آشنایی با خواص ترشی

۱۶ام بهمن ،

ترشی یکی از چاشنی‌های بسیار معروف است که بسیار از خانواده‌های ایرانی آن را در کنار بعضی غذاهای سنتی نظیر آبگوشت و لوبیاپلو قرار داده و از طعم دلچسب آن لذت می‌برند…..

برخی معتقدند که سابقه ترشی انداختن به ۴ هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد و حتی از ۲ هزار سال پیش در هند ترشی شور و خیار شور مصرف‌ می‌شده است.

اغلب ترشی‌ها از سبزیجات مختلفی نظیر گل‌کلم، هویج، کلم‌پیچ، خیار و… تشکیل شده‌اند که البته بعضی از ویتامین‌های آن بر اثر محیط اسیدی ترشی، به مرور زمان تخریب می‌شود.

با این حال مصرف ترشی در بین خانواده‌های ایرانی بسیار فراگیر است و بسیار از خانواده‌ها در منزل اقدام به تهیه آن می‌کنند.

حتی در فصل ترشی انداختن بسیار‌ها از این طریق کسب در آمد می کنند و سطل‌های ترشی را پشت خودرو گذاشته و در خیابان‌ها به فروش می‌رسانند. همچنین بعضی هم که در ترشی انداختن تبحر خاصی دارند از دوستان و آشنایان سفارش قبول می‌کنند.

بازار خوب فروش ترشی در صندوق عقب خودرو ها در طی چند سال اخیر سبب شد که بعضی به این فکر بیفتند که مغازه‌‌هایی مختص فروش انواع ترشی تاسیس کنند که اتفاقا فکر خوبی بوده و عده بسیاری از شهروندان مشتری پر و پا قرص این مغازه‌ها می باشند.

البته انواع کارخانه‌ای ترشی هم مشتریان بسیاری دارد. امروزه  ترشی‌های شیشه‌‌ای حتی انواعی که فکر تهیه آنها به ذهن هم خطور نمی‌کند، مانند ترشی قارچ یا خرما در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد.

درعین حال باید هنگام خرید به تاریخ مصرف و رنگ ترشی توجه کرد.  با وجود اینکه ترشی‌های خوشمزه و اشتها‌ آور طرفداران بسیاری دارند اما متخصصان خاطرنشان می‌کنند که اگر سبزیجات به‌صورت خام و تازه مصرف شوند، مواد مغذی بیشتری در اختیار فرد قرار می‌گیرد.

همچنین پزشکان اخطار می‌دهند که مصرف بی‌رویه ترشی و شور ریسک ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دهد.ترشی و شور تنها یک چاشنی در کنار غذاست و هرگونه افراط درمصرف، سبب وارد آمدن آسیب‌های جدی به سیستم گوارشی می‌شود.

باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *