آغاز سومین «جشنواره بیدمشک» ارومیه

با حضور مسئولین شهری و سرکنسول جدید ترکیه، سومین «جشنواره بیدمشک» ارومیه آغاز شد.

آغاز سومین «جشنواره بیدمشک» ارومیه

به گزارش ممتاز نیوز، حسین مهدیزاده در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره بیدمشک در ارومیه، استقبال گسترده شهروندان از این جشنواره را نشانگر اعتقاد مردم به آیین ها و سنت های قدیمی عنوان کرد

شهردار ارومیه  برگزاری سومین جشنواره بیدمشک ارومیه را  آغازگر برگزاری جشنواره های متعدد طی سالجاری در ارومیه دانست و گفت:در سال ۱۴۰۱ جشنواره های مختلف و متناسب با فرهنگ و سنت های مردم ارومیه نظیر جشنواره انگور برگزار خواهد شد.

وی برگزاری جشنواره های مختلف در ارومیه را احیاگر سنت های قدیمی این شهر و انتقال آن به نسل آینده عنوان کرد.

وی افزود شهرداری ارومیه با همکاری شورای اسلامی شهر ارومیه تلاش می کند تا دیگر آداب و رسوم این شهر را که در خطر ثبت و معرفی به نام شهر های دیگر است حفظ و تحت عنوان برند ارومیه در سطح کشور و منطقه بشناساند.

مرتضی منافی نائب رییس شورای اسلامی شهر ارومیه هدف از برگزاری «جشنواره بیدمشک» را ایجاد نشاط اجتماعی و آشنایی با سنت‌ها و رسوم ارومیه عنوان کرد

منافی افزود: امسال سومین جشنواره بیدمشک در آذربایجان غربی و به همت سازمان اجتماعی،فرهنگی و ورزشی شهرداری ارومیه در محوطه این سازمان برگزار می شود.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه ایجاد نشاط اجتماعی و آشنایی با سنت‌های شهر ارومیه را از اهداف اصلی برگزاری جشنواره بیدمشک دانست و تاکید کرد: برگزاری جشنواره‌های مختلف و متناسب با فرهنگ و سنت‌های ارومیه همانند جشنواره انگور و بیدمشک سبب شده تا شهر ارومیه با این نمادها در سطح کشور شناخته شود.

photo_2022-03-31_10-38-22

سرپرست سازمان اجتماعی فرهنگی ورزشی شهرداری ارومیه در ادامه این مراسم گفت:سومین جشنواره بیدمشک ارومیه طی روزهای دهم و یازدهم فروردین ماه در محوطه   سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری ارومیه آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است.

محمد نقی پور، هدف از برگزاری این جشنواره را احیای سنت های دیرینه عرق گیری و انتقال آن به نسل جوان و معرفی گیاه بیدمشک به عنوان گیاه دارویی و نماد ارومیه و آذربایجان غربی و برند سازی آن عنوان کرد.

وی اظهار کرد:  با برگزاری جشنواره بیدمشک علاوه بر ایجاد شور و نشاط اجتماعی  ارتباط نسلی بین نسل جدید و گذشته  برقرار می شود.

سرپرست سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری ارومیه در خاتمه خاطر نشان کرد:  این دوره از جشنواره  برای رفاه حال بازدیدکنندگان در یک مکان رسمی برگزار شده و تمامی غرفه های جشنواره به محصول بیدمشک و عرق گیری سنتی آن اختصاص داده شده و در کنار این جشنواره برنامه متنوع موسیقی سنتی عاشیقی و تکم گردانی در نظر گرفته شده است.

این آیین با ایراد سخنرانی، برگزاری گروه تکمچی، گروه سرود و اجرای خواننده های بومی همراه بود.

 عرق گیری بیدمشک در محل جشنواره یکی از جذابیت‌های این جشنواره است و همچنین در غرفه هایی انواع محصولات تولید شده از بیدمشک اعم از نقل، شربت، عرق بیدمشک عرضه می شود.

سومین جشنواره بیدمشک ارومیه که به همت مجموعه سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری ارومیه در حال برگزاری است، طی روزهای دهم و یازدهم فروردین ماه تداوم خواهد داشت.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ