آکادمی اسکار: تا پایان زمان مقرر درباره‌ی تصمیم ایران اظهارنظر نمی‌کنیم/ وزیر ارشاد: تحریم اسکار کمترین واکنش از سوی ما بود

آکادمی اسکار اعلام کرد، فعلا درباره تصمیم ایران مبنی بر تحریم جوایز اسکار اظهارنظری نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، پس از آنکه رسانه‌های جهان روز گذشته خبر تحریم جوایز اسکار از سوی ایران در اعتراض به فیلم موهن به پیامبر اکرم (ص) را به شکل وسیعی بازتاب دادند، آکادمی اسکار نسبت به این اقدام واکنش نشان داد.

سخنگوی آکادمی اسکار در گفت‌وگو با هالیوود ریپورتر اعلام کرد، این نهاد سینمایی تا پایان مهلت تعیین شده که روز اول اکتبر (۱۰ مهر) است، هیچ اظهارنظری درباره تصمیم اتخاذ شده ازسوی ایران نخواهد کرد.

این مقام آکادمی اسکار پیش از این به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد، هنوز چیزی به‌طور رسمی ازسوی مقامات ایران مبنی بر تحریم اسکار به آنها اعلام نشده و تماس مستقیمی از سوی کمیته انتخاب فیلم ایرانی نیز با آنها گرفته نشده و از طریق رسانه‌ها در جریان این اقدام قرار گرفته‌اند.

نشریه سینمایی ورایتی امروز در گزارشی اعلام کرد، با توجه به اینکه کشورهای مسلمان مصر و لبنان هنوز نمایندگان خود را به اسکار معرفی نکرده‌اند، احتمال می‌رود آنها نیز در اعتراض به ساخت فیلم اعتراض‌آمیز «برایت از مسلمانان» اسکار ۲۰۱۳ را تحریم کنند.

با این وجود ناظران معتقدند که عدم ارائه فیلم از سوی مصر و لبنان ناشی از دلایل سیاسی نیست و پیش از این نیز کشور مصر سابقه معرفی فیلم به آکادمی اسکار را پس از پایان موعد مقرر داشته است.

پنج نامزد نهایی دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی روز دهم ژانویه معرفی خواهند شد و فیلم برنده نیز روز ۲۴ فوریه در جریان مراسم اسکار ۲۰۱۳ مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

تاکنون ۴۶ کشور جهان نمایندگان خود را به بخش غیرانگلیسی جوایز اسکار معرفی کرده‌اند که فیلم‌ «عشق» (برنده نخل طلای کن از اتریش)، «پیتا» (برنده شیر طلای ونیز از کره‌جنوبی) به‌همراه «آن‌سوی تپه‌ها» از رومانی، «دست نیافتنی‌ها» از فرانسه و «باربارا» از آلمان اصلی‌ترین شانس‌های کسب اسکار هستند.

از سوی دیگر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جدیدترین اظهارنظرش درباره‌ی تحریم اسکار گفت: در جشنواره فیلم «مقاومت» بحث تحریم اسکار اعلام شد چرا که اولین‌بار نیز از سوی آمریکا و هالیوود نیز شاهد حرکت‌های اهانت مسلمانان و اسلام ایران بودیم بنابراین تحریم اسکار، کمترین واکنش از سوی ما بود.

سید محمد حسینی در حاشیه‌ی جلسه‌ی هیات دولت با اشاره به اینکه سینماگران نیز اعتراض‌هایی به اقدام موهن به ساحت پیامبر(ص) داشتند،گفت: این اعتراض‌ها انعکاس خوبی نداشت اما بحث تحریم اسکار باعث می‌شود اعتراض‌ها بازتاب گسترده‌ی در سطح جهانی داشته باشد.

وی تصریح کرد: سینماگران نیز راضی خواهند بود که یکبار اعتراض به سطح جهانی برسانیم تا با عادی شدن بحث اهانت و جسارت به مقدسات مبارزه کنیم بنابراین در همین راستا این واکنش را نشان دادیم. 
 


سینما نگار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *