آغاز عملیات ساخت نیروگاه ایرانی در ارمنستان

به گزارش تفسیری ممتازنیوز به نقل از خبر گزاری ایسنا در تاریخ سهشنبه ۱۶آبان۹۱،

getty0-175.jpg

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از آغاز عملیات ساخت نیروگاه مگری در روز پنج شنبه هفته جاری (۱۸ آبان ماه ۹۱) با حضور وزیر نیرو و مقام های عالی کشور ارمنستان خبر داد.

به گزارش تفسیری ایسنا، سیدمحمدرضا رضازاده درخصوص ساخت نیروگاه مگری، گفت: طول مرز مشترک ایران و ارمنستان حدود ۴۰ کیلومتر است که از این امکان برای ساخت دو نیروگاه برقابی یکی در داخل خاک ارمنستان و دیگری در خاک جمهوری اسلامی ایران استفاده می گردد.

وی افزود: بخشی از آب رودخانه ارس که مرز مشترک دو کشور است، با احداث یک بند به داخل یک تونل ۱۸ کیلومتری در داخل خاک ارمنستان هدایت شده و به یک نیروگاه ۱۳۰ مگاواتی منتهی می گردد و دوباره این آب پس از تولید برق به داخل رودخانه برمی گردد و باز با یک بند دیگر به یک تونل ۱۸ کیلومتری در داخل خاک جمهوری اسلامی ایران هدایت می‌شود که این هم به یک نیروگاه ۱۳۰ مگاواتی در خاک جمهوری اسلامی ایران منتهی می گردد و در انتهای مرز مشترک به رودخانه ارس برگشته و ادامه مسیر می دهد.

به گفته وی، به این ترتیب، یک نیروگاه ۱۳۰ مگاواتی در خاک ارمنستان و یک نیروگاه ۱۳۰ مگاواتی در خاک جمهوری اسلامی ایران احداث می گردد.

وی ادامه داد: با توجه به هماهنگی انجام شده در مسافرت اخیر وزیر نیرو به ارمنستان، کلنگ زنی نیروگاه مگری در روز پنج شنبه هفته جاری انجام می گردد.

وی افزود: میزان سرمایه گذاری که برای این نیروگاه پیش بینی شده، بیش از ۵۰۰ میلیون دلار است.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *