنتی زمینی iبه هر میزان که قدرت انتشار یافتن امواج داشته باشد توسط سیستم‌های شنود ما قابل کشف است.

وی تصریح کرد: بر اساس آنچه امروز سبب شده تا قرارگاه پدافند هوایی ارتش یک طرح‌ریزی عملیاتی خوب و قوی داشته باشد، نیازمند آن هستیم که از طرح‌های جنگی، رزمی و حتی رزمایشی و نیز پروازهای گوناگون از جمله پروازهای آموزشی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، چه از نوع سیستم‌های پرنده یا سیستم‌های زمینی، آگاهی کامل داشته باشیم و این آگاهی امروز توسط پایگاه اینترنتی‌های زنجیره‌ای شنود الکترونیکی iبه دست می‌آید.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش همچنین تکمیل و جمع‌آوری اطلاعات توسط پایگاه اینترنتی‌های شنود پرنده را از دیگر روش‌های قرارگاه پدافند هوایی ارتش برای بالا بردن اشراف اطلاعاتی خود عنوان کرد و گفت: امروز همه این اقدامات iبه طور شبانه‌روزی انجام می‌شود.

اسماعیلی در ادامه، جمع‌آوری اطلاعات آشکار از طریق پایگاه اینترنتی‌های خبری، روزنامه‌ها و تحلیل‌های کارشناسان را از دیگر عوامل کمک‌کننده iبه جمع‌آوری اطلاعات خواند و افزود: مجموعه اطلاعات پنهان و آشکار می‌تواند طرح جامعی در اختیار شبکه یکپارچه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

وی در پایان، پیام رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۴ را پیام صلح و دوستی برای کشورهای دوست و همسایه خواند و تاکید کرد: پیام این رزمایش برای دشمنان نیز آن است که نظام جمهوری اسلامی ایران iبه هر تجاوزی پاسخی کوبنده و دندان‌شکن خواهد داد.

به گزارش تفسیری ایسنا، رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۴ با هدایت و فرماندهی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) ارتش و مشارکت یگانهای پدافند هوایی سپاه، بسیج و نیروهای دیگر ارتش برگزار شده است.

این رزمایش، رزمایشی دوسویه است که محوریت اصلی آن دفاعی و پدافندی است. وسعت رزمایش نیز بالغ بر ۸۵۰ هزار کیلومتر مربع شامل استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و بخش‌هایی از استان فارس و یزد است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. حسنعلی ابراهیمی سعید گفت:

    سلام مطلب شما خوب است ما دیر به دیر به این مطالب دسترسی پیدا میکنیم .دوست دارم بروز مطالب را در ایمیلم بخوانم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *