آغاز جشنواره بین‌المللی ‌قصه‌گویی در استان هرمزگان

رقابت قصه‌گویان هرمزگان در بیست‌ و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی ‌قصه‌گویی کانون پرورش فکری با حضور ۵۰ قصه‌گو از سراسر این استان آغاز شده و قصه‌گویان تا فردا دوشنبه با هم رقابت می‌کنند.

آغاز جشنواره بین‌المللی ‌قصه‌گویی در استان هرمزگان

به گزارش ممتاز نیوز، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان روز یکشنبه در این جشنواره بین‌المللی اظهار کرد: بیش از ۶۰ دهه است که کانون در حوزه کتابخوانی و قصه‌گویی فعالیت دارد که ثمره آن برگزاری بیست‌ و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی ‌قصه‌گویی در سراسر ایران است.

پروین پشتکوهی با بیان اینکه قصه تاریخچه‌ای به درازای زندگی بشر دارد، افزود: قصه و قصه‌گویی پُلی برای ارتباط بین نسل‌ها و همچنین انتقال مفاهیم و مضامین اخلاقی و دریافت گوهر گرانبهای سنت‌ها و آداب و رسوم است.

وی، هدف از برگزاری این دوره از رقابت‌های قصه‌گویی را مردمی‌سازی قصه‌گویی در بین اقشار مختلف جامعه، فضاسازی و ارتقای ظرفیت قصه‌گویی به عنوان یک رویکرد فراگیر تربیتی‌ عنوان کرد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان بیان کرد: در این دوره از مرحله استانی جشنواره قصه‌گویی، ۳۵۹ نفر در بخش کتابخانه‌ای و ۹۰ ثانیه‌ای در استان هرمزگان ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۱۷۹ اثر در بخش‌های قصه‌های مذهبی، آیینی سنتی، قصه‌های آزاد و شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در مرحله‌ای کتابخانه‌ای به روی صحنه رفتند.

پشتکوهی ادامه داد: پس از برگزاری ۲ روزه رقابت بین ۵۰ قصه‌گو در بخش‌های یادشده، برگزیده‌های این مرحله به جشنواره ملی معرفی می‌شوند.

وی ضمن تاکید بر حفظ لهجه‌ و گویش‌های محلی در قصه‌گویی‌ها بیان کرد: قصه‌گویی مثل سایر شغل‌ها، نیاز به مهارت دارد و هنرمندان در تمامی رشته‌های هنری همچون نمایش‌، نقاشی، فیلم‌ساز و مجسمه‌ساز باید با هنر قصه‌گویی آشنایی داشته باشند.

بیست‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شعار «با قصه لبخند بسازیم» همزمان با شب یلدا برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


فرهنگ و هنر
تئاتر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ