آغاز طرح ملی پایش آنفلوانزای پرندگان/ همه ی طیور در سلامتی به سر می برند

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

مدیرکل دفتر مدیریت بهداشت بیماری های سازمان دامپزشکی ایران با اشاره به آغاز طرح ملی پایش آنفلوانزای پرندگان در کشور گفت: تانکون هیچ مورد خاصی از آلودگی طیور به این بیماری گزارش ممتاز به نقل از نشده است.

فرشاد  تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران با بیان این که طرح پایش آنفلوآنزا هر ساله در کشور اجرا می گردد، اظهار داشت: این طرح درسال جاری از ۲۶ مرداد ماه آغاز شده و تا پایان شهریور ماه ادامه می یاد.
وی افزود: در طرح فوق ما براساس اصول اپیدمیولوژی دامپزشکی واحدهایی را انتخاب و برای نمونه گیری از طیور به آنها مراجعه می کنیم.
تهرانی اضافه کرد: در ادامه با انجام آزمایشاتی بر روی این نمونه ها و براساس نتایج به دست آمده برای نیمه ی دوم سال جاری و همچنین نیمه ی اول سال بعد برنامه ریزی می کنیم.
وی ادامه داد: در نیمه ی دوم سال به سبب ورود پرندگان مهاجر احتمال وقوع آنفلوانزا در کشور افزایش می یابد.
به گفته تهرانی با انجام طرح پایش آنفلوانزاتابلویی از وضعیت سلامت گله های طیور کشور به دست می آید.
وی اضافه کرد: در نتیجه حتی اگر ویروس این بیماری به شکل پنهان در جایی از کشور شناسایی شود ما اقدامات پیش گیرانه را به موقع و قبل از ایجاد بحران انجام می دهیم.
تهرانی با بیان اینکه طرح فوق برای کلیه ی گونه های طیور کشور انجام می گردد، افزود: تاکنون مورد خاصی از آلودگی به آنفلوانزابه ما گزارش ممتاز به نقل از نشده است.
وی اضافه کرد: به سبب مقاومت پرندگان آبزی(مانند اردک) در برابر ویروس آنفلوآنزا، از پرندگان برای بررسی وضعیت سلامتی آنان نمونه برداری می گردد.
تهرانی با اشاره به اینکه که حدود یک هفته از آغاز این طرح در کشور می گذرد، ادامه داد: پیش بینی ما این است که با مورد خاصی از آنفلوآنزای پرندگان در کشور مواجه نشویم.
وی خاطرنشان کرد: به سبب مهاجرت و پرندگان و افزایش عامل آلودگی طیور به این بیماری طی ماه های آینده طرح پایش آنفلوآنزای طیور برای پیشگیری از ایجاد بیماری و بحران اجرا می گردد.
لازم بذکر است آنفلوآنزای پرندگان گونه ای بیماری ویروسی و دارای انواع مختلفی است که اکثر آنها فقط در میان پرندگان قابل انتقال بوده و فقط نوع فوق حاد آن با عنوان آنفلوآنزای H5N1 بین انسان و پرندگان مشترک است.
انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *