آمار خودکشی زنان ببشتر است اما مردان بیشتر می میرند!

گاهی مشکلات زندگی زیاد می‌شود و تحمل سختیها ناممکن و طاقت فرسا به نظر می رسد، آنقدر طاقت‌فرسا که عده‌ای توانایی مقابله با آنها را در خودشان ندیده و تصمیم می‌گیرند عطای زندگی کردن را به لقایش ببخشند و دست به خودکشی بزنند؛ عده‌ای که تعدادشان هم کم نیست و آمار بالایی را در جهان به خود اختصاص می‌دهند.

عکس

ممتازنیوز : با توجه به آمار بالای خودکشی و روند فزاینده آن در جهان، سازمان بهداشت جهانی و انجمن بین‌المللی پیشگیری از خودکشی، روز ۱۰ سپتامبر را به عنوان روز جهانی پیشگیری از خودکشی نامگذاری کرده‌اند.

 گاهی مشکلات زندگی زیاد می‌شود و تحمل سختیها ناممکن و طاقت فرسا به نظر می رسد، آنقدر طاقت‌فرسا که عده‌ای توانایی مقابله با آنها را در خودشان ندیده و تصمیم می‌گیرند عطای زندگی کردن را به لقایش ببخشند و دست به خودکشی بزنند؛ عده‌ای که تعدادشان هم کم نیست و آمار بالایی را در جهان به خود اختصاص می‌دهند.

با توجه به این آمار بالای خودکشی و روند فزاینده آن در جهان بوده است که سازمان بهداشت جهانی و انجمن بین‌المللی پیشگیری از خودکشی، روز ۱۰ سپتامبر را به عنوان روز جهانی پیشگیری از خودکشی نامگذاری کرده‌اند.

آنچه باعث این نامگذاری و به طور کلی ابراز نگرانی نسبت به پدیده خودکشی شده، این است که با توجه به افزایش بیکاری، فشارهای مالی و بحرانهای اقتصادی و همچنین بروز انواع اختلالات روانی از جمله اضطراب،‌ افسردگی، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، احتمال خودکشی در افراد بیشتر شده و از طرف دیگر آمارهایی که از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان های بهداشتی کشورها منتشر می‌شود، نگرانی جهانی از میزان خودکشی جوانان و نوجوانان را افزایش داده است.

 به عنوان نمونه، طبق یک مطالعه در کانادا مشخص شده شمار افرادی که همه ساله بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند از شمار قربانیان ایدز، دیابت و سوانح رانندگی بیشتر است.

همچنین یک سازمان فعال در حوزه بهداشت روانی در چین اعلام کرده که خودکشی، عامل اصلی مرگ میان جوانان گروه سنی ۱۵ تا ۳۴ سال در این کشور به شمار میرود.

در کشور ما هم مانند سایر نقاط جهان، این روند نگرانی جامعه‌شناسان و آسیب‌شناسان اجتماعی را به همراه داشته و آنها نسبت به در نظر گرفتن راهکارهای مقابله با این مقوله هشدار می‌دهند.

با آن که به دلیل قبح مساله خودکشی در کشورمان، خانواده‌ها تمایلی به مطرح کردن چنین مواردی ندارند و آمار دقیقی در این رابطه منتشر نشده و مطالعات گسترده و همه‌جانبه‌ای هم صورت نمی‌گیرد، اما با توجه به اندک اطلاعات موجود می‌توان دریافت با این که پیش از این در ردیف کشورهای با آمار پایین خودکشی بودیم، اکنون در گروه کشورهای با نرخ متوسط خودکشی قرار گرفته‌ایم.

احمد شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در نشست خبری سال گذشته‌اش اعلام کرد که آمار سازمان پزشکی قانونی در سال گذشته حکایت از آن دارد که روزانه حدود ۱۰‌ نفر در ایران خودکشی می‌کنند و بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که در یک سال، از هر صدهزار نفر حدود شش نفر خودکشی کرده‌اند.

همچنین به گفته معاون امور آزمایشگاهی و معاینات پزشکی قانونی، در سال ۸۹ نسبت به سال گذشته آن، حدود ۱۷ درصد موارد مرگ بر اثر خودکشی افزایش یافته است.

این طور که دکتر برزگر، معاون امور آزمایشگاهی و معاینات پزشکی قانونی اعلام کرده، “در سال ۸۹، تعداد ۳۶۴۹ مورد مرگ ناشی از خودکشی داشته‌ایم که اینها مرگ‌هایی است که مشکوک به خودکشی است. در سال ۸۸ این میزان ۳۱۲۲ مورد بوده که رشد سالانه ۱۷ درصد را نشان می‌دهد.”

به گفته او همچنین در سه ماهه ابتدای سال ۹۰، ۹۵۲ مورد مرگ مشکوک به خودکشی به ثبت رسیده که زنها ۲۷۴ مورد بوده‌اند و مردها ۶۷۸ مرگ را به نام خود ثبت کرده‌اند که نسبت به زمان مشابه در سال ۸۹ که ۸۷۰ مورد بوده، رشدی نزدیک به ۱۰ درصد را نشان می‌دهد.

طبقه بندی: مشاوره خانواده   |   تعداد بازدید: ۱۰۰ نفر   |   تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ شهریور
برچسب: , آمار خودکشی زنان, آمار خودکشی مردان, خودکشی, روز جهانی خودکشی, زنان, مردان


مجله اینترنتی عکس ، دانلود اهنگ ، اس ام اس ، اخبار روز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ