آشنایی با تالاب انزلی

محیط زیست > زیست‌بوم– همشهری آنلاین – زهره بانی: تالاب انزلی یکی از جاذبه‌های طبیعی ایران است که به ویژه نیلوفرهای آبی آن شهرت جهانی دارد.

 1. تالاب انزلی

  تالاب انزلی

 2. تالاب انزلی

  تالاب انزلی

 3. تالاب انزلی

  تالاب انزلی

 4. تالاب انزلی

  تالاب انزلی

 5. تالاب انزلی

  تالاب انزلی

 6. تالاب انزلی

  تالاب انزلی

 7. تالاب انزلی

  تالاب انزلی

تالاب انزلی با وسعت کنونی بیش از یکصد کیلومتر مربع در فصول پر بارندگی و حدود ۸۰ کیلومتر مربع در تابستان و پاییز، در ساحل جنوب غربی دریای خزر، غرب دلتای سفید رود و در جنوب بندر انزلی گسترده شده است.

در گذشته تالاب انزلی و باتلاق‌های اطراف آن، وسعتی حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ کیلومتر را شامل می‌شد. حداکثر عمق این تالاب به ۲٫۵ متر می‌رسد.

۲۷ رودخانه مهم استان گیلان، شامل رودخانه‌های اصلی و زیر شاخه‌های آن، به تالاب انزلی می‌ریزند. از مهمترین آنها می‌توان به ماسوله رودخانه، قلعه رودخان پسیخان، پیربازار، رودخانه بهمبر و شبیخان رود اشاره کرد.

رودخانه‌هایی نیز از تالاب انزلی سرچشمه گرفته که در جلوی بندر به یک کانال مشترک تبدیل شده و از همین طریق به دریای خزر می‌ریزند. برای نمونه این رودخانه‌ها می‌شود از نهنگ روگا،‌ راسته خاله، تازه بکنده و سوسر روگاه نام برد.

بخش شرقی تالاب، که کم عمق‌ترین قسمت تالاب است،‌ پذیرای رودخانه‌هایی مانند خمام رود، رودخانه قناری، رودخانه لله کا و بیج رود است.

افزایش بیش از حد گیاهان شناور و بن در آب، مانند نی دربخش مرکزی تالاب موجب خشک شدن بخش وسیعی از آن شده است.

تالاب بین المللی انزلی، زیستگاه مناسبی برای آبزیان و پرندگان مهاجر محسوب می‌شود.


RSS

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.